Geri Dön

KPSS sonuçları ne zaman açıklanacak?

ÖSYM’den 2016 Lisans KPSS sonuçları açıklaması için son dakika açıklaması geldi. Binlerce devlet memuru adayının merakla beklemekte olduğu KPSS sonuçları açıklaması için erteleme uygulandı. Bu açıklamaya göre ÖSYM Lisans 2015 KPSS sonuçları açıklaması için memur adayları Ramazan Bayramı sonrasını beklemek durumunda kalacak.

KPSS sonuçları ne zaman açıklanacak?

Kamu dairelerinde görev almak isteyen her vatandaş için belirlenmiş olan şartlar bulunmaktadır ki bu şartların başında da KPSS puanı geliyor. Türkiye’de 90’lı yıllardan bu yana uygulanan Kamu Personeli Seçme Sınavı, vatandaşın devlet dairelerinde daha eşit ve daha adil koşullar çerçevesinde görev alma hakkından yararlanabilmesine yardımcı oluyor. Bu kapsamda ortaöğretim ve lisans olmak üzere iki oturum şeklinde gerçekleştirilen Kamu Personeli Seçme Sınavı’nın her yıl yapılan lisans düzeyi sınavının 2016 takviminde yer alan sınavı, geçtiğimiz ay içerisinde yapıldı. Bu yüzden şimdilerde binlerce yeni devlet memur adayının 2016 Lisans KPSS sonuçları açıklaması merakla bekleyişi sürüyor.


KPSS SONUÇLARI İÇİN TIKLAYINIZ!

Yukarıda verilen linkler bilgilendirme amaçlıdır.

Kamu Personeli Seçme Sınavı’na ilişkin olarak binlerce yeni memur adayının büyük bir merak ile bekledikleri KPSS sonuçları açıklaması ise henüz gerçekleştirilmedi. Son yıllarda hızla gelişen teknolojiyi sınav uygulamaları ve incelemelerinde en etkin şekilde kullanması sayesinde sınav sonuçları açıklamalarında çok kısa süreler yakalayarak, önemli rekorlar kıran Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi tarafından 2016 KPSS sonuçları açıklaması henüz gerçekleştirilmedi. Ancak geçtiğimiz günlerde ÖSYM tarafından 2016 Lisans düzeyi Kamu Personeli Seçme Sınavı’na ilişkin gerçekleştirilen açıklama kapsamında 9 haziranda açıklanması beklenen 2016 Lisans KPSS sonuçları açıklaması ertelendi. ÖSYM’nin 2016 yılı sınav ve sonuç açıklama takvimine göre 9 haziranda açıklanması beklenen 2016 KPSS sonuçları açıklamasının ertelendiği duyuruldu.

Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi yönetim kurulu tarafından alınan karar ile birlikte Türkiye’de binlerce yeni devlet memurunun 2016 Lisans KPSS sonuçları açıklamasının 9 hazirandan 14 temmuz tarihine ertelenmesi kararı alındı. Bu ertelemenin sebebi ise haziran ayı içerisinde Devlet Personel Başkanlığı tarafından belirlenen 10 bin personel alımı kapsamında KPSS puanı halen geçerli olan ortaöğretim 2014 KPSS ve lisans 2015 KPSS dahilinde memur adaylarının başvuru işlemlerini tamamlamasının sağlanmasıdır. Bu yüzden geçtiğimiz ay 2016 Lisans Kamu Personeli Seçme Sınavı’na katılan binlerce yeni devlet memur adayı 2016 Lisans KPSS sonuçları açıklamasını 14 temmuz tarihinde öğrenebilecek.

Türkiye’de 1994 yılından bu yana uygulanan ve ilerleyen süreç içerisinde isim değişikliğine uğrayan ve günümüz modern Türkiye’sinde Kamu Personeli Seçme Sınavı olarak uygulanmakta olan bu sınav ile birlikte artık vatandaşların devlet dairelerinde başvuru yaparken, puanları üzerinden en ideal pozisyona başvuruda bulunabilme ve eşit uygulamalar sayesinde hakkı olan pozisyonda görev alabilme imkanına sahip olabiliyor. Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi tarafından uygulanmakta olan Kamu Personeli Seçme Sınavı ile Türkiye’deki tüm devlet kurumlarına personel alımı gerçekleştirildiğin ve farklı kademe ve seviyelerde pozisyonlar bulunduğundan vatandaşın eğitim durumuna yönelik olarak 2 farklı oturumda Kamu Personeli Seçme Sınavı uygulanıyor.

Buna göre Türkiye’de ÖSYM tarafından Kamu Personeli Seçme Sınavı oturumları KPSS A ve KPSS B şeklinde uygulanmaktadır. Lisans eğitimi almış veya lisans eğitimini tamamlaması kesin olan vatandaşlar lisans düzeyde KPSS’ye katılabilme hakkına sahip olabiliyor. Bu kapsamda ise ortaöğretim mezunu olan vatandaşlar ise ortaöğretim düzeyi KPSS’ ye katılabilme hakkına sahip olabiliyor.

3 Ağustos 2020 Magazin Haberleri Bülteni3 Ağustos 2020 Magazin Haberleri Bülteni

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber