EğitimSınav kaygısı nasıl yenilir?

Sınav kaygısı nasıl yenilir?

13.12.2016 - 16:58 | Son Güncellenme:

Türkiye’de yapılan araştırmaya göre, üniversite sınavına girecek olan öğrencilerin kaygı düzeyi, ameliyata girecek olan hastaların kaygı düzeyinden daha yüksek.

Sınav kaygısı nasıl yenilir

SINAV KAYGISINDAN ÖNCE, KAYGININ NE OLDUĞUNU BİLMEK GEREKİR…

Haberin Devamı

Aslında hayatımızın bir sınav olduğunu anlatan İnsula Psikolojiden Uzman Klinik Psikolog Gülşah Öztürk Erten, sınav kaygısının nasıl üstesinden gelinebileceğinden önce, kaygı kavramının ne olduğunun iyi bilinmesi gerektiğini vurguladı.

Genel anlamda kaygı, bedensel belirtilerin gerginlikle birlikte görüldüğü, gelecekteki tehlike veya olumsuzlukları tedirginlikle beklemek olarak tanımlanmaktadır. Kaygının işlevi olası bir tehdit ve tehlike durumunda savunma sistemini harekete geçirebilmektir. Kaygı her insanın sahip olduğu bir duygudur. Ancak aşırı yaşanması durumunda hayatı zorlaştırmaktadır.

Toplumsal bir sorun olduğunu belirttiğimiz sınav kaygısı ise kişinin akademik başarısızlığını genellemesinden dolayı ortaya çıkar. Uzman Klinik Psikolog Gülşah Öztürk Erten, sınav kaygısı yaşayan bireylerde; sınav öncesi uyku ve beslenme düzeninin bozulduğu, sınav sırasında öğrenilen bilgilerin kullanılamayacağına dair düşüncelere engel olunamadığı ve sınav anında kontrol edemeyeceği durumların ortaya çıkacağına dair inançlarının olduğunu vurguladı. Peki, sınav kaysının üstesinden nasıl gelebiliriz?

Haberin Devamı

SINAV KAYGISINDA HIZLI ÇÖZÜM EMDR TERAPİSİ!

EMDR, Dr. Francine Shapiro tarafından 1987 yılında bulunan göz hareketleri ile duyarsızlaştırma ve yeniden işleme adı verilen bir yöntemdir. Bu yönteme göre olumsuz duygu, düşünce, davranış ve rahatsızlıkların arkasında işlenmemiş anılar yatar. Travmatik ya da çok rahatsız edici olaylar yaşandığında bilgi sağlıklı olarak işlenemeyebilir. Duyguların, düşüncelerin, seslerin, görüntülerin ve beden tepkilerinin, olayın yaşandığı haliyle depolandığını dile getiren Uzman Klinik Psikolog Gülşah Öztürk Erten, dolayısıyla olaydan sonra yaşanılan bazı durumların, bu işlenmemiş anıyı tetiklerse, kişi anının tamamını ya da bir kısmını yaşıyor gibi tepki verebileceğini belirtti.

Özellikle erken çocukluk dönemi olmak üzere her yaşta yaşanan etkisi travmatik olan olaylar, küçük düşürülme, ihmal edilme ve yaşanan başarısızlıklar da işlenmemiş anılar olarak ayrı ayrı depolanarak birikebilir. Bunun sonucunda çocuk, ergen ve yetişkinlerde psikosomatik rahatsızlıklar, kaygı bozuklukları, fobiler, depresyon, bağlanma bozukluğu, yeme bozukluğu gibi psikolojik sorunlar ortaya çıkabilir.

Haberin Devamı

EMDR uygulaması ve bilişsel yaklaşımlarla kişiye yaşadığı duyguları anlamlandırması, bu duyguların daha az rahatsızlık verir hale getirilmesi, olumlu düşünmesi, güçlüklere karşı sahip olduğu potansiyelinin farkına varması hedeflenir.

Bu yönüyle EMDR, özellikle sınav kaygısında, yaşanmış olan olumsuz anıların beyinde işlenmesini sağlayarak kişinin verdiği bedensel tepkilerin ve sınava dair olumsuz inançların hızlıca yok olmasını sağlamaktadır.

Uzman Klinik Psikolog Gülşah Öztürk Erten, Sınav kaygısı yaşayanların yaptığı en büyük yanlışın, süreci ertelemek, kendiliğinden geçmesini beklemek ya da sınava kısa bir süre kala yardım istemek olduğunu belirtti. Kaygıyı tetikleyen faktörlerin çokluğu süreci uzatabilmektedir. Bunun için size kontrolünüzü kaybettiren sınav kaygısını bir an önce yeniden yapılandırmalısınız. Sınav kaygısını yoğun yaşayan kişilerin bir uzmandan yardım alması sonucu sınavı riske atmamak açısından önemlidir.