Geri Dön
EğitimÜzerlik Tohumu Nasıl Kullanılır? Üzerlik Tohumu Yenirse Ne Olur?

Üzerlik Tohumu Nasıl Kullanılır? Üzerlik Tohumu Yenirse Ne Olur?

Üzerlik otu, Antik çağlardan beri kullanılan bir bitkidir. İnsanlar fiziksel ve ruhsal rahatsızlıklarında bu otu sıklıkla kullanmışlardır. Günümüzde de üzerlik otu şifa niyeti ile sıklıkla kullanılmaktadır. Üzerlik tohumu nasıl kullanılır? Üzerlik tohumu yenirse ne olur? Tüm detayları ile derledik.

Üzerlik Tohumu Nasıl Kullanılır? Üzerlik Tohumu Yenirse Ne Olur?

Üzerlik otu çok eski dönemlerden beri şifa amaçlı kullanılmaktadır. Anadolu bölgesinde de sıklıkla kullanılan bu ot fiziksel ve ruhsal rahatsızlıklar için kullanılır. Ülkemizde Orta Anadolu bölgesinde üzerlik otu çok fazla yetişmektedir.

Üzerlik Tohumu Nasıl Kullanılır?

Üzerlik tohumu farklı şekillerde kullanılabilmektedir. Çayı yapılabilir. 2 bardak için bir tatlı kaşığı üzerlik otu kullanılması yeterli olacaktır. Bu otun hamilelik boyunca kullanımı önerilmemektedir. Tüm dünyada üzerlik otu farklı şekillerde kullanılabilmektedir. Çoğu yerde bitki bir kase içerisinde yakılarak kullanılabilir. Halk arasında üzerlik otu dumanının nazara karşı iyi geldiği ve kötü enerjilerin atılmasına yaradığı inancı bulunmaktadır.

Üzerlik Tohumu Faydaları Nelerdir?

Üzerlik tohumu halk arasında nazar otu ismi ile de bilinir. İnsanlar fiziksel ve ruhsal hastalıklara iyi gelmesi için tarih boyunca bu bitkiden faydalanmıştır. Üzerlik otu yakıldığı zaman nazara ve kötü enerjiye iyi geldiği düşünülmektedir. Bu sebeple günümüzde de tütsü olarak kullanılmaktadır.

Metabolizmanın hızlanmasına yardımcı olur. Bağırsakların çalışmasında etkilidir.

Boğaz ağrısı ve enfeksiyonlara iyi gelir.

İdrar yolu enfeksiyonlarını söktürür.

Kronik baş ağrılarının geçmesine yardımcı olur.

Balgam söktürmede etkilidir.

Adet döngüsünün düzene girmesine yardımcı olur.

Nefes darlığına karşı iyi gelmektedir. 

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler