Geri Dön
EğitimUdi Hindi Bitkisi Nedir, Nerelerde Kullanılır? Udi Hindi Bitkisi Nerede Yetişir?

Udi Hindi Bitkisi Nedir, Nerelerde Kullanılır? Udi Hindi Bitkisi Nerede Yetişir?

Udi Hindi bitkisi şifalı bitkiler arasında yer almaktadır. Özellikle kış aylarında hastalıklardan korunmak amacı ile sıklıkla kullanılmaktadır. Udi hindi bitkisi nedir, nerelerde kullanılır? Udi hindi bitkisi nerede yetişir? İşte, merak edilen tüm detaylar.

Udi Hindi Bitkisi Nedir, Nerelerde Kullanılır? Udi Hindi Bitkisi Nerede Yetişir?

Udi hindi bitkisinin faydaları saymakla bitmez. Peygamber efendimiz de bu bitkiyi tavsiye etmiştir. Udi hindi bitkisi farklı alanlarda farklı şekillerde kullanılabilmektedir. Bu sebeple de insanlar tarafından sıklıkla tüketilir.

 Udi Hindi Bitkisi Nedir, Nerelerde Kullanılır?

 Şifalı yönleri ile bilinen Udi Hindi bitkisi özellikle Doğu Asya bölgesinde sıklıkla yetişen bir bitkidir. En fazla Çin bölgesinde bulunan bu bitki her mevsim yaprakları olan bir bitkidir. Udi hindi bitkisinin insan sağlığına olan faydaları da saymakla bitmez. 

 Udi hindi bitkisinin faydaları ülkemizde çok bilinmediği için bu bitki genellikle süs bitkisi olarak yetiştirilmektedir. Eski zamanlarda ülkemize Arap tüccarlar tarafından getirilmekteydi. Udi hindi bitkisi öd ağacı ismi ile de bilinmektedir. Bunun yanında Kust-i Bahri ismi de bulunur.

 Bu bitki ağaç kabuğu şeklinde ya da toz şeklinde satılabilmektedir. Kabuklar istenirse yakılarak etrafa güzel bir koku yayması da sağlanabilmektedir. Tıp alanında da bu bitkiden pek çok alanda faydalanılmaktadır. 

 Udi Hindi Bitkisi Nerede Yetişir?

 Udi hindi bitkisi özellikle Doğu Asya'da çok sık yetiştirilen bitkilerden biridir. Çin bölgesinde yoğun bir şekilde yetiştiriciliği yapılmaktadır. Bu bitkinin insan sağlığına pek çok faydası bulunur. Bunlar;

Vücutta mikrop barınmasını engeller.

Mide ağrısının geçmesinde etkilidir. 

Burun tıkanıklığının giderilmesi amacı ile kullanılır.

Hoş bir kokusu olması sebebi ile ağız kokularına da iyi gelmektedir.

Yorgunluğa iyi gelir. Kişilerin kendilerini daha enerjik hissetmelerini sağlar.

Cilt hücrelerinin yenilenmesine yardımcı olmaktadır.

Stresi azaltıcı etkisi bulunur.

Egzama ya da yanık gibi problemlerde de kullanılabilmektedir.

Toz haline getirilen bu bitki bal ile karıştırılarak tüketildiği zaman doğal antibiyotik görevi görmektedir.İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler