Teleskop

Teleskop

Son dakika teleskop haberleri ile ilgili Milliyet'e eklenen tüm haberler bu sayfada yer almaktadır. Geçmişte yaşanan teleskop gelişmeleri, bugün yaşanan en flaş gelişmeler ve çok daha fazlası sürekli güncel olan teleskop haber sayfamızda...

Teleskop

haber başlıkları altta listelenmiştir. Son dakika haberleri de dahil olmak üzere şu ana kadar eklenen toplam 511 teleskop haberi bulunmuştur.
Göğe bakma kuyruğu! Van rekor kırdı
Göğe bakma kuyruğu! Van rekor kırdı'Gökyüzü Gözlem Etkinlikleri'ne ilk kez bu yıl ev sahipliği yapan Van rekor kırdı. Etkinlik, Türkiye’nin dört bir yanından gelen 10 bin gökyüzü meraklısını bir araya getirdi. Fidanlık Parkı’ndaki Van Gökyüzü Gözlem Etkinliği’nin açılışını yapan Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, gece de katılımcılarla birlikte gökyüzü gözlemi yaptı.
5.07.2022Gündem
NASA, Dünya'ya doğru ilerleyen devasa kuyrukluyıldızın görüntüsünü paylaştı
NASA, Dünya'ya doğru ilerleyen devasa kuyrukluyıldızın görüntüsünü paylaştıNASA, keşfedildiği dönemde en uzak aktif kuyrukluyıldız unvanını alan ve Güneş Sistemi'nin içlerine doğru ilerleyen gök cisminin bir astrofotoğrafçı tarafından çekilen portresini paylaştı.
4.07.2022Dünya
A Word Cevapları: A Word Kelime Oyunu Nasıl Oynanır?
A Word Cevapları: A Word Kelime Oyunu Nasıl Oynanır?A Word kelime oyunudur. Milyonlarca indirmesi bulunan bu oyunda 2000 seviye bulunur. Bölüm atladıkça cevapları bulmak da bir o kadar zorlaşır. Bu oyunda amaç altıgen harflerden oluşan kelimeleri bulmaktır. Seviye ilerledikçe bulunması istenen kelime sayısı da artar. Hem eğlendirici hem de öğretici özelliği bulunan oyunda puan toplayarak 20 farklı rozet kazanmak gerekir. Bu oyun zeka ve beyin egzersizi yapmaya yardımcı olur. A Word Kelime Oyunu nasıl oynanır? “A Word Cevapları” içeriğimizden detaylı bilgi alabilirsiniz.
30.06.2022Oyun
Turistler, teleskopla uzayı keşfediyor
Turistler, teleskopla uzayı keşfediyorAntalya'da, 'Bir uzay macerası' temasıyla açılan '17'nci Uluslararası Antalya Kum Heykel Festivali'ne ziyaretçilerin ilgisi yoğun oldu. Festival alanında kurulan gökyüzü gözlem noktası da ziyaretçilerin uğrak yeri oldu.
24.06.2022Ekonomi
Uluslararası Uzay İstasyonu'nun güneşin etrafındaki silüetini görüntüledi
Uluslararası Uzay İstasyonu'nun güneşin etrafındaki silüetini görüntülediUzay istasyonunun evinin üstünden görüntülenebileceğini fark eden İngiliz fotoğrafçı Jamie Cooper, bir saniyeden kısa sürede tarihi kareler yakaladı.
21.06.2022Dünya
Uzayın festival hali
Uzayın festival haliBursa’da dört gün boyunca süren 9. Science Expo’da hemen her yaştan genç, uzay ve havacılık alanında aklındaki sorulara yanıt buldu.
19.06.2022Pazar
7'den 77'ye gökyüzü gözlemi! Diyarbakır, astronomi tutkunlarını bir araya getirdi
7'den 77'ye gökyüzü gözlemi! Diyarbakır, astronomi tutkunlarını bir araya getirdiDiyarbakır’ın Çınar ilçesinde UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi'ndeki Roma İmparatorluğu'nun doğuda son garnizonu 3 bin yıllık Zerzevan Kalesi’ndeki ‘Zerzevan Gökyüzü Gözlem Etkinliği’nde halka açık programa 5 bin kişi katıldı.
12.06.2022Gündem
Uzayda kaza! Toz büyüklüğünde ama hasar verdi...
Uzayda kaza! Toz büyüklüğünde ama hasar verdi... Küçük bir kaya parçası (mikrometeoroid), ABD Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi’nin (NASA) uzaya gönderdiği en güçlü uzay teleskobu James Webb'in aynasına çarptı.
9.06.2022Dünya
Kuantum alanındaki atılım gezegen boyutundaki teleskoplara ön ayak olabilir
Kuantum alanındaki atılım gezegen boyutundaki teleskoplara ön ayak olabilirAvustralya ve Singapur'dan bilim insanlarının geliştirdiği yeni teknik 'astronomik görüntülemede devrim yaratabilir' ve yıldızların yüzeyine ve kara deliklerin olay ufuklarına ışık tutabilir.
2.06.2022Dünya
Kara deliği görüntüleyen Türk Profesör Feryal Özel CNN TÜRK'e konuştu!
Kara deliği görüntüleyen Türk Profesör Feryal Özel CNN TÜRK'e konuştu!Galaksimiz Samanyolu’nun merkezindeki süper kütleli kara deliğin bilinen ilk fotoğrafının çekilmesi sürecine liderlik eden astrofizikçi, Arizona Üniversitesi'nden Profesör Doktor Feryal Özel’di. Tarihe geçen fotoğrafı dünyaya tanıtan Özel, CNN Türk’e özel konuştu. Dünyanın konuştuğu fotoğrafın hikayesini anlattı.
22.05.2022Haberler
Kara deliği görüntüleyen Türk Profesör Feryal Özel CNN TÜRK'e konuştu!
Kara deliği görüntüleyen Türk Profesör Feryal Özel CNN TÜRK'e konuştu!Galaksimiz Samanyolu’nun merkezindeki süper kütleli kara deliğin bilinen ilk fotoğrafının çekilmesi sürecine liderlik eden astrofizikçi, Arizona Üniversitesi'nden Profesör Doktor Feryal Özel’di. Tarihe geçen fotoğrafı dünyaya tanıtan Özel, CNN Türk’e özel konuştu. Dünyanın konuştuğu fotoğrafın hikayesini anlattı.
22.05.2022Gündem
İlk kez görüntülenen Sagittarius A* kara deliği dünyayı yutar mı?
İlk kez görüntülenen Sagittarius A* kara deliği dünyayı yutar mı?Samanyolu Galaksisi’nin tam ortasında, Dünya’ya 26 bin ışık yılı uzaklıkta ilk kez fotoğraflanan dev kara delik ile ilgili ‘Dünya’yı yutamaz’ diyen Türk bilim insanları, Sagittarius A* adı verilen bu kara delik sayesinde Samanyolu’nun evriminin anlaşılacağını söylüyor.
14.05.2022Gündem
NASA gelmiş geçmiş en güçlü uzay teleskobunun kaydettiği çarpıcı görüntüyü yayımladı
NASA gelmiş geçmiş en güçlü uzay teleskobunun kaydettiği çarpıcı görüntüyü yayımladıNASA, James Webb Uzay Teleskobu'nun yaklaşan bilimsel operasyonlarını tartışmak için pazartesi sabahı bir basın toplantısı düzenledi.
10.05.2022Dünya
‘NASA uzaylıların işgalini tetikleyebilir’
‘NASA uzaylıların işgalini tetikleyebilir’İngiltere'de Oxford Üniversitesi'nden bilim insanları, Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi'nin (NASA) Dünya'nın konumunu uzaya ışınlama planının bilinmeyen medeniyetlerle insanlar arasında "istenmeyen" bir temasa veya uzaylı istilasına yol açabileceğini açıkladı.
19.04.2022Dünya
Oğlunun inadı Sultan’ı yendi
Oğlunun inadı Sultan’ı yendiNadide Sultan, oğlu Kaan’la İstinye’de oyuncak mağazasından alışveriş yaptı.
12.04.2022Cadde
Oğlunun inadı Nadide Sultan'ı yendi
Oğlunun inadı Nadide Sultan'ı yendiNadide Sultan, geçtiğimiz gün İstinye'de bir AVM'de oğlu Kaan ile görüntülendi. Bir kıyafet değişimi için mağazaya uğradıktan sonra evin yolunu tutmaya hazırlanan şarkıcı, oyuncakçının önünden geçerken oğlunun oyuncak isteğini kıramadı.
11.04.2022Cadde
Piramidin sırrını 'uzaydan gelen parçacıklar' çözecek!
Piramidin sırrını 'uzaydan gelen parçacıklar' çözecek!Arkeologlar Keops Piramidi'nin gizemini ortaya çıkarmak için çalışıyor. Uzmanlar piramidin saklı kalmış kısımlarını 'uzaydan gelen parçacıklar'la çözmeye çalışacak. Bu büyük projenin fikri bile şimdiden büyük ilgi gördü.
24.03.2022Dünya
İkiye bölünme riski doğdu! Rusya yaptırımları bilim dünyasını da vuracak
İkiye bölünme riski doğdu! Rusya yaptırımları bilim dünyasını da vuracakBatı dünyasının Rusya’ya uyguladığı yaptırımlara her geçen gün bir yenisi ekleniyor. Ukrayna’ya saldırmasının ardından 5 binden fazla yaptırıma maruz kalan Rusya, bu alanda İran, Suriye ve Kuzey Kore’yi geride bırakarak dünyanın en çok yaptırım uygulanan ülkesi oldu. Rusya’nın uluslararası bilimsel projelerden de dışlanmaya başlamasının ise şaşırtıcı sonuçlarının olacağı tahmin ediliyor.
17.03.2022Dünya
Devasa bir gökdelen büyüklüğünde! İstikamet Dünya...
Devasa bir gökdelen büyüklüğünde! İstikamet Dünya...Bir asteroidin hızla yaklaşarak korkunç bir çarpışmayla Dünya'daki hayata son vermesi Hollywood filmleri için "sıradan" olarak adlandırılabilecek bir senaryo. Ancak bilim insanları bunun, insanların hazırlıklı olması gereken bir duruma dönüşebileceği konusunda sık sık uyarıda bulunuyor. İsrail'de yayınlanan bir haber, tam da bunu kanıtlar nitelikte.
25.02.2022Dünya
NASA, James Webb Uzay Teleskobu'nun yakaladığı ilk görüntüleri paylaştı
NASA, James Webb Uzay Teleskobu'nun yakaladığı ilk görüntüleri paylaştıNASA, James Webb Uzay Teleskobu'nun yakaladığı ilk görüntüleri dün paylaştı. Gelmiş geçmiş en güçlü gözlem aracı, "Evrende yalnız mıyız?" sorusunun peşinde.
12.02.2022Dünya
NASA’nın Webb Teleskobu 'selfie' gönderdi
NASA’nın Webb Teleskobu 'selfie' gönderdiNASA’nın Aralık 2021 tarihinde uzaya gönderdiği en güçlü ve en büyük teleskobu olarak bilinen James Webb Teleskobu, ‘selfie’ gönderdi. Telekobun ilk yıldız ışını yakaladığı ifade edildi.
12.02.2022Teknoloji
Dünya'ya en yakın gezegen sisteminde yeni bir gezegen bulundu
Dünya'ya en yakın gezegen sisteminde yeni bir gezegen bulunduBilim insanları en yakın komşu gezegen sistemimizde Proxima d adı verilen yeni bir gezegen buldu. Yeni keşfin arkasındaki araştırmacılar ileri araştırmanın gezegen sistemi içinde saklanan daha fazla gezegeni ortaya çıkarabileceğini öne sürüyor.
11.02.2022Dünya
Barış Manço, Moda, 81300 İstanbul
Barış Manço, Moda, 81300 İstanbulKendi ev adresimiz, telefon numaramızı öğrenmeden evvel, Barış Manço’nun adresini öğrendik bu ülkede. Şarkıları, saçları, takıları, fikirleri, sözleri ve dünya çapında hâlâ ve hatta artık daha çok kıymet gören kariyeriyle bir Barış Manço geçti bu diyardan. Bugün 1 Şubat 2022, ‘Barış Abi’ veda edeli 23 sene oluyor.
James Webb teleskobu yörüngesine yerleşti
James Webb teleskobu yörüngesine yerleştiNASA'nın 2021'in sonunda fırlattığı James Webb teleskobu Dünya'dan 1,5 milyon km. uzaklıktaki yörüngesine yerleşti. Teleskopla evrenin başlangıcına dair bilgilere ulaşılması hedefleniyor.
25.01.2022Dünya
Nefesler tutuldu, 31 Aralık gecesi yaşanacak! Bir kolye gibi...
Nefesler tutuldu, 31 Aralık gecesi yaşanacak! Bir kolye gibi...Büyük heyecanla adım attığımız bu yıl oldukça enteresan bir gök olayına ev sahipliği yapacak. 2022'nin 31 Aralık 2022 gecesi, gökyüzünde görmeye alışık olmadığımız bir tabloyla karşılaşacağız.
25.02.2022Gündem

Benzer Haber Etiketleri

Teleskop ile ilgili olan tüm haber başlıklarını şu an bulunduğunuz sayfa üzerinden takip edebilirsiniz. Haberlerin detaylarını okumak isterseniz haber başlıklarına tıklayabilir, daha eski gelişmeleri görmek isterseniz ise sayfanın altında yer alan sayfa numaralarına tıklayabilirsiniz.