Geri Dön
EğitimNisap Nedir? Nisap Miktarı Ne Kadardır, Nasıl Hesaplanır?

Nisap Nedir? Nisap Miktarı Ne Kadardır, Nasıl Hesaplanır?

Dinimizde zekat vermek söz konusu olduğu zaman öne çıkan terimlerden biri de nisaptır. Nisap nedir? Nisap nasıl hesaplanır? İşte, merak edilen tüm detaylar.

Nisap Nedir? Nisap Miktarı Ne Kadardır, Nasıl Hesaplanır?

İslam dininde, belli miktarda zenginliğe sahip olan kişi ekonomik olarak zorda olan kişilere yardım etmelidir. Kimlerin nasıl yardım edeceği nisap hesaplamaları ile belli olmaktadır. Bundan dolayı nisap hesaplamalarını gerçekleştirmek ve doğru şekilde yapmak büyük önem taşımaktadır.

Nisap Nedir?

Nisap, sadaka-i fıtır, zekat ve kurban dağıtımı gibi ibadetler için hesaplanmakta olan bir zenginlik ölçüsüdür. Nisap kelimesini asgari zenginlik ölçüsü olarak da tanımlayabiliriz. Nisap sınırının üzerinde kazanca sahip olan kişiler sadaka veya zekat alamaz. Bunun yanında, sadaka vermek ve kurban kesmekle yükümlü kişiler olmaktadırlar.

Günümüzdeki nisap miktarı ise Din İşleri Genel Müdürlüğü tarafından 20 miskal altın olarak belirlenmiştir. 20 miskal altının Türkiye'deki değeri ise 80.18 gram altına denk gelmektedir. Bu zenginliğe sahip olan kişiler asgari zenginlik seviyesini aşmıştır.

Nisap Hesaplama Nasıl Yapılır?

Nisap işlemlerinin nasıl yapılacağı Kur’an-ı Kerim'de detayları ile birlikte verilmiştir. Kişilerin, temel ihtiyaçları dışında sahip oldukları varlıkların zekatını vermesi gerekmektedir. Bu ölçü; altında 20 miskal, devede 5, koyun ve keçide 40, sığırda ise 30 adettir. Bu oranda verilecek olan zekat kabul olacaktır.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler