Mozaik

Mozaik

Son dakika mozaik haberleri ile ilgili Milliyet'e eklenen tüm haberler bu sayfada yer almaktadır. Geçmişte yaşanan mozaik gelişmeleri, bugün yaşanan en flaş gelişmeler ve çok daha fazlası sürekli güncel olan mozaik haber sayfamızda...

Mozaik

haber başlıkları altta listelenmiştir. Son dakika haberleri de dahil olmak üzere şu ana kadar eklenen toplam 1.481 mozaik haberi bulunmuştur.
Türkiye'nin mozaik eserleri göz kamaştırıyor
Türkiye'nin mozaik eserleri göz kamaştırıyorTürkiye'nin en büyük mozaik müzelerine sahip Hatay ve Gaziantep, adeta göz kamaştıran eserlerle tarihe ışık tutuyor. Binlerce yıldır birçok medeniyete ev sahipliği yapan Hatay'da, kazılarda çıkarılan sayısız mozaik, Hatay Arkeoloji ve Necmi Asfuroğlu Arkeoloji müzelerinde sergileniyor.
7.04.2021Tatil
Plagiarism (İntihal) Nedir? Plagiarism Nasıl Anlaşılır, İntihal Türleri Nelerdir?
Plagiarism (İntihal) Nedir? Plagiarism Nasıl Anlaşılır, İntihal Türleri Nelerdir?Latince kökenli bir sözcük olan Plagiarism intihal ile eş anlamlıdır. Plagirarism'in sözlük anlamı, kendisine ait olmayan şeyleri satan hırsızdır. Bu kelime 19. yüzyıldan itibaren başkasına ait eserleri kendisininmiş gibi gösteren yazarlar için kullanılmaya başlandı. İntihal nedir ve nasıl anlaşılır? İşte, merak edilen tüm detaylar.
5.04.2021Eğitim
Sarmaşık motifli mozaik
Sarmaşık motifli mozaikAliağa’da 2 şüpheli tarafından kaçak kazı yapılan bölgede, üzerinde ‘kilisenin ihtiyar heyetinden bir erkeğin ailesinin esenliği için yaptırıldığına’ dair yazı bulunan, 1...
4.04.2021Ege
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Paskalya mesajı
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Paskalya mesajıCumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Muhtelif kilise ve gruplara mensup Hristiyan vatandaşlarımızı, en önemli yortularından biri olan Paskalya dolayısıyla en içten duygularımla tebrik ediyorum." ifadesini kullandı.
3.04.2021Gündem
Arabayla ulaşılamayan bir bölge! Müthiş keşif
Arabayla ulaşılamayan bir bölge! Müthiş keşifİzmir'in Aliağa ilçesinde yürütülen kaçak kazı operasyonunda, Roma döneminde inşa edilmiş bir manastır ile yaklaşık 1500 yıllık mozaiğe rastlandı.
3.04.2021Gündem
Kaçak kazıya suçüstü! Tarihi mozaik ortaya çıktı
Kaçak kazıya suçüstü! Tarihi mozaik ortaya çıktıİzmir'in Ödemiş ilçesinde, arazisinde kaçak kazıyla tarihi mozaik ile çeşitli objeler bulan kişi hakkında adli işlem yapıldı.
24.03.2021Gündem
Hücre Nedir? Hücrenin Görevleri, Yapısı Ve Şekli Hakkında Her Şey...
Hücre Nedir? Hücrenin Görevleri, Yapısı Ve Şekli Hakkında Her Şey...Hücre, canlı vücudunun en küçük yapı taşıdır. Pek çok hayati olayın gerçekleşmesinde önemli bir yere sahiptir. Bu sebeple hücre insanlar tarafından merak edilen bir konudur. Hücre nedir? Hücrenin görevleri, yapısı ve şekli hakkında bilgileri derledik.
13.03.2021Sağlık
Son yılların en önemli keşfi: Mezarları açıldığında oturur halde bulundular
Son yılların en önemli keşfi: Mezarları açıldığında oturur halde bulundularArkeologların 11 yıllık çalışması son zamanların en önemli keşiflerinden birine ulaştı. Tören kıyafetleriyle birlikte, yaklaşık 200 yıl önce gömülen iki piskoposun mezarına ulaşıldı. Bu çalışmayla ilk k
11.03.2021Haberler
Son dakika! Son yılların en önemli keşfi: Mezarları açıldığında oturur halde bulundular
Son dakika! Son yılların en önemli keşfi: Mezarları açıldığında oturur halde bulundularGelen bir son dakika haberine göre; Arkeologların 11 yıllık çalışması son zamanların en önemli keşiflerinden birine ulaştı. Tören kıyafetleriyle birlikte, yaklaşık 200 yıl önce gömülen iki piskoposun mezarına ulaşıldı. Bu çalışmayla ilk kez bir kumaş eser de gün yüzüne çıkmış oldu.
11.03.2021Gündem
Ankara şiiri - Yılmaz Erdoğan
Ankara şiiri - Yılmaz ErdoğanYılmaz Erdoğan, Ankara adlı şiirinde aşk, sevgi ve özlem temasından yola çıkarak dizelerini yazmıştır. Dolaylı olarak da olsa, şiirinde aştan ve sevgiden bahsetmiştir. Yılmaz Erdoğan , daha çok sinema ve senaryo eserleriyle ön plana çıkan bir sanatçıdır. İşte Ankara şiirinin sözleri
9.03.2021Şiirler
TMSF şirketlerinden 2020 yılında 3,4 milyar TL kar
TMSF şirketlerinden 2020 yılında 3,4 milyar TL karTasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) Başkanı Muhiddin Gülal, fon bünyesindeki şirketlerin 2020'yi olağanüstü bir performansla kapattığını belirterek, "TMSF kayyumunda yönetilen 796 şirket 2020'de 37,2 milyar lira ciro, 3,4 milyar lira kara ulaştı. Aktif büyüklükleri 70,2 milyar lira oldu." dedi.
2.03.2021Ekonomi
TMSF şirketlerinden 2020'de 3,4 milyar lira kar
TMSF şirketlerinden 2020'de 3,4 milyar lira karTasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) Başkanı Muhiddin Gülal, fon bünyesindeki şirketlerin 2020'yi olağanüstü bir performansla kapattığını belirterek, "TMSF kayyumunda yönetilen 796 şirket 2020'de 37,2 milyar lira ciro, 3,4 milyar lira kara ulaştı. Aktif büyüklükleri 70,2 milyar lira oldu." dedi.
2.03.2021Uzmanpara
Mersin'de tarihi mozaikler satılmadan ele geçirildi
Mersin'de tarihi mozaikler satılmadan ele geçirildiMersin’de jandarmanın bir iş yerine yaptığı baskında tarihi eser niteliği taşıyan 5 mozaik ele geçirildi. Eserleri satmak için müşteri arayışında olduğu belirlenen iş yeri sahibi gözaltına alındı.
1.03.2021Gündem
Hataylı heykel sanatçısından atık malzemelerden 800 kilo ağırlığında at heykeli
Hataylı heykel sanatçısından atık malzemelerden 800 kilo ağırlığında at heykeliHATAY'ın Reyhanlı ilçesinde mozaik ve heykel sanatçısı Mervan Altınorak, çeşitli hurda parçaları ile 800 kilogram ağırlığında, 'uyanış' adını verdiği at heykeli yaptı.
2.02.2021Yaşam
Muazzez Ersoy kimdir, kaç yaşında? Muazzez Ersoy aslen nereli, gerçek adı nedir?
Muazzez Ersoy kimdir, kaç yaşında? Muazzez Ersoy aslen nereli, gerçek adı nedir?Türk Sanat Müziği'nin sevilen isimlerinden olan Muazzez Ersoy bu akşam İbo Show'a konuk oldu. Nostalji'nin kraliçesi olarak bilinen Muazzez Ersoy'un gerçek adı Hatice Levent Yıldız'dır. Kariyerinde ilk olarak 1982 yılında İstanbul'un Pembe Köşk Gazinosu'nda sahne alan Muazzez Ersoy ilk albümünü 1991 yılında Seven Olmaz Ki adlı albümü ile çıkardı. Peki Muazzez Ersoy kimdir, kaç yaşında, aslen nerelidir?
30.01.2021Cadde
Zeugma Mozaik Müzesi'ndeki eserler, "cerrah" hassasiyetiyle temizleniyor
Zeugma Mozaik Müzesi'ndeki eserler, "cerrah" hassasiyetiyle temizleniyorDünyanın en büyük mozaik müzelerinden Zeugma Mozaik Müzesi'nde yer alan birbirinden eşsiz mozaikler, uzman ekip tarafından adeta "cerrah" hassasiyetiyle temizlenerek geleceğe aktarılıyor.
29.01.2021Tatil
Zeugma Müzesi'ni sanal ortamda 1 milyon kişi ziyaret etti
Zeugma Müzesi'ni sanal ortamda 1 milyon kişi ziyaret ettiDünyanın en büyük mozaik müzelerinden Zeugma Mozaik Müzesi, Kovid-19 salgını nedeniyle geçmiş yıllara göre daha sakin bir dönem yaşıyor. Gaziantep Müze Müdürü Özgür Çomak: "Buraya gelemeyenler, Kültür ve Turizm Bakanlığının web sayfası üzerinden online şekilde burayı gezebiliyor" dedi.
28.01.2021Tatil
İki bin yıllık  mozaik ele geçti
İki bin yıllık mozaik ele geçtiKemalpaşa’da, Roma dönemine ait 2 bin yıllık mozaiği satmak isteyen 4 kişi yakalandı.
20.01.2021Ege
Satmaya çalıştıkları 2 bin yıllık mozaik ile yakalandılar
Satmaya çalıştıkları 2 bin yıllık mozaik ile yakalandılarİzmir'in Kemalpaşa ilçesinde, 2 bin yıllık mozaiği satmak isteyen 4 kişiye operasyon düzenlendi. Roma dönemine ait mozaikle yakalanan şüpheliler gözaltına alındı.
20.01.2021Gündem
Viyana Filarmoni’den dinleyicilere jest
Viyana Filarmoni’den dinleyicilere jestViyana Filarmoni Orkestrası’nın geleneksel Yılbaşı Konseri bu yıl da korona tedbirleri kapsamında 1 Ocak 2021 günü yapılacak.
27.12.2020Kültür Sanat
Down Sendromu Nedir? Çocuklarda Down Sendromu Belirtileri Nelerdir?
Down Sendromu Nedir? Çocuklarda Down Sendromu Belirtileri Nelerdir?Down sendromu bir kalıtsal hastalıktır. Siz de down sendromu nedir, çocuklarda down sendromu belirtileri nelerdir ve tedavisi var mıdır, sorularına cevap arıyorsanız tüm detayları derledik.
22.12.2020Ebeveyn
Bedri Rahmi’nin mozaiği  bakımsızlıktan dökülüyor
Bedri Rahmi’nin mozaiği bakımsızlıktan dökülüyorManifaturacılar Çarşısı’nda bulunan yazar, şair aynı zamanda ressam Bedri Rahmi Eyüboğlu’na ait İstanbul isimli mozaik eser, bakımsızlıktan dökülüyor.
19.12.2020Kültür Sanat
Performistanbul ile Stay Live At Home devam ediyor
Performistanbul ile Stay Live At Home devam ediyorPerformistanbul’un yaşadığımız bu sıra dışı günlere alternatif olarak geliştirdiği, pandeminin ilk zamanlarında kolektif bir deneyim ve paylaşım ağı yaratmayı amaçlayarak başlattığı Stay LIVE At Home performans serisi devam ediyor. Hem performans sanatçılarının hem de izleyicilerin güvenli ortamlarından çevrim içi dahil oldukları performans serisi, performans sanatının dönüşümü ve sürdürülebilirliğine önemli bir örnek oluşturuyor.
16.12.2020Kültür Sanat
Son dakika... Kadıköy'de büyük gizem! Haydarpaşa Garı'nın altındaki toplu mezar...
Son dakika... Kadıköy'de büyük gizem! Haydarpaşa Garı'nın altındaki toplu mezar...Eskiden Körler Ülkesi olarak da anılan İstanbul Kadıköy’deki Haydarpaşa Garı kazılarında, içinde mezarların da olduğu tabanı mermer bir yapı tespit edildi. Toplu mezarları, mimarisi ile kutsal olduğu düşünülen yapının gizemi arkeolojik çalışmalar ilerledikçe çözülecek.
15.12.2020Gündem
Koronasavar maske dünyaya ihraç ediliyor!
Koronasavar maske dünyaya ihraç ediliyor!Koronavirüs salgınıyla maskeler insan hayatının vazgeçilmez parçası oldu. Farklı renklerde ve desenlerde karşımıza çıkan 3 katlı maskelerde kullanılan ‘meltblown’ kumaşının bakterilerden yüzde 99.9 oranında koruduğunu söyleyen maske üreticisi Cihan Duman, “Bu maskeler ülkemizden Almanya, İtalya, İngiltere, Amerika gibi ülkelere gidiyor. Virüsün kişilere bulaşmasını önlüyor” dedi.
12.12.2020Ekonomi

Benzer Haber Etiketleri

mozaikZeugma Mozaik MüzesiGaziantepizmirZeugma

Mozaik ile ilgili olan tüm haber başlıklarını şu an bulunduğunuz sayfa üzerinden takip edebilirsiniz. Haberlerin detaylarını okumak isterseniz haber başlıklarına tıklayabilir, daha eski gelişmeleri görmek isterseniz ise sayfanın altında yer alan sayfa numaralarına tıklayabilirsiniz.