Eğitim Liseliler, 19 spor dalından birini seçecekler

Liseliler, 19 spor dalından birini seçecekler

03.01.2024 - 07:00 | Son Güncellenme:

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Ortaöğretim Genel Müdürlüğü tarafından liselerde seçmeli dersler kapsamına alınan “Spor Eğitimi” dersinin müfredatı hazırlandı.

Liseliler, 19 spor dalından birini seçecekler

EĞİTİM SERVİSİ - Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı’nın onayından geçen dersle MEB öğrencilere bireysel veya takım sporlarından herhangi birini seçme fırsatı sunacak.  Öğrenciler, bireysel sporlardan badminton, bisiklet, boks, eskrim, güreş, halter, judo, karate, kayak, masa tenisi, okçuluk, oryantiring, tekvando, tenis ve yüzme olmak üzere 15 spor dalından birini tercih edebilecekler. İsterlerse basketbol, futbol, hentbol ve voleybol olmak üzere 4 takım sporundan birini de seçebilecekler.  

Haberin Devamı

Çalışmalarda bölge, çevre, saha, malzeme, ilgi, ihtiyaç ve öğrenme ortamlarının durumu dikkate alınacak. Ders öğretim programıyla öğrencilere araştırma, çabukluk, dayanıklılık, esneklik, koordinasyon, spor kültürü edinme, Türkçeyi doğru ve güzel kullanma becerilerinin kazandırılması amaçlanıyor. 

Tarihini öğrenecekler 

Programla öğrencilerin fiziksel etkinliklere katılım yoluyla hareket, bilgi becerilerini geliştirmeleri, fiziksel, zihinsel, duygusal ve sosyal gelişimlerini sağlamaları, iş birliği ve iletişim becerilerini geliştirmeleri, teknolojik bağımlılık ve kötü alışkanlıklardan kendilerini korumaları, sağlıklı yaşamın önemini kavramaları da sağlanacak. 

Öğrencilerin bu derste, Türk spor tarihinde başarılı olmuş sporcuları tanımaları, sportif etkinliklerde liderlik yapmaları, lidere uymaları, iyi bir izleyici olmaları, yorumlama alışkanlığı kazanmaları, bir gruba ait olmaları, spora özgü kuralları, bilgi ve becerileri uygulayabilmeleri hedefleniyor.  

Haberin Devamı

Derslerde, ayrıca öğrencilere dünyada ve Türkiye’de sporun tarihsel gelişimi hakkında bilgi verilecek. 

Sağlık kontrolünden geçirilmeleri önerilecek

Okul yönetimi tarafından öğretim yılı başında sağlık merkezleri ile iş birliği yapılarak öğrencilerin sağlık kontrolünden geçirilmesi önerilecek. Öğrencilerin ders dışındaki zamanlarında da uygun fiziksel etkinliklere ve sporlara katılmaları teşvik edilecek. Yetenekli öğrenciler spor kulüplerine yönlendirilecek. Derslerde, centilmence oyun ve mücadele anlayışı geliştirilmesi sağlanacak. Milli, manevi, ahlaki ve kültürel değerler öğrencilere aktarılacak ve davranışlarına yansımasına olanak tanınacak.