Geri Dön

KYK kredi ve burs başvuruları ne zaman başlayacak?

Üniversitelere kayıtlarını gerçekleştiren öğrenciler şimdi ise öğrenim kredisi, katkı kredisi, öğrenim bursu, katkı bursu ve üniversitelerinin bulunduğu illerde yurt başvurularına başlayacak. KYK kredi ve burs başvuruları için bekleyiş sürüyor. Peki KYK kredi ve burs başvuruları ne zaman başlayacak? Ayrıntılar haberimizde...

KYK kredi ve burs başvuruları ne zaman başlayacak?

Öğrenciler KYK burs ve kredi başvurularının başlamasını heyecanla bekliyor. Üniversiteye başlayan öğrenciler 2015-2016 eğitim yılı için KYK kredi ve burs başvuruları için kyk.gov.tr adresinden bir açıklama yapıldı. KYK burs sorgulama işlemleriniz için bilgi almak istiyorsanız haberimizin devamını inceleyiniz. Peki kredi ve burs başvuruları nasıl ne ne zaman yapılacak?

Lütfen yönlendirildiğiniz sitede kimlik bilgilerinizi paylaşmayınız.

KYK BURS SORGULAMA HAKKINDA DETAYLAR!

KYK YURT SORGULAMA HAKKINDA DETAYLAR!

Üniversiteyi kazanan öğrenciler bu sene ilk defa uygulanan E-Kayıt sistemi ile internet üzerinden gerçekleştirdi. Bu sene üniversite kayıt işlemleri internet üzerinden gerçekleştiği gibi yurt kayıt işlemleri de internet üzerinden gerçekleşmektedir. Daha önceden üniversite kayıtları üniversiteye giderek yurt kayıtları da yurtlara giderek gerçekleşmekteydi. Ancak bu sene internet ve teknolojinin gelişmesi ile kayıt işlemleri internet üzerinden E-Devlet sistemi ile gerçekleştirilebiliyor. Üniversiteyi kazanan öğrencilerden kalacak yeri olmayan öğrencileri için devlet, yurtlarını hizmete açmıştır. Kalacak yeri olmayan öğrenciler bu yurtlara başvurarak yurtlarda kalma şansı elde edebilir. Yurt başvurularını yapan öğrencileri başvuru sonuçları açıklanmıştır. KYK yurt başvuru sonuçları sorgulama işlemini Kredi ve yurtlar kurumunun internet sitesinden gerçekleştirebilirsiniz.

Kredi ve Yurtlar kurumunun internet sayfasına giriş yaptığınızda karşınıza iki bölüm gelecektir. Yurt başvuru sonuçlarını öğrenmek için tıklayınız ve Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu ana sayfasına gitmek için tıklayınız. Bu bölüme başvuru yapan kişinin T.C. kimlik numarası, cilt numarası, aile sora numarası ve sıra numarası girildikten sonra son olarak da ekrandaki güvenlik kodunu gerekli yere girmelisiniz. Tüm bu bilgiler girildikten sonra sorgula linkini tıklayarak sorgulama işlemini tamamlayabilirsiniz. Yurt çıkan öğrenciler kayıtlarını internet üzerinden E-Devlet sistemi sayesinde gerçekleştirebilmektedir. E-Devlet sisteminden işlem gerçekleştirmek için öncelikle sisteme giriş yapmanız gerekmektedir. Sisteme giriş yapmak için giriş yerine T.C. kimlik numaranızı ve E-Devlet şifrenizi girmeniz gerekmektedir. Sisteme giriş yaptıktan sonrada E-Hizmetler bölümünden Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu Genel Müdürlüğü bölümünü bulmalısınız. Bu bölümün alt seçeneklerinden istediğiniz işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Üniversite E-Kayıt seçeneğini seçerek de yurt kayıt işlemini bu bölümden gerçekleştirebilirsiniz.

Maddi desteğe ihtiyaç duyan öğrenciler için devlet burs ve kredi imkanı sağlamaktadır. Öğrenciler burs başvurusu yaparak devletin verdiği burs ve kredi imkanlarından yararlanabilirler. Devlet yurt başvuruları gibi burs ve kredi başvuruları için de Kredi ve Yurtlar Kurumunu görevlendirmiştir. Öğrenciler kredi, burs ve yurt işlemlerini Kredi ve Yurtlar kurumunun internet sitesinden gerçekleştirebilir. Kredi ve yurtlar kurumu devlete bağlı bir kurumdur. Öğrenciler burs ve kredi başvuru işlemini kredi ve yurtlar kurumunun internet sitesinden gerçekleştirebilir. Kredi ve Yurtlar Kurumu burs ve kredi başvurularının ekim ayında başlayacağını duyurmuştur. Ayrıca burs ve kredi alınmalarında ocak ayından itibaren olacağını duyurmuştur. Devlet öğrencilerin maddi durumuna göre ya kredi yada burs vermektedir. Devletin öğrencilere verdiği kredi ve burs yardımı her sene beyaz eşya enflasyonuna endeksli olarak artış göstermektedir. Kredi çıkan öğrenciler okul bittikten sonra aldıkları bursu geri ödemektedirler. Burs çıkan öğrenciler ise geri ödemesiz olarak burslarını alabilirler. Öğrenciler burs başvurularını ekim ayında kredi ve yurtlar kurumunun internet sitesinden gerçekleştirebilir. Burs ve kredi başvurularını gerçekleştiren öğrenciler burslarını ve kredilerini ocak ayından itibaren kredi ve yurtlar kurumunun açmış olduğu banka hesabından alabilirler. Devletin öğrencilere verdiği kredi ve burs yardımı her sene beyaz eşya enflasyonuna endeksli olarak artış göstermektedir.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber