Geri Dön
EğitimPlagiarism (İntihal) Nedir? Plagiarism Nasıl Anlaşılır, İntihal Türleri Nelerdir?

Plagiarism (İntihal) Nedir? Plagiarism Nasıl Anlaşılır, İntihal Türleri Nelerdir?

Latince kökenli bir sözcük olan Plagiarism intihal ile eş anlamlıdır. Plagirarism'in sözlük anlamı, kendisine ait olmayan şeyleri satan hırsızdır. Bu kelime 19. yüzyıldan itibaren başkasına ait eserleri kendisininmiş gibi gösteren yazarlar için kullanılmaya başlandı. İntihal nedir ve nasıl anlaşılır? İşte, merak edilen tüm detaylar.

Plagiarism (İntihal) Nedir? Plagiarism Nasıl Anlaşılır, İntihal Türleri Nelerdir?

21. yüzyılda kullanılan teknolojiler ile birlikte intihalleri tespit etmek çok daha kolay hale gelmiştir. Plagiarism, yasalara aykırıdır ve birçok cezai yaptırımı vardır. 

 Plagiarism (İntihal) Nedir? 

 Hukukta hırsızlık türlerinden biri olarak kabul edilen plagiarism, başkasına ait fikirleri ve cümleleri kendi kitabında kullanmak demektir. 

 Plagiarism Nasıl Anlaşılır? 

 Günümüzde yapılan intihalleri tespit etmeye yarayan birçok program vardır. Bu programlardan bazıları ücretsiz olup internetten indirilebilir. 

 İntihal Türleri Nelerdir? 

 1- Klon İntihal: 

 Klon kelimesi, birebir kopyalamak anlamına gelir. Direkt Plagiarism adıyla da bilinen bu intihal türünde, başkasına ait bir metin ya da cümle olduğu gibi alınır. Hiçbir kelime ya da paragraf değiştirilemez. Diğer intihal türlerine göre tespit edilmesi çok daha kolaydır. 

 2- Mozaik İntihal: 

 Anlaşılması en zor plagiarism türlerinden biri mozaik intihaldir. Bir yazarın birçok kitabından ya da bir kitabının içindeki farklı pasajlardan çeşitli cümleleri alıp harmanlamak mozaik intihale örnek gösterilebilir. Bul ve değiştir olarak da isimlendirilen bu intihal türünde birden fazla yazara ait cümleler de kullanılabilir. 

 3- Kiralık / Hayalet Yazar İntihali: 

 Günümüzde birçok kitap ya da tez, başkasına yazdırılmaktadır. Belirli bir ücret ödenerek bir başkasına yazdırılan tüm eserler kiralık ya da hayalet yazar intihali olarak nitelendirilir. 

 4- Toplu İntihal: 

 Başka bir yazara ait özgün fikirleri sanki ilk defa kendisi kaleme alıyormuş gibi lanse eden yazarların yaptığı intihal türüdür. 

 Kaynakça ve iskelet intihali de diğer plagiarism türleri arasında yer almaktadır. 

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler