Geri Dön
Eğitimİnsanlık suçları araştırılacak

İnsanlık suçları araştırılacak

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) tarafından, soykırım ve insanlığa karşı işlenen suçları araştırmak üzere “Uluslararası Soykırım ve İnsanlığa Karşı İşlenen Suçlar Enstitüsü” adıyla bir üniversite bünyesinde enstitü kurulmasına yönelik çalışma başlatıldı.

İnsanlık suçları araştırılacak

EĞİTİM SERVİSİ - YÖK’ün bu alanda belirli kriterleri taşıdığını değerlendirdiği bir üniversitede kurulmasını planladığı enstitüde, sadece Ermenilerle ilgili asılsız soykırım iddialarına ilişkin değil, aynı zamanda Amerika’dan Afrika’ya, Asya’dan Avrupa’ya kadar dünyanın her neresinde olursa olsun insanlığa karşı işlenen suçlara ilişkin araştırmaların yapılması hedefleniyor. Raporlandırmaların yanı sıra lisansüstü düzeyde akademik faaliyetlerin de sürdürüleceği enstitüde, baskı ve zulme maruz kalan ülkelere de talep edilmesi hâlinde gerekli bilimsel destek verilecek.

Uluslararası boyutta araştırmalara imza atması hedeflenen enstitüde sadece Türk akademisyenler ve araştırmacıların değil yabancı bilim insanlarının da görev alması planlanıyor. İnsan kaynağı açısından YÖK tarafından desteklenecek enstitüde YÖK 100/2000 Doktora Projesi’ndeki insan kaynağı da katkı sağlayacak. 27 Mayıs Perşembe günü yapılacak sunumların neticesinde enstitünün hangi yükseköğretim kurumunun çatısı altında kurulacağına karar verilecek.

bu haberleri kaçırma

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler