Geri Dön
Ekonomi‘62.9 milyar liralık’ finansman desteği

‘62.9 milyar liralık’ finansman desteği

Ziraat Katılım’ın 2021 birinci çeyreğinde toplam aktifleri 2020 yılı sonuna göre yüzde 5 artışla 63.3 milyar liraya ulaştı.

‘62.9 milyar liralık’ finansman desteği

Toplanan fonlar ise yine aynı döneme göre yüzde 4 artış ile 48.2 milyar lira oldu. Kullandırılan nakdi fonlar yüzde 6 artışla 44.5 milyar lira seviyesine çıkarken, Ziraat Katılım’ın 2021 ilk çeyreğinde Türkiye ekonomisine sağladığı nakdi ve gayri nakdi finansman toplamı 62.9 milyar lira olarak gerçekleşti.

Ziraat Katılım Genel Müdürü Metin Özdemir, “Ziraat Katılım, müşteri memnuniyetine öncelik veren hizmet anlayışı ve verimlilik odağında yapılandırılmış iş döngüsünün başarılı icrası sonucunda, 2021 birinci çeyreğini 125 milyon lira kâr ile tamamladı. Türkiye genelinde şube ağını da yaygınlaştıran Ziraat Katılım, 2021 ilk çeyrek sonunda biri yurtdışında olmak üzere 105 şubeye ulaştı” dedi.

28 milyar lira

2021’in ilk çeyreğinde 7 adet kira sertifikası ihracının başarılı bir şekilde tamamlandığını ifade eden Özdemir, şunları söyledi:

“Ziraat Yatırım Menkul Değerler A.Ş. aracılığı ile gerçekleştirilen bu ihraçlarımızdan 2.7 milyar lira fonlama temin edildi. Kira sertifikası ihraçlarının tamamına nitelikli yatırımcılardan ihraç tutarının üzerinde talep geldi. Ayrıca bu çeyrekte Ziraat Katılım olarak ilk kez enflasyona endeksli kira sertifikası ihracı gerçekleştirdik, bu ihracın tutarı da 250 milyon lira oldu. Türkiye’nin kamu sermayeli ilk katılım bankası olan Ziraat Katılım, faaliyetlerine başladığı 2015 yılından bugüne kadar nitelikli yatırımcılara gerçekleştirdiği 79 adet kira sertifikası ihracı ile toplamda 28 milyar lira hacme ulaştı. Ziraat Katılım, katılım finans sistemine katkıda bulunmak, ekonomimize desteğini artırmak ve daha fazla katma değer oluşturmak amacıyla çalışmalarına devam edecektir.”

Malatya'da tartışma kanlı bittiMalatya'da, tartıştığı arkadaşını tüfekle yaralayan şüpheli gözaltına alındı. Olay, akşam saatlerinde Çukurdere Mahallesi'nde, meydana geldi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler