Geri Dön
EğitimTat Eş Anlamlısı Nedir? Tat Kelimesinin Eş Enlamı Olan Sözcükler

Tat Eş Anlamlısı Nedir? Tat Kelimesinin Eş Enlamı Olan Sözcükler

Türkçede kullanılmakta olan kelimelerin aynı anlamını ya da tam tersi anlamını çağrıştıran kelimeler bulunmaktadır. Bunlar eş ve zıt anlamlı kelimeler olarak bilinmektedir. Bu tür kelimelerden bir tanesi de tat kelimesidir. Tat kelimesinin yerine kullanılabilecek aynı durumu ifade eden kelimeler bulunmaktadır. Bu tür kelimeler yazılışları farklı ancak anlamları aynı kelimelerdir. Peki, tat kelimesinin eş anlamlı kelimesi hangi kelimedir? İşte, tat sözcüğü yerine kullanılabilecek kelimeler.

Tat Eş Anlamlısı Nedir? Tat Kelimesinin Eş Enlamı Olan Sözcükler

Tat kelimesi ile alakalı olarak Türk Dil Kurumunun açıklamaları dikkat çekmektedir. Bu açıklamalar arasında eş anlamlı kelimelerine de değinilmektedir.

Tat Eş Anlamlısı Nedir?

Hoşa giden anlamlar içeren tat kelimesinin eş anlamlı kelimeleri lezzet ve zevk olarak bilinmektedir. Bu her iki kelime tat sözcüğünün yerine kullanılabilmektedir.

Tat Kelimesinin Eş Anlamı Olan Sözcükler

Tat kelimesi ile TDK'de üç farklı anlatım bulunmaktadır. Bu anlatımlar içerisinde eş anlamlı kelimelerine değinilmiştir. Doyum, tatlılık, zevk ve lezzet kelimeleri bu kelimeyi karşılamaktadır. İşte cümle içinde kullanımı:

- Akşam boğazda yediğimiz yemeğin tadı damağımda kaldı.

 - Boğazdaki yemeğin lezzeti hala damağımda.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler