Geri Dön
EkonomiAraç Muayene Sorgulama 2021: TÜVTÜRK Araç Muayene Ücreti, Randevusu ve Gerekli Evraklar

Araç Muayene Sorgulama 2021: TÜVTÜRK Araç Muayene Ücreti, Randevusu ve Gerekli Evraklar

Araç muayenesi kanunen tüm araçlar tarafından yaptırılması gereken bir işlemdir. Araç muayene ücreti her yıl TÜVTÜRK ve Ulaştırma Bakanlığı tarafından belirlenerek kamuoyuna bildirilir. Her aracın muayene ücreti türüne göre farklılık gösterir. Araç muayenesinin yaptırılmaması veya geciktirilmesi durumunda belli bir miktar ceza ödenir. Araç sahiplerinin muayene işlemi için önce sorgulama ardından TÜVTÜRK internet sitesi veya çağrı merkezinden randevu alınması gerekmektedir. TÜVTÜRK araç muayene sorgulama ve randevu işlemi nasıl yapılır? “Araç Muayene Ücreti 2021” içeriğimizden detaylı bilgi alabilirsiniz.

Araç Muayene Sorgulama 2021: TÜVTÜRK Araç Muayene Ücreti, Randevusu ve Gerekli Evraklar

Araç muayenesi belirli periyotlarla her araca yaptırılması gereken bir işlemdir. TÜVTÜRK aracılığıyla yapılan araç muayene işlemi için öncelikle randevu alınması gerekir. Araç muayene işlemi araçların cinsine göre farklılık gösterir. Araç muayenesi ticari araçlar için 1 yıl, diğer araçlar için 2 yıl geçerlidir. TÜVTÜRK ve Ulaştırma Bakanlığı tarafından her yıl araç muayene ücreti belirlenir. Araç muayene zamanın geciktirilmesi veya yaptırılmaması halinde belirli miktarda ceza kesilir. Araç muayene zamanının hangi gün, ay ve yıl olduğu araç tescil belgesinin arka sayfasında yazmaktadır.

Araç Muayene Ücreti 2021

Araç muayene ücreti 5 Ocak 2021 tarihinde TÜVTÜRK tarafından açıklanmıştır. Buna göre 2021 yılında araç muayene ücretleri şu şekildedir:

 • Otomobil, kamyonet, minibüs, römork ya da yarı römork araçlar için 372,88 TL
 • Kamyon, otobüs, tanker ve çekiciler için 462,56 TL
 • Traktör ve motosikletler için 189,98 TL

TÜVTÜRK Araç Muayene Sorgulama

E-Devlet üzerinden araç muayene sorgulama

 • Öncelikle E-devlet Muayene Durum Sorgulama adresine tıklayın.
 • Kimlik doğrulama işlemi yapmadıysanız öncelikle T.C. kimlik numarası ve e-devlet şifrenizi girin
 • Kimlik doğrulama işleminin ardından yeniden sorgulama sayfasına yönlendirileceksiniz.
 • Karşınıza gelen sayfada Araç Plaka No ve Araç Muayene Rapor Numarası girilmesi gerekir.
 • Bu bilgileri girip sorgula butonuna bastığınızda detaylara ulaşabilirsiniz.

TÜVTÜRK üzerinden araç muayene sorgulama

 • TÜVTÜRK Araç Muayene Sorgulama sayfasına gidin
 • Karşınıza gelen sayfada Araç Plaka No ve Araç Muayene Rapor Numarası girilmesi gerekir.
 • Bu bilgileri girip sorgula butonuna bastığınızda detaylara ulaşabilirsiniz.

Araç Muayene Sorgulama 2021: TÜVTÜRK Araç Muayene Ücreti, Randevusu ve Gerekli Evraklar

Araç Muayene Randevusu Nasıl Alınır?

 • TÜVTÜRK’ün internet adresinde yer alan Ücretsiz Randevu bölümüne tıklayın.
 • Karşınıza gelen ekrana Plaka No, Ruhsat Seri No ve randevu alınacak şehir bilgisini girin ve istasyonların yoğunluğuna göre randevunuzu alın.
 • Ardından TÜVTÜRK’ten almak istediğiniz hizmet türünü seçin.
 • Karşınıza randevu için tarih ve istasyon seçim ekranları gelecektir. İstasyonların yoğunluğuna göre istediğiniz tarih ve istasyonu seçin
 • Ardından tarih ve istasyona uygun olarak randevu saatinizi seçmeniz istenecek.
 • Son adımda ise randevunuzu onaylın

Web sitesinin yanı sıra haftanın 6 günü, 08.00-20.00 saatleri arasında hizmet veren araç muayene randevu telefonu, 0 850 222 8888 arayıcılığıyla çağrı merkezinden randevu alabilirsiniz.

Araç Muayenesi İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

- Aracın ruhsatı muayene öncesinde hazırlanması gerekir. Satış ve devirlerde Tescil belgesi noter tarafından alındığı için yenisi düzenlenene kadar Araç tesciline İlişkin Geçici Belge muayene sırasında mutlaka olmalıdır.

- Muayene tarihinden önce trafik sigorta tarihi mutlaka kontrol edilmelidir. Trafik sigortası tüm araçlar için zorunlu bir belge olmaktadır.

- Eğer muayeneye getirilen araç size ait değil ise mutlaka TC kimlik numarasını gösteren nüfuz cüzdanı ehliyet ve pasaportunuzu yanınızda getirmeniz gerekmektedir.

- LPG/CNG araçları için yakıt sistemi montaj belgesi ile gelinmesi gerekmektedir. Bu araçlar için muayeneye gelirken LPG/CNG Tankının üzerinde yer alan etiketteki bilgilerin okunacak şekilde gelinmesi gerekir.

Açıklanan bu belgelerin araç muayenesinden önce mutlaka hazırlanması gerekli bilgilerin kontrol edilmesi ve daha sonra randevu tarihinin belirlenmesi gerekmektedir. Araçların sınıflarına göre belirlenen zaman aralıklarında mutlaka muayene işlemlerinin gerçekleştirilmesi gerekir.

 

altın fiyatları masaüstüaltın fiyatları mobil
Yargı 12. Bölüm FragmanıKanal D’nin, Ay Yapım imzalı sevilen dizisi Yargı sürükleyici bir bölümle daha ekrana gelmeye hazırlanıyor. Engin’in tehditlerinin devam ettiği tanıtım, yeni bölümde sürpriz gelişmelerin yaşanacağının sinyallerini veriyor.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler