Geri Dön

‘AB mallarında vergi insin’ diye yeni başlık açtılar...

Türkiye ve AB arasındaki tam üyelik sürecinde 11’inci müzakere başlığı olan vergi konusu açıldı. Amaç vergi sisteminin AB standartlarına ulaşması. AB’nin önümüze hemen sıraladığı listede “vergi sıfırlansın” ibaresi dikkat çekiyor

‘AB mallarında vergi insin’ diye yeni başlık açtılar...

Uyum adı altında bizi uyutuyorlar. Şimdi de “vergide uyum” adı altında rakının vergisini artırtacaklar, viskinin vergisini düşürttürecekler, Türkiye’ye yabancı tütünlerin sıfır gümrükle girmesini sağlayacaklar. KDV oranlarını yükselttirecekler.
Nasıl mı? “Vergi Başlığı”nı açarak...
Bu ne demektir? İyi midir? Kötü müdür? Olan biteni anlatayım. Sizler karar veriniz.

3.5 yıllık süreç
Avrupa Birliği’ne (AB) tam üyelik çalışmalarının tamamlanabilmesi için (AB ülkelerindeki ortak mevzuata Türk mevzuatının uyumunu sağlamak amacıyla, 35 başlık altında toplanan konularda) 35 müzakere başlığının açılıp (uyum çalışmaları tamamlandıkdan sonra) kapanması (uyumun AB yetkili organlarında onaylanması) gerekiyor. Türkiye’nin 3.5 yıl önce başlayan AB müzakere sürecinde bugüne kadar 10 başlık açılabildi.

Ortada Çek jesti yok!
Sadece bir başlık geçici olarak kapatılabildi. Kıbrıs ile ilişkili olarak 8 müzakere başlığı askıya alındı. Fransa “tam üyelik” ile ilgili gördüğü 5 müzakere başlığının açılmasına karşı çıkıyor.
İşte bu tabloda geçen hafta Brüksel’de düzenlenen Hükümetler arası Konferans’ta AB yetkili organları Türkiye ile bir müzakere başlığı daha açtı. Bu başlık “vergilendirme” konusunu kapsıyor.
“Vergilendirme” konusundaki bu başlığın açılması, dönem başkanlığı süresi sona eren Çek Cumhuriyeti’nin Ankara’ya bir jesti olarak “yutturulmaya” çalışılıyor.
Ortada bir jest falan yok. Türkiye’ye AB yetkililerinin vergi konusunda istediklerini dikte ettirme arayışı var.
Çek Cumhuriyeti’nin Dışişleri Bakanı Jan Kohout, vergilendirme başlığında müzakerelerin açıldığını duyururken, Ankara’nın “yeni ev ödevlerini” sıraladı.
Dedi ki; “Bu müzakere başlığının başarıyla sonuçlandırılması için, bazı kapanış kriterlerinin yerine getirilmesi gerekiyor.
Türkiye ek protokolü, tüm AB üyesi ülkelere ayrım yapmadan uygulamalıdır. Kıbrıs gemilerine limanlarını açmalıdır. Katma Değer Vergisi (KDV) mevzuatının AB ile uyumlu hale getirilmesi konusunda ciddi ilerleme sağlanmalıdır. İthal edilen alkol ve tütün mamullerine uygulanan ayrımcı vergi uygulamaları, tümüyle ortadan kaldırılmalıdır.”

Haksız rekabet sürüyor
Brüksel’deki toplantıda Türkiye’yi temsil eden Baş Müzakereci ve Devlet Bakanı Egemen Bağış, “Türkiye’nin daha çok müzakere başlığını müzakereye hazır olduğunu ancak siyasi nedenlerle bunların açılmasının ve kapatılmasının geciktirildiğini” söyleyerek, sürecin hızlanmasını talep etti.
Gelelim AB temsilcilerinin “vergilendirme” başlığını açarken hemen sıraladıkları isteklere:
(1) Tüm vergileme sistemi gözden geçirilerek AB ülkelerine ayrımcı vergi uygulamaları düzeltilecek.
(2) Rakıdan litrede 36 lira, viski benzeri ithal içkilerden 70 lira vergi alınıyor. Bu vergiler eşitlenecek.
(3) İthal tütünden ton başına 3 bin dolar vergi alınıyor. Bu vergi sıfırlanacak.
(4) KDV oranları yüzde 15’in altında olmayacak. Öncelikle halen yüzde 1 KDV uygulanan mal ve hizmetlerdeki KDV yükseltilecek. Böylece AB ülkelerinden Türkiye’ye girecek mallar fiyat rekabetinde vergi engeliyle karşılaşmayacak.
(Eğer Türkiye yarın AB’ye girebilecek ise, AB ülkelerinde değişik mal ve hizmetlere uygulanan desteklerden, bu ülke üreticilerinin yararlandıkları fonlardan yararlanabilecek ise vergiler konusundaki uyum istekleri haklıdır.
Ama tam üyelik mekanizması işlemeden, Türkiye’nin üye olup olamayacağı belirsiz iken, vergilerde uyum demek, “bir pehlivanın ayağına ağırlık bağladıktan sonra öbürü ile güreş tutmasını istemek”ten farksızdır...)


AB’nin talep listesinde neler var?
-  İçkide vergiler eşitlenecek. (Rakıdan litrede 36 lira, ithal içkilerden 70 lira vergi alınıyor)
- İthal tütünde vergi sıfırlanacak.
- KDV oranları yüzde 15’in altına inemeyecek.

Sağlık Bakanı Koca: ''Vakaların izole olmalarını, evde takibini, hareketliliğini görmek üzere bir aplikasyon geliştirildi''Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Koronavirüs Bilim Kurulu Toplantısının ardından düzenlediği basın toplantısında açıklamalarda bulundu.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber