Geri Dön
EğitimTürkçülük Nedir, Türkçülük Akımı Temsilcileri Kimlerdir? Türkçü Kime Denir?

Türkçülük Nedir, Türkçülük Akımı Temsilcileri Kimlerdir? Türkçü Kime Denir?

Türkçülük aynı zamanda Turancılık olarak da ifade edilmektedir. Tarihi açıdan önemli bir yere sahip ve belli bir ideali taşıyan yapılar arasında gelmektedir. Peki, Türkçülük nedir, Türkçülük akımı temsilcileri kimlerdir? Türkçü kime denir? İşte bu konu üzerine merak edilen bilgiler.

Türkçülük Nedir, Türkçülük Akımı Temsilcileri Kimlerdir? Türkçü Kime Denir?

Özellikle Osmanlı Devleti döneminde ortaya çıkmış olan Türkçülük, zaman içinde geçmiş ve güçlenmiş yapılar arasında gelmektedir. Tarihi açıdan da önemli olduğundan dolayı birçok kişinin merak ettiği konular arasında yer alıyor.

Türkçülük Nedir?

Türkçülük özellikle Osmanlı Devleti'nin son dönemlerinde, Osmanlılık ve İslamcılık akımları ile beraber ortaya çıkmış bir yapıdır. Özellikle Avrupa'daki ulusçuluk akımları ile etkisini göstermeye başlamış, bunu örnek almış bir akım olarak da anlatmak mümkün. Yeryüzündeki bütün Türkleri tek bir yurt ve tek bir bayrak altında toplamak isteyen bir akımdır. Aynı zamanda buna Turancılık da denir.

Türkçülük Akımı Temsilcileri Kimlerdir?

Eski dönemden gelen ve Türkçülük akımını destekleyen birçok önemli aydın bulunmaktadır.

 - Ziya Gökalp

 - Yusuf Akçura

 - Ahmet Ağaoğlu

 - Tekin Alp

 - Ömer Seyfettin

 - Fuat Köprülü

 - Hamdullah Suphi

 - Kazım Duru

 - İsmail Hakkı

Turancılık ya da Türkçülük olarak bilinen bu akım adına, yukarıda verilen önemli isimler uzun yıllar mücadele etmiştir.

Türkçü Kime Denir?

Türkçülük, Türk soyunun üstünlüğüne inanmış olan kişi ya da kişiler olarak anlatılır. Özellikle bu inanç çok eski Türk toplumlarına kadar inmektedir. Türk halkının kültürel ve politik birliğine sağlamak amaçlı ele alınmış olan bir yapı şeklinde anlatmak mümkün.

Ancak Türkçülüğü Ural Altay döneminden gelmiş olan Turancılık ile karıştırmamak gerekir. Türkçülük Türk yapısını ve soyunu üstün kılmış olan ve bir bütün haline getirmek isteyen anlayış olarak ifade edilebilir. Günümüzde bu anlayış pek çok kişi tarafından da öne çıkarılmakta ve savunulmaktadır.

bu haberleri kaçırma

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler