Geri Dön
SözlükAyazma Ne Demek? Ayazma Nereye Denir, Ayazma Suyu Nedir?

Ayazma Ne Demek? Ayazma Nereye Denir, Ayazma Suyu Nedir?

Dil, iletişimin en önemli aracıdır. Günlük yaşamda yaygın kullanılan sözcükler olduğu gibi hiç işitilmeyen veya çok ender duyulan sözcükler de olabilmektedir. Ayazma sözcüğü de ender rastlanılan bir sözcük olduğu için merak edilmektedir. İşte, ayazma nedir, ayazma suyu nedir, nereye ayazma denir ve konu hakkında çok daha fazlasını sizler için derledik.

Ayazma Ne Demek? Ayazma Nereye Denir, Ayazma Suyu Nedir?

Ayazma, ya da ayazma suyu denilen kavram daha ziyade Rumlar tarafından kutsal sayılan pınar, kaynak veya kuyu suyuna verilen isimdir. 

 Ayazma Ne Demek?

 Geniş kitlelerce pek bilinmeyen ve hatta daha önce hiç işitilmemiş bir kavram olan ayazma kavramı ile kutsal sayılan kaynak veya pınar ya da kuyu suları anlatılmak istenir. Ayazma Rumca kökenli bir sözcüktür. Fakat ayazma aslında aynı zamanda su kaynağı, soğuk pınar anlamına da gelmektedir.

 Ayazma Nereye Denir?

 Anadolu'da ayazma denilen bölgeler bulunur. Buralar soğuk kaynak veya pınar suları ile meşhur yerlerdir. Ayazma aynı zamanda serinlenen yer ve çardak anlamına da gelir.

 Ayazma Suyu Nedir?

 Ortodokslara göre kutsal sayılan pınarlara ya da kaynak sularına da ayazma ismi verilmektedir. Kutsal su anlamına gelen bu yerler zamanla şifalı olarak da kabul görmeye başlamıştır.

 

bu haberleri kaçırma

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler