Geri Dön
EğitimKalp Anatomisi: Kalpte Bulunan Damarlar Ve İsimleri

Kalp Anatomisi: Kalpte Bulunan Damarlar Ve İsimleri

Kalp insanın en önemli organlarından birisidir. Kalp göğüste iman tahtası olarak bilinen sternum adı verilen orta göğüs kemiğinin hemen arkasında yer almaktadır. Kalp özel bir anatomiye sahiptir. Kap üzerinde önemli damarlar bulunmaktadır. Kalp bu damarlar aracılığı ile kan dolaşımını sağlamaktadır. Peki, bu damarlar nelerdir tüm detayları ile derledik.

Kalp Anatomisi: Kalpte Bulunan Damarlar Ve İsimleri

Kalp bilinenin aksine solda değil orta kısımda sola yakın şekilde yer almaktadır. Kalbin her iki yanında ciğerlerimiz bulunmaktadır. Kalbin kendine özel bir kas yapısı bulunmaktadır. Kalp bu kaslar sayesinde kendi işlevi olan vücuda kam pompalama görevini sorunsuz yerine getirmektedir.

Kalp Anatomisi

Kalbin anatomisine önden bakacak olursak kalp üzerinde 4 odacık bulunmaktadır. Bunların 2 tanesi üstte 2 tanesi ise altta yer almaktadır. Üst kısımda yer alan odacıklara kulakçık "altrium" alt kısımda kalanlara ise karıncık "ventrikül" denilmektedir. Kalbin içyapısında odacıklar arasında ise kapakçıklar bulunmaktadır.

Kapakçıkların her birinin farklı görevleri bulunmaktadır. Bunlar kalbin düzgün çalışması için oldukça önemlidir. Kapakçıklardan sağ taraftaki “triküspit kapak” sol tarafta ki kapakçık ise “mitral kapak" olarak isimlendirilir. Sağ taraftaki karıncık ile akciğer arasında “pulmoner kapak” ve sol taraftaki karıncık ile aort arasında ise “aort kapağı” bulunmaktadır.

Kalbin dış yüzeyinde ise kalbi çepe çevre saran ve koruyan "perikard" denilen bir zar bulunmaktadır. Bu zararın içerisinde ise kalbin hareketlerini rahat bir şekilde yapmasına yardımcı olan kayganlaştırıcı özellikte "perikard sıvısı" bulunmaktadır.

Kapte Bulunan Damarlar ve İsimleri

Kalp vücutta kan dolaşımını sağlamaktadır. Kalp üzerinde yer alan damarların bir kısmı pis kanı alarak kalp aracılığı ile akciğerlere iletmektedir. Bu kan temizlendikten sonra kalpteki ana damarlar vasıtasıyla tekrar vücuda dolaşıma gönderilmektedir.

Kalbe vücuttaki pis kanı üst ve alt toplardamarlar getirmektedir. Bunlara " vena cava" denilmektedir. Kalpten akciğere kan taşıyan damarlara ise "pulmoner arter" denilmektedir. Kalpteki en önemli damar vücuda temiz kanın gönderilmesini sağlayan ana atardamardır. Bu damara ise aort denilmektedir.

 

Eleştirilere yanıt: 1-2 saat gitmekten doğal bir şey olmaz
İmamoğlu'na peş peşe tepkiler! 'Ne görüştüğünü açıklamak zorunda'
Omicron ile savaşta ilginç yöntem! Yükselişi frenledi...
Millet İttifakı'nda 'yok sayma' çatlağı! CHP'li belediyelere eleştiri
Neye uğradığını şaşırdı! Bizzat yüzüne söyledi: Utanç verici bir manzara
Rüya ev! Görenin ağzı açık kaldı...
Kuryeler itiraz etmişti! Trendyol'dan zam açıklaması
Anne ve babasını aynı anda kaybetmişti: Eksi dört derecede yan yana ölüm
Galatasaray'dan bomba golcü hamlesi! Eski Fenerbahçeli...
Emre Karayel bebeğinin yüzünü gösterdi: Baba oldum ben!
'Kar' bereketi! Randevu patlaması yaşanıyor
Gözler saat 22.00'de! Piyasalar nasıl etkilenecek?
ABD'de korkunç cinayet! Türk öğretmen öldürüldü
G.Saray istiyordu, F.Bahçe kapıyor! Resmi transfer girişimi
Kuzey Kutbu'nda yeni cephe açıldı! Savaş gemileri adım adım izleniyor