Geri Dön
EkonomiAntep fıstığı ihracatı yüzde 27 arttı

Antep fıstığı ihracatı yüzde 27 arttı

Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nin en  önemli tarımsal ihracat ürünleri arasında yer alan ve "yeşil altın" olarak  nitelendirilen Antep fıstığı ihracatı, ocak ayında geçen yılın aynı dönemine göre  yüzde 27 artış göstererek 6 milyon 103 bin dolar olarak gerçekleşti.

Antep fıstığı ihracatı yüzde 27 arttı

AA muhabirinin Güneydoğu İhracatçı Birlikleri (GAİB) verilerinden  derlediği bilgiye göre, bölgenin en çok ihracat yapan kenti konumunda bulunan  Gaziantep, sanayi ve ticaret alanındaki performansının yanı sıra son dönemlerde  tarımsal değerleriyle de ön plana çıkıyor.

Geçen ay, 2 bin 212 firmanın ihracatçı olarak faaliyet gösterdiği ve  792 milyon dolarlık dış satışın gerçekleştirildiği bölgeden, 18 milyon 713 bin  dolarlık kuru meyve ihraç edildi.

Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nin en çok ihraç edilen kuru meyve  gruplarında ilk sırayı kuru kayısı alırken, "yeşil altın" olarak bilinen Antep  fıstığı ise ikinci sırada kendisine yer buldu.

Ocak ayında 3 milyon 127 bin dolarlık kısmı iç fıstık olmak üzere  toplam 6 milyon 103 bin dolarlık Antep fıstığı ihracatı yapıldı. Böylece, "yeşil  altın" ihracatı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 27,1 artmış oldu.

Yeni yıl hedefi daha yüksek

Güneydoğu Anadolu Kuru Meyve ve Mamulleri İhracatçıları Birliği  Başkanı Mehmet Çıkmaz, AA muhabirine, zorlu bir yılın ardından elde edilen  başarıların yeni yılda da artarak devam etmesini beklediklerini söyledi.

Kuru meyve ihracatının geçen yıl 2019'a göre yüzde 9,2'lik artışla 240  milyon 998 bin dolar olarak gerçekleştiğini aktaran Çıkmaz, şunları kaydetti:

"2021 yılının ilk ayında bölgemizden toplam 18 milyon 713 bin dolarlık  kuru meyve ihracatı gerçekleştirildi. Pandemi koşulları dünya genelinde göz önüne  alındığında, gerek gümrüklerde gerekse birçok ülkede sokağa çıkma yasaklarının  sürmesine rağmen bölgemizden gerçekleştirdiğimiz ihracatımız önemli bir artış  göstermiştir. Bütün ihracatçılarımızı kutluyorum."

2020 yılında en fazla ihracatı gerçekleştirilen ürünün 92 milyon 573  bin dolarla kuru kayısı olduğunu, bunu da 84 milyon 739 bin dolarlık ihracatla  Antep fıstığının takip ettiğini belirten Çıkmaz, "Anadolu'nun bereketli  topraklarında yetişen Antep fıstığı önemli ihracat kalemlerimizden birisi oldu.  Yeni yılda Antep fıstığındaki ihracatımızı artırarak yolumuza devam etmek  istiyoruz. 2020'yi başarılı tamamladık, 2021'de rekor kıracağız." diye konuştu.

İstanbul'da bir kadın boğazından bıçaklanarak öldürüldüİstanbul Esenler'de akşam saatlerinde bir kadın, Mahmutbey Yolu üzerinde bulunan yeşillik alanda boğazından bıçaklandı. Aldığı bıçak darbesiyle ağır yaralanan kadın yere yığılırken, olayı gerçekleştiren kişi ya da kişiler ise olay yerinden kaçtı. Kendi imkanlarınla cadde kenarına kadar gelerek yardım isteyen kadın kaldırıldığı hastanede yapılan tüm müdahalelere rağmen hayatını kaybetti. Polis ekipleri olayı gerçekleştirenleri yakalamak için geniş çaplı araştırma başlattı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler