Geri Dön
EğitimYKS ek tercih işlemleri ne zaman sona erecek? Üniversite tercih kılavuzu

YKS ek tercih işlemleri ne zaman sona erecek? Üniversite tercih kılavuzu

14 Eylül itibariyle başlayan YKS ek tercihlerinin ne zaman tamamlanacağı merak ediliyor. İlk tercihlerde üniversiteye yerleşemeyen öğrenciler ek tercihlerde şanslarını deniyor. Peki ÖSYM üzerinden alınan YKS ek tercihleri nasıl yapılır? Üniversite tercih kılavuzu da haberimizde yer alıyor.

YKS ek tercih işlemleri ne zaman sona erecek? Üniversite tercih kılavuzu

Üniversite ek tercih işlemleri başladı. 14 Eylül'de başlayan YKS ek tercihler 20 Eylül'de sona erecek. Peki ÖSYM tarafından alınan YKS ek tercih işlemi nasıl yapılır?

MERKEZÎ EK YERLEŞTİRME İÇİN TERCİH İŞLEMİNİN YAPILMASI

2018-YKS Ek Yerleştirme Tercih Bildirimi T.C. Kimlik numarası ve şifre ile ÖSYM'nin http://www.osym.gov.tr internet adresinden bireysel olarak yapılacaktır. Bunun dışında tercih bildiriminde bulunulamaz (posta, fax, elektronik posta vb.).

ADAYLARIN YÜKSEKÖĞRETİM PROGRAMLARINA YERLEŞTİRİLMELERİ

Ek Yerleştirme işlemlerinde bu kılavuzla birlikte, 2018-YKS Kılavuzu ile 2018-YKS Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzunda yer alan kurallar geçerli olacaktır.

YÜKSEKÖĞRETİM PROGRAMLARININ KONTENJAN VE KOŞULLARI

Yükseköğretim programları ile bu programların kontenjan ve koşulları, bu kılavuzda Tablo 3 ve Tablo 4'te verilmiştir. Tablo 3'te iki yıllık ön lisans programları, Tablo 4'te ise dört veya daha fazla yıllık lisans programları gösterilmiştir. Bu tablolar ile ilgili koşul ve açıklamalar Tablo 4'ten sonra yer almaktadır.

YÜKSEKÖĞRETİM PROGRAMLARINA KAYIT İŞLEMLERİ

Bir programa kayıt hakkı kazanan adayların kayıt işlemleri üniversiteler tarafından 1-5 Ekim 2018 tarihleri arasında yapılacaktır. Kayıt tarihleri adayların internette yayımlanan yerleştirme sonuçları sayfasında yer alacaktır. Kayıt hakkı kazanan adayların, kayıt süresi içerisinde ilgili üniversitelere başvurmaları zorunludur. Bu süre içerisinde kayıt için başvurmayan veya kayıt işlemlerini tamamlamayan adaylar kayıt haklarını kaybedeceklerdir. Kayıt işlemleri ile ilgili ayrıntılı bilgi, 2018-YKS Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzunda yer almaktadır.

YKS EK TERCİH YAPMAK İÇİN TIKLAYINIZ!

2018-YKS Yükseköğretim Programlarına Ek Yerleştirme Kılavuzu için tıklayınız!

bu haberleri kaçırma

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler