Geri Dön
EğitimTeleskop Çeşitleri Nelerdir? Kısaca Teleskopların Çalışma Prensipleri

Teleskop Çeşitleri Nelerdir? Kısaca Teleskopların Çalışma Prensipleri

Teleskop son derece etkileyici bir alettir. Teleskop sayesinde gözle görülmeyecek kadar uzak olan cisimleri görme şansı yakalarız. Ayrıca teleskop ile gökyüzünde bulunan pek çok gezegeni görme şansı yakalamak mümkün olmaktadır. Teleskopların farklı çeşitleri olsa bile hepsinin kullanım alanı ve amacı aynıdır. İnceleme yapmak için tüm ışığı toplamak gibi bir özellikleri bulunmaktadır. İşte, merak edilen tüm detaylar.

Teleskop Çeşitleri Nelerdir? Kısaca Teleskopların Çalışma Prensipleri

Teleskop ile kozmosu gözlemlemek mümkün olmaktadır. Teleskop ile uzayın güzelliklerini seyretme imkânı doğmaktadır.

Teleskop Nedir?

Teleskopun iki farklı işlevi vardır. Işık toplayarak görünmeyen cisimleri görünür durumu getirir. Teleskop aynı zamanda yakınlaştırma işini de yapabilmektedir. Teleskopların çeşitleri amaca göre çeşitlilik göstermektedir. Teleskopların üç çeşidi bulunmaktadır. Katadioptrik, aynalı ve mercekli olmak üzere üç farklı çeşidi vardır.

Teleskop Çeşitleri

Teleskoplar ile uzayda var olan ay, güneş ve gezegenler izlenebilmektedir. Dünyadan çıplak gözle görülen galaksilerin sayısı oldukça sınırlıdır. Sadece dört galaksi görülebilmektedir. Bu aşamada ise teleskoplara ihtiyaç vardır. Teleskoplar amaçlarına göre çeşitlilik göstermektedir. Her bir teleskopun farklı bir özelliği bulunmaktadır. Aynalı, mercekli ve katadioptrik mercekler olarak sınıflandırılmaktadır.

Aynalı Teleskop:
Aynalı teleskop, optik teleskop olarak bilinmektedir. Bu teleskop geniş bir kullanım alanın sahiptir. Yapısı gereği ışık teleskop gövde içinde yansıtılır. Bu yansıma sonucu oluşan görüntü ise bombeli olan aynaya yansır. Kullanım prensibi bu şekildedir.

Mercekli Teleskop:
Mercekli teleskop ise bulunan en eski teleskoptur. Mercekli teleskopun kullanımı ise hala çok yaygındır. Mercekli teleskopun yapısında içbükey ve dışbükey göz merceği görüntü oluşturmaktadır. Mercekli teleskopa olan rağbet giderek azalmaktadır. Teknik sorunların yaşanması nedeniyle bu teleskopa olan ilgi azalmaktadır.

Katadioptrik Teleskop:
Bu teleskop ise son derece gelişmiş bir teleskop çeşidi olarak bilinmektedir. Bu teleskop görüntü oluşturma aşamasında ayna ve mercek dışında düzelticilerde kullanır.

Kısaca Teleskopların Çalışma Prensipleri

Objektif merceğinin odak kısmının bulunduğu yerden gelen ışık kırılır. Daha sonra bu aynalara yansır ve tek noktada toplanır. Bu durum cismin daha büyük görünmesini sağlamaktadır. İnsanın fiziksel yapısı düşünüldüğü zaman gözdeki mercek sabittir. Yakınlaştırma veya uzaklaştırma söz konusu olamaz. Büyüteç ile bir cisme bakıldığı zaman göz merceği ile büyüteç merceği arasında teleskop sistemi oluşur.

Teleskopların objektif merceğinin özellikleri önem taşır. Sistem objektif merceğinin ışığı iyi alması ve aldığı görüntüyü büyütebilmesi üzerine kuruludur. Kullanılan mercek ne kadar büyük olursa, görüntü kalitesi de o kadar artmış olur. Bunun dışında objektif merceği olarak adlandırılan kısmın kaliteli olması, pürüzsüzlüğü önem taşımaktadır.

 

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler