Mozaik

Mozaik

Son dakika mozaik haberleri ile ilgili Milliyet'e eklenen tüm haberler bu sayfada yer almaktadır. Geçmişte yaşanan mozaik gelişmeleri, bugün yaşanan en flaş gelişmeler ve çok daha fazlası sürekli güncel olan mozaik haber sayfamızda...

Mozaik

haber başlıkları altta listelenmiştir. Son dakika haberleri de dahil olmak üzere şu ana kadar eklenen toplam 1.493 mozaik haberi bulunmuştur.
Türküler dolusu şiiri - Bedri Rahmi Eyüboğlu
Türküler dolusu şiiri - Bedri Rahmi EyüboğluBedri Rahmi Eyüboğlu, İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi'nde başlayıp Paris'te sürdürdüğü resim öğreniminin ardından yurda dönmüş ve yaşamı boyunca Güzel Sanatlar Akademisinde ders vermiştir. Özellikle El Baskı Yazmacılık, gravür, seramik, heykel, vitray, mozaik, hat, serigrafi, litografi gibi birçok formlarda eserler üreten sanatçı, geleneksel süsleme ve halk el sanatlarında seçtiği motifleri yapıtlarında Batı’nın teknikleriyle birleştirerek kullandı. Şiirlerinde de halk kaynağından beslendi; masallardan, söylencelerden, türkülerden yararlanarak, doğa tutkusunu, insan sevgisini, yaşama sevincini, toplumsal sorunları yansıttı.
10.05.2021Şiirler
Beydağ’da Roma izi
Beydağ’da Roma iziBeydağ Barajı havzasında suların çekilmesi sonucu, Roma İmparatorluğu döneminden kalma mozaik ve taş duvar gibi kalıntılar ortaya çıktı.
8.05.2021Ege
Modern bir tuvalete sahip olmak için 6 ipucu
Modern bir tuvalete sahip olmak için 6 ipucuEvlerde yer alan küçük tuvaleti dekore etmeye genellikle sıra gelmez. Ama küçük dokunuşlarla, gözden çıkarılmış gibi görünen bu ufak alanları da güzelleştirebilirsiniz. Onları modernize etmeye ne dersiniz? Modaya uygun, zamansız, renkler ve aksesuarlarla modern tuvaletler için 6 ipucumuza göz atın.
3.05.2021Dekorasyon
Vatandaşlar istedi kurslar artık online
Vatandaşlar istedi kurslar artık onlineGüzelbahçe Belediyesi, pandemi nedeniyle açılamayan kurslara gelen talep üzerine harekete geçti. Makrome, dikiş, resim, ve mozaik branşlarında sınırlı sayıda kontenjanda online ders vermeye karar verdi.
20.04.2021Ege
Sanat şiiri - Faruk Nafiz Çamlıbel
Sanat şiiri - Faruk Nafiz ÇamlıbelŞair, milletvekili, öğretmen olarak anılır. İstanbul’da 1898 yılında dünyaya gelmiş. Babası Orman ve Maden İşleri Başkâtibi Süleyman Nafiz, annesi Fatma Ruhiye Hanım’dır. İlk şiirlerini aruz vezni ile yazmıştır. Daha sonra Halkçılık ilkesini benimsedi ve artık şiirleri Anadolu gerçeğini ele aldı. Ama bunu yaparken gerçekçi bir edebiyata ama daha çok romantik ve lirik bir anlayışa sığındı.
20.04.2021Şiirler
Sekiz durakta İstanbul tarihi
Sekiz durakta İstanbul tarihiYaşayan bir açık hava müzesi olan, arkeolojik katmanlarla çevrili şehrimize, İstanbul’a, daha yakından bakmayı deneyelim mi? Çok kültürlü yapısında arkeolojik değeri de, daha fazla göz önünde olmayı hak ediyor.
18.04.2021Kültür Sanat
Talus Ocd (Mozaik Plasti) Nedir? Talus Ocd (Ayak Bileği Kıkırdak Yararlanmaları) Nasıl Tedavi Edilir?
Talus Ocd (Mozaik Plasti) Nedir? Talus Ocd (Ayak Bileği Kıkırdak Yararlanmaları) Nasıl Tedavi Edilir?Osteokondritis dissekans hastalığı ayak bileği bölgesinde ağrı oluşumuna ve eklem sertliği ilgili problemlere neden olan bir hastalıktır. Bu hastalık genç yaşlı her yaş grubunda görülebilmektedir. OCD hastalığında genelde ayak burkulması ve bu sebeple kıkırdak hasarı oluşumu görülmektedir. Talus OCD (Mozaik Plasti) nedir? Talus OCD (ayak bileği kıkırdak yaralanmaları) nasıl tedavi edilir? İşte, merak edilen tüm detaylar...
17.04.2021Sağlık
İstanbul destanı şiiri - Bedri Rahmi Eyüboğlu
İstanbul destanı şiiri - Bedri Rahmi EyüboğluBedri Rahmi Eyüboğlu, İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi'nde başlayıp Paris'te sürdürdüğü resim öğreniminin ardından yurda dönmüş ve yaşamı boyunca Güzel Sanatlar Akademisinde ders vermiştir. Özellikle El Baskı Yazmacılık, gravür, seramik, heykel, vitray, mozaik, hat, serigrafi, litografi gibi birçok formlarda eserler üreten sanatçı, geleneksel süsleme ve halk el sanatlarında seçtiği motifleri yapıtlarında Batı’nın teknikleriyle birleştirerek kullandı. Şiirlerinde de halk kaynağından beslendi; masallardan, söylencelerden, türkülerden yararlanarak, doğa tutkusunu, insan sevgisini, yaşama sevincini, toplumsal sorunları yansıttı. Şair İstanbul destanı şiirinde de İstanbul'dan bahseder. İşte İstanbul destanının sözleri.
14.04.2021Şiirler
Zindanı taştan oyarlar şiiri Bedri Rahmi Eyüboğlu
Zindanı taştan oyarlar şiiri Bedri Rahmi EyüboğluBedri Rahmi Eyüboğlu, İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi'nde başlayıp Paris'te sürdürdüğü resim öğreniminin ardından yurda dönmüş ve yaşamı boyunca Güzel Sanatlar Akademisinde ders vermiştir. Özellikle El Baskı Yazmacılık, gravür, seramik, heykel, vitray, mozaik, hat, serigrafi, litografi gibi birçok formlarda eserler üreten sanatçı, geleneksel süsleme ve halk el sanatlarında seçtiği motifleri yapıtlarında Batı’nın teknikleriyle birleştirerek kullandı. Şiirlerinde de halk kaynağından beslendi; masallardan, söylencelerden, türkülerden yararlanarak, doğa tutkusunu, insan sevgisini, yaşama sevincini, toplumsal sorunları yansıttı. Zindanı taştan oyarlar şiiri pek çok müzisyen ve sanatçı tarafından bestelendi. Şiir halk arasında da özellikle "yiğidim aslanım burda yatıyor" bölümü ile tanınmaktadır. İşte Zindanı taştan oyarlar şiirinin sözleri.
14.04.2021Şiirler
Üç dil şiiri - Bedri Rahmi Eyüboğlu
Üç dil şiiri - Bedri Rahmi EyüboğluBedri Rahmi Eyüboğlu , Türk ressam, yazar ve şairdir. İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi'nde başlayıp Paris'te sürdürdüğü resim öğreniminin ardından yurda dönmüş ve yaşamı boyunca Güzel Sanatlar Akademisinde ders vermiştir. Özellikle El Baskı Yazmacılık, gravür, seramik, heykel, vitray, mozaik, hat, serigrafi, litografi gibi birçok formlarda eserler üreten sanatçı, geleneksel süsleme ve halk el sanatlarında seçtiği motifleri yapıtlarında Batı’nın teknikleriyle birleştirerek kullandı. Şiirlerinde de halk kaynağından beslendi; masallardan, söylencelerden, türkülerden yararlanarak, doğa tutkusunu, insan sevgisini, yaşama sevincini, toplumsal sorunları yansıttı.Şair Üç dil şiirinde Türk gençlerine önerilerde bulunmuştur. Gençlere gelişmiş ulusları yakalamak için çok çalışmaları gerektiğini öğütlemektedir. İşte üç dil şiiri sözleri
14.04.2021Şiirler
Sitem şiiri - Bedri Rahmi Eyüboğlu
Sitem şiiri - Bedri Rahmi Eyüboğluİstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi'nde başlayıp Paris'te sürdürdüğü resim öğreniminin ardından yurda dönmüş ve yaşamı boyunca Güzel Sanatlar Akademisinde ders vermiştir. Özellikle El Baskı Yazmacılık, gravür, seramik, heykel, vitray, mozaik, hat, serigrafi, litografi gibi birçok formlarda eserler üreten sanatçı, geleneksel süsleme ve halk el sanatlarında seçtiği motifleri yapıtlarında Batı’nın teknikleriyle birleştirerek kullandı. Şiirlerinde de halk kaynağından beslendi; masallardan, söylencelerden, türkülerden yararlanarak, doğa tutkusunu, insan sevgisini, yaşama sevincini, toplumsal sorunları yansıttı. Şair sitem isimli şiirinde de hayata karşı genel bir sitem çığlığı atmaktadır. İşte Sitem şiirinin sözleri.
14.04.2021Şiirler
Milli edebiyat dönemi şiirleri
Milli edebiyat dönemi şiirleriMilli edebiyat döneminde şiir anlayışı değişime uğramıştır. Toplum için sanat anlayışını benimsemişlerdir. Eserlerini halkın anlayabileceği bir dille yazmışlardır. Şiirlerinde hece ölçüsünü kullanmışlardır. Şiir dili olarak İstanbul Türkçesi esas alınmıştır. Halk şiiri kaynak olarak benimsenmiş ve hece ölçüsü kullanılmıştır. Milli kültür ve milli tarihle ilgili konular ele alınmıştır. İmgelere az başvurulmuş, kullanılan imgelerin ise kolay anlaşılır olmasına dikkat edilmiştir. “Türkçeye, Türk dil bilgisi hâkim olacaktır.” görüşü savunulmuştur. Tam ve zengin uyağın yanında yarım uyak da kullanılmıştır. Duygudan ziyade fikir ön plandadır. Öğretici eserler yazmışlardır.
14.04.2021Şiirler
Türkiye'nin mozaik eserleri göz kamaştırıyor
Türkiye'nin mozaik eserleri göz kamaştırıyorTürkiye'nin en büyük mozaik müzelerine sahip Hatay ve Gaziantep, adeta göz kamaştıran eserlerle tarihe ışık tutuyor. Binlerce yıldır birçok medeniyete ev sahipliği yapan Hatay'da, kazılarda çıkarılan sayısız mozaik, Hatay Arkeoloji ve Necmi Asfuroğlu Arkeoloji müzelerinde sergileniyor.
7.04.2021Tatil
Plagiarism (İntihal) Nedir? Plagiarism Nasıl Anlaşılır, İntihal Türleri Nelerdir?
Plagiarism (İntihal) Nedir? Plagiarism Nasıl Anlaşılır, İntihal Türleri Nelerdir?Latince kökenli bir sözcük olan Plagiarism intihal ile eş anlamlıdır. Plagirarism'in sözlük anlamı, kendisine ait olmayan şeyleri satan hırsızdır. Bu kelime 19. yüzyıldan itibaren başkasına ait eserleri kendisininmiş gibi gösteren yazarlar için kullanılmaya başlandı. İntihal nedir ve nasıl anlaşılır? İşte, merak edilen tüm detaylar.
5.04.2021Eğitim
Sarmaşık motifli mozaik
Sarmaşık motifli mozaikAliağa’da 2 şüpheli tarafından kaçak kazı yapılan bölgede, üzerinde ‘kilisenin ihtiyar heyetinden bir erkeğin ailesinin esenliği için yaptırıldığına’ dair yazı bulunan, 1...
4.04.2021Ege
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Paskalya mesajı
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Paskalya mesajıCumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Muhtelif kilise ve gruplara mensup Hristiyan vatandaşlarımızı, en önemli yortularından biri olan Paskalya dolayısıyla en içten duygularımla tebrik ediyorum." ifadesini kullandı.
3.04.2021Gündem
Arabayla ulaşılamayan bir bölge! Müthiş keşif
Arabayla ulaşılamayan bir bölge! Müthiş keşifİzmir'in Aliağa ilçesinde yürütülen kaçak kazı operasyonunda, Roma döneminde inşa edilmiş bir manastır ile yaklaşık 1500 yıllık mozaiğe rastlandı.
3.04.2021Gündem
Kaçak kazıya suçüstü! Tarihi mozaik ortaya çıktı
Kaçak kazıya suçüstü! Tarihi mozaik ortaya çıktıİzmir'in Ödemiş ilçesinde, arazisinde kaçak kazıyla tarihi mozaik ile çeşitli objeler bulan kişi hakkında adli işlem yapıldı.
24.03.2021Gündem
Hücre Nedir? Hücrenin Görevleri, Yapısı Ve Şekli Hakkında Her Şey...
Hücre Nedir? Hücrenin Görevleri, Yapısı Ve Şekli Hakkında Her Şey...Hücre, canlı vücudunun en küçük yapı taşıdır. Pek çok hayati olayın gerçekleşmesinde önemli bir yere sahiptir. Bu sebeple hücre insanlar tarafından merak edilen bir konudur. Hücre nedir? Hücrenin görevleri, yapısı ve şekli hakkında bilgileri derledik.
13.03.2021Sağlık
Son yılların en önemli keşfi: Mezarları açıldığında oturur halde bulundular
Son yılların en önemli keşfi: Mezarları açıldığında oturur halde bulundularArkeologların 11 yıllık çalışması son zamanların en önemli keşiflerinden birine ulaştı. Tören kıyafetleriyle birlikte, yaklaşık 200 yıl önce gömülen iki piskoposun mezarına ulaşıldı. Bu çalışmayla ilk k
11.03.2021Haberler
Son dakika! Son yılların en önemli keşfi: Mezarları açıldığında oturur halde bulundular
Son dakika! Son yılların en önemli keşfi: Mezarları açıldığında oturur halde bulundularGelen bir son dakika haberine göre; Arkeologların 11 yıllık çalışması son zamanların en önemli keşiflerinden birine ulaştı. Tören kıyafetleriyle birlikte, yaklaşık 200 yıl önce gömülen iki piskoposun mezarına ulaşıldı. Bu çalışmayla ilk kez bir kumaş eser de gün yüzüne çıkmış oldu.
11.03.2021Gündem
Ankara şiiri - Yılmaz Erdoğan
Ankara şiiri - Yılmaz ErdoğanYılmaz Erdoğan, Ankara adlı şiirinde aşk, sevgi ve özlem temasından yola çıkarak dizelerini yazmıştır. Dolaylı olarak da olsa, şiirinde aştan ve sevgiden bahsetmiştir. Yılmaz Erdoğan , daha çok sinema ve senaryo eserleriyle ön plana çıkan bir sanatçıdır. İşte Ankara şiirinin sözleri
9.03.2021Şiirler
TMSF şirketlerinden 2020 yılında 3,4 milyar TL kar
TMSF şirketlerinden 2020 yılında 3,4 milyar TL karTasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) Başkanı Muhiddin Gülal, fon bünyesindeki şirketlerin 2020'yi olağanüstü bir performansla kapattığını belirterek, "TMSF kayyumunda yönetilen 796 şirket 2020'de 37,2 milyar lira ciro, 3,4 milyar lira kara ulaştı. Aktif büyüklükleri 70,2 milyar lira oldu." dedi.
2.03.2021Ekonomi
TMSF şirketlerinden 2020'de 3,4 milyar lira kar
TMSF şirketlerinden 2020'de 3,4 milyar lira karTasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) Başkanı Muhiddin Gülal, fon bünyesindeki şirketlerin 2020'yi olağanüstü bir performansla kapattığını belirterek, "TMSF kayyumunda yönetilen 796 şirket 2020'de 37,2 milyar lira ciro, 3,4 milyar lira kara ulaştı. Aktif büyüklükleri 70,2 milyar lira oldu." dedi.
2.03.2021Uzmanpara
Mersin'de tarihi mozaikler satılmadan ele geçirildi
Mersin'de tarihi mozaikler satılmadan ele geçirildiMersin’de jandarmanın bir iş yerine yaptığı baskında tarihi eser niteliği taşıyan 5 mozaik ele geçirildi. Eserleri satmak için müşteri arayışında olduğu belirlenen iş yeri sahibi gözaltına alındı.
1.03.2021Gündem

Benzer Haber Etiketleri

ŞiirBedri Rahmi Eyüboğluizmirmozaikege

Mozaik ile ilgili olan tüm haber başlıklarını şu an bulunduğunuz sayfa üzerinden takip edebilirsiniz. Haberlerin detaylarını okumak isterseniz haber başlıklarına tıklayabilir, daha eski gelişmeleri görmek isterseniz ise sayfanın altında yer alan sayfa numaralarına tıklayabilirsiniz.