Geri Dön
EkonomiBakan Nebati, İstanbul'da sektör temsilcileriyle görüşüyor

Bakan Nebati, İstanbul'da sektör temsilcileriyle görüşüyor

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, "Enflasyonla Mücadelede Birlikten Berekete" programı kapsamında sektör temsilcileriyle görüşme gerçekleştiriyor.

Bakan Nebati, İstanbul'da sektör temsilcileriyle görüşüyor

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati "Enflasyonla Mücadelede Birlikten Berekete" programı kapsamında İstanbul'da sektör temsilcileriyle bir araya geldi.

Beşiktaş'ta bulunan Dolmabahçe Çalışma Ofisi'nde düzenlenen toplantıya gıda, beyaz eşya, yapı malzemeleri ve mobilya dahil olmak üzere birçok sektörde faaliyet gösteren iş dünyası temsilcileri katıldı.  

Son dönemde yaşanan fiyat hareketleri hakkında değerlendirmelerin yapılacağı toplantıda, fahiş fiyat uygulamalarına başvuranlarla ilgili yaptığı çalışmalar neticesinde ortaya çıkan sonuçlar sektör temsilcileriyle paylaşılacak.  Sektör temsilcileriyle gerçekleştirilen toplantıların akşam saatlerine kadar sürmesi bekleniyor. 

KONUT SEKTÖRÜ TEMSİLCİLERİYLE KRİTİK GÖRÜŞME

Öte yandan Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati'nin 16 Mayıs Pazartesi günü konut sektörü temsilcileriyle bir görüşme gerçekleştireceği belirtildi. 

FAHİŞ FİYAT ARTIŞI TESPİT EDİLDİ!

Konuyla ilgili CNN Türk Muhabiri Gülşen Coşkun şu ifadeleri kullandı:

"Görüşme pazartesi günü olacak genel çerçevede konut sektörüne bir uyarı niteliğinde olacak. Cumhurbaşkanı Erdoğan konuta yönelik o projeyi açıklamıştı. Fırsatçılar ortaya çıkmıştı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamaları sonrası konut fiyatlarında artış görülmüştü. 

Bunun ardından Hazine ve Maliye Bakanlığı harekete geçti ve sektör mercek altına alındı. Açıklama öncesi ve sonrası rakamlar bakıldı. Arada fahiş fiyat olanlar tespit edildi. Pazartesi günü yapılacak toplantıda da belirlenen bazı konut sektöründe projeler de olacak. Uyarı niteliğinde bir görüşme olacak. 

Bakan fırsatçılar ortaya çıktı. Asla müsamaha göstermeyeceğiz demişti. İlk adımı da bir bu şekilde görüyoruz. Görüşmede fiyat artışı yapan sektör temsilcilerinin de olacağı ifade ediliyor. 

Bu projenin amacının uygun maliyetle vatandaşa ev sahibi olma imkanı yaratmak olduğu ifade edilecek. Konut fiyatlarındaki dalgalanmadan da vatandaşın korunacağı ifade edilecek. 

Sektöre şu ifade edilecek. Yapılan serbest piyasa ilkeleriyle de bağdaşmıyor bu bir fırsatçılıktır, fahiş fiyat vurgusu yapılacak. 

Proje bazlı konutlarda fahiş fiyat yapıldığı belirtiliyor. Bu konuda tespitler toplanıyor. Konunun tek tarafı Hazine ve Maliye Bakanlığı değil Ticaret Bakanlığı da var. Tespit edilen bilgilerin Ticaret Bakanlığı’na da iletilmesi planlanıyor. Orada da fahiş fiyatla mücadele konusu gıdada gördüğümüz gibi Ticaret Bakanlığı’nın da yürüttüğü bir konu. Haksız fiyat konusunda değerlendirmenin yapılması gerekiyor. 

Bunun sonunda nasıl bir cezalandırma gelecek bunlara tek tek bakılması planlanıyor."