Eğitim Üniversiteye girişte ders dışı etkinlikler de puanlanacak

Üniversiteye girişte ders dışı etkinlikler de puanlanacak

26.05.2014 - 14:05 | Son Güncellenme:

Tarabya İngiliz Okulları’nın düzenlediği “Liseden Üniversiteye Geçişte Farklı Bakış Açıları” panelinde konuşan MEB Yükseköğrenim ve Yurtdışı Eğitimler Genel Müdürü Yrd. Doç. Dr. Semih Aktekin, yükseköğretime geçişte üzerinde çalıştıkları yeni sisteme dair bilgiler verdi.

Üniversiteye girişte  ders dışı etkinlikler de puanlanacak

Tarabya İngiliz Okulları’nın İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliğiyle düzenlediği “Liseden Üniversiteye Geçişte Farklı Bakış Açıları” panelinde Cambridge-CIE ve Harvard’ın da aralarında bulunduğu birçok seçkin dünya üniversitesi, liseden üniversiteye geçişte uyguladıkları eğitim stratejileri, üniversiteye geçiş sistemleri ve üniversitelerin öğrenci seçiminde uyguladıkları kriterleri anlattı.

Haberin Devamı

OECD Eğitim Bölümü yöneticilerinden PISA Direktörü Dr. Andreas Schleicher ve Harvard Üniversitesi’nden Prof. Tony Wagner’in de video konferansla katıldığı panelde, Cambridge Üniversitesi-CIE’den Rhona Armour, Alman Jacobs Üniversitesi’nden Dr. Heiko Walkenhorst, Avustralya Müfredat Değerlendirme ve Raporlama Bölümü yöneticilerinden Dr. Kelvin Gregory ve MEB Yükseköğrenim ve Yurtdışı Eğitimler Genel Müdürü Yrd. Doç. Dr. Semih Aktekin yer aldı.

Üniversiteye girişte büyük yenilik

Panelde konuşan MEB Yükseköğrenim ve Yurtdışı Eğitimler Genel Müdürü Yrd. Doç. Dr. Semih Aktekin, 22 farklı ülkeye burslu öğrenci gönderdiklerini ve eğitimde uluslararasılaşmaya büyük önem verdiklerini kaydetti. “Dünya insanı yetiştirmek istiyoruz ve ötekini tanımak zorundayız. Ötekini tanıyarak kendimizi daha iyi tanırız. Biz eğitimde sivil kurumların, özel sektörün önünü açıp eğitimin kalitesini artırmaya çalışıyoruz” diyen Aktekin, üniversiteye girişte üzerinde çalıştıkları sisteme dair ilk bilgileri paylaştı. Aktekin, “Yükseköğretime geçişte öğrencinin ders dışı uğraşlarını, sanat, spor ve boş zaman etkinliklerini de göz önüne alarak puanlandıracağımız bir sistem düşünüyoruz. Eğitimde bilgiyi önceleyen sistem yerine becerileri de ön plana alan yeni bir sistem kurma peşindeyiz” dedi.

Haberin Devamı

“Google’da A ve B’den daha düşük dereceli öğrenciler var”

Küresel eğitim sektörüne yön veren üç önemli isimden biri olarak kabul edilen Harvard Üniversitesi’nden Prof. Tony Wagner da, paneldeki konuşmasında geleneksel eğitim ve öğrenci seçme metotlarının değiştiğini, öğrencilerden beklentilerin de farklılaştığını anlattı. Prof. Wagner, “Artık karşılaştırmalı eğitim bir avantaj değil. Dünyanın şu anda beklediği farklı yeterlilikler var. Şimdi referans değil yeterlilik, beceri isteniyor. Takım çalışması ve entelektüel mütevazılık önemli. Amerika’da biz iyi öğrencileri görüşmelere alıyor, simülasyon yapıyoruz. Takım çalışmasındaki becerilerini gözlemliyoruz. Eğitim sistemindeki standart testler ise yeteneklerle ilgili hiçbir şey anlatmıyor” diye konuştu. İdeal olarak her öğrencinin kendi yeterliliklerini anlatan dijital bir portföy oluşturması ve burada becerilerini kanıtlamaları gerektiğini söyleyen Prof. Wagner, “Google şimdi sadece A ve B dereceli öğrencileri almıyor. Yeterliliklerini göstermiş daha düşük dereceleri öğrenciler de var” dedi. Prof Wagner, eğitimde yeni beklentiler ve değişen ölçüm sistemlerini; Amerika’da BARD adlı sanat okulunun liseyi bitirme şartı aramadan ve geleneksel bir giriş sınavı yapmadan öğrencilere 4 makale yazdırdığını ve bu makalenin kendi standartlarını karşılamasının yeterli olduğu örneğiyle anlattı.

Haberin Devamı

Cambridge CIE, Jacobs Üniversitesi ve Avustralya kendi sistemlerini sundu

Panele OECD Eğitim Bölümü yöneticilerinden ve dünyanın en ileri ölçme ve değerlendirme sistemi olan PISA sınav sisteminin mucidi ve PISA Direktörü Dr. Andreas Schleicher de video konferansla katılarak soruları yanıtladı. Schleicher, üniversiteye girişte okula dayalı sistemlerle merkezi sistemler arasında farklı sorunlar bulunduğunu, ülkesi Almanya’da her bir okulun kendi sistemini uyguladığını söyleyerek her bir sistemin kendi içeriğinin belirlenmesinin önem taşıdığını vurguladı.

Haberin Devamı

Panelde Cambridge Üniversitesi-CIE’den Rhona Armour, Cambridge okullarında uygulanan öğrenci seçme sistemini detaylı bir sunumla paylaşırken Alman Jacobs Üniversitesi’nden Dr. Heiko Walkenhorst ve Avustralya Müfredat Değerlendirme ve Raporlama Bölümü yöneticilerinden Dr. Kelvin Gregory de ülkelerinde uygulanan yükseköğretime geçiş ve öğrenci alım sistemlerini katılımcılarla paylaştılar.

Öğrenciler dünyanın seçkin üniversiteleriyle buluştu

Program süresince ayrıca Tarabya İngiliz Okulları öğrencileri başta olmak üzere Milli Eğitim Bakanlığı’nın lisans ve yüksek lisans burslu öğrencileri de katılımcı üniversiteleri yakından tanıdılar. Okul kampüsünde kurulan standlarda üniversite yetkilileriyle karşılıklı görüşme fırsatı yakalayan öğrenciler ilgili okulların öğrenci kabulü, eğitim sistemleri ve akademik programları konusunda yetkili isimlerden detaylı bilgiler edinirken programa katılan üniversiteler de kayıt alma imkânı buldular.

Yazarlar