Geri Dön
SözlükBeherglas Nedir, Ne İşe Yarar? Beherglas Nerelerde Kullanılır?

Beherglas Nedir, Ne İşe Yarar? Beherglas Nerelerde Kullanılır?

Özellikle kimya deneylerinde beherglas sıklıkla kullanılmaktadır. Bu nedenle beherglaslar kimya biliminde büyük bir öneme sahiptir. Beherglas nedir, ne işe yarar? Beherglas nerelerde kullanılır tüm detayları ile derledik.

Beherglas Nedir, Ne İşe Yarar? Beherglas Nerelerde Kullanılır?

Beherglas laboratuvarlarda bulunması gereken bir gereçtir. Bu malzeme içerisinde genellikle sıvı maddeler depolanır, ısıtılır ya da karıştırılır. Silindirik bir yapıları vardır. Genellikle camdan üretilirler.

 Beherglas Nedir, Ne İşe Yarar?

 Beherglas, laboratuvar ortamında gerçekleştirilen deneylerde kullanılan bir gereçtir. Her laboratuvarda bulunması gereken önemli bir malzemedir. Sıvı haldeki ürünlerin saklanması, ısıtılması ya da karıştırılması gibi işlemlerde beherglas kullanılmaktadır.

 Beherglas genellikle camdan üretilmektedir. Ancak porselen ya da plastikten üretilen çeşitleri de vardır. Silindirik bir yapıları bulunur. Beherglaslar ile sıvıların miligramı kolay bir şekilde ölçülebilmektedir.

 Silindir şekilli ve üstü açık bir malzemedir. Görünümü ile bardağa benzemektedir. Değişik boyutlarda ürünlerdir. Beherglasların uç kısımlarında çentik şeklinde bir kısım bulunmaktadır. Böylece sıvılar çok daha kolay bir şekilde dökülebilmektedir.

 Beherglas Nerelerde Kullanılır?

 Beherglasın pek çok kullanım alanı bulunur. Bu araçlar sıcağa ve soğuğa dayanıklı olarak üretilmektedir. Çoğunlukla laboratuvar ortamlarında sıvıların ısıtılması ya da karıştırılması için kullanılmaktadır. Bunun dışında hassaslığın gerekmediği zamanlarda sıvıların hacmini ölçmek için de beherglas kullanılabilmektedir.

 Beherglaslar çeşitli boyutlarda üretilebilmektedir. 5 ml hacimden 10000 ml hacme kadar olan modelleri vardır. Bu araçların çağları genellikle 20 ile 230 mm arasında değişkenlik göstermektedir. Çoğunlukla camdan üretilir. Cam olanların sıcaklık toleransı çok daha yüksektir ve steril edilmesi daha kolaydır.

 

bu haberleri kaçırma

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler