Geri Dön
EğitimKara Taşıtları Nelerdir? Karada İlerleyen Taşıtlar Ve İsimleri

Kara Taşıtları Nelerdir? Karada İlerleyen Taşıtlar Ve İsimleri

İnsan ya da eşyaların bir yerden başka bir yere ilerlemesi taşıtlar vasıtası ile sağlanmaktadır. Bu şekildeki taşıma işlemleri ise ulaşım olarak isimlendirilmektedir. Kara taşıtları nelerdir? Karada ilerleyen taşıtlar ve isimleri nelerdir? İşte, merak edilen tüm detaylar.

Kara Taşıtları Nelerdir? Karada İlerleyen Taşıtlar Ve İsimleri


Ülkelerin gelişimleri ulaşım seviyeleri ile belirlenir. Bu nedenle de ülkeler yurt içi ve yurt dışı taşımaları için fazladan bütçe ayırmaktadır. Ulaşım havayolu, deniz yolu, kara yolu ile gerçekleşmektedir.

Kara Taşıtları Nelerdir?

Özellikle toplu taşıma araçları günümüzde sıklıkla kullanılan kara yolu taşıtlarıdır. Bu taşıtlar sayesinde insanlar şehir içinde bir yerden başka bir yere daha kolay bir şekilde gidebilirler. Bunun yanında şehirlerarası yolculuklarda da sıklıkla kara taşıtları kullanılmaktadır.

En yaygın olan ulaşım çeşitlerinden biri kara yolu ulaşımıdır. İnsanlar günlük yaşamlarında işe, okula, alışveriş merkezlerine, kısaca istedikleri her yere gitmek için kara yolu taşıtlarını kullanmaktadır. Kara yolu taşımacılığı hem güvenli, hem oldukça ekonomik, hem de şehir içerisindeki ulaşıma en uygun sistemdir. Bu nedenle de gelişmiş ülkelerde kara yolu taşımacılığına çok fazla önem verilmekte ve konu ile alakalı olarak alt yapı çalışmaları yapılmaktadır.

Karada İlerleyen Taşıtlar ve İsimleri Nelerdir?

Kara taşıtlar; demir yolu taşıtları ve kara yolu taşıtları olmak üzere ikiye ayrılır. Otobüs, minibüs, bisiklet, otomobil, at arabası gibi taşıtlar kara yolu taşıdı ismini alır. Bu taşıtları kullanan kişiler şoför olarak adlandırılmaktadır.

Demir yolu taşıtlarının en bilindik örneği ise trendir. Tren kullanan kişiler makinist olarak isimlendirilmektedir. Demir yolu taşıtlarından biri de metrodur. Metro kullanan kişiler ise vatman olarak adlandırılmaktadır. Tramvay da demir yolu taşıtları arasında yer almaktadır.

Otobüsler toplu taşıma araçlarıdır. Bu araçların yolcuları indirdiği ya da yolcu aldığı bölgeler durak olarak isimlendirilir. Şehirlerarası otobüsler için ise bu alanlar terminal ya da otogar olarak isimlendirilmektedir.

 

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler