Geri Dön

20 ülkeye avokado ihracatı

Antalya’nın Alanya ilçesinde çiftçiler, ürettikleri avokadoyu 20 ülkeye ihraç etmeyi hedefliyor.

20 ülkeye avokado ihracatı

Alanya Tarım ve Orman Müdürü Mehmet Rüzgar, “İlçemizde 38 tropikal meyve yetiştiriliyor. Ekonomik olarak gelir getirenlere avokado da eklendi. Mango, passiflora, karambola, papaya, gojiberry, ejder meyvesi, kamkat ve pepino gibi tropikal meyvelerin yetiştirilmesi de her geçen gün artıyor” dedi. Rüzgar, yenidünya ve avokadonun coğrafi işaretlerinin alınıp tescillendiğini söyledi.

Alanya Avokado Üreticiler Birliği Başkanı Hilmi Sevilgen de 2010’dan önce ticari değer taşımayan avokadonun, ekonomik değeri yüksek bir ürün haline geldiğini vurguladı. Sevilgen, “2018’de 30-35 milyon adet olan avokado üretimi 2019’da 40 milyona ulaştı. 2020’de 60-70 milyon arası beklentimiz var. Geçen yıl 12 ülkeye ihracat yaptık. Bu yıl bu sayı 15-16 ülkeye çıkacak. Hedefimiz 20 ülkeye avokado ihracatı yapmak” diye konuştu.

İç piyasada avokado tüketiminin yüzde 50’yi geçtiğine işaret eden Sevilgen, hedeflerinin bu oranı yüzde 80’in üzerine çıkarmak olduğunu söyledi.

İletişim Başkanı Altun’dan ‘ Biz Bize Yeteriz Türkiyem’ video paylaşımıİletişim Başkanı Fahrettin Altun, ‘Biz Bize Yeteriz Türkiyem’ dayanışma kampanyasını anlatan bir video paylaştı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber