Geri Dön

Bankacılık Kanunu TBMM’den geçti

TBMM Genel Kurulu’nda kabul edilen Bankacılık Kanunu ile bankacılıkta manipülasyon ve internette izinsiz faaliyete caydırıcı ceza geldi. Banka masraflarında Merkez Bankası’na yetki veren yasa ile projelere dayalı fonlama sisteminin de dayanağı oluşturulacak.

Bankacılık Kanunu TBMM’den geçti

Yasaya göre, bankaların faiz dışındaki kredi, mevduat, dış ticaret, transfer, nakit yönetimi ve kredi kartı gibi tüm faaliyetlerinden her ne ad altında olursa olsun aldıkları ücret, masraf ve komisyonların belirlenmesine ilişkin yetkiler, Merkez Bankası’na verilecek. Merkez Bankası, azami akdi ve gecikme faiz oranlarını tespit etmeye yetkili olacak.

Yanıltıcı işlem

Finansal piyasalarda yapay arz, talep veya döviz kuru dahil fiyat oluşumunu sağlamak amaçlı işlem ve uygulamaların yapılması, internet ortamı dahil farklı araçlarla gerçeğe aykırı veya yanıltıcı bilgilerin yayılması, tasarruf sahiplerinin gerçeğe aykırı veya yanıltıcı şekilde yönlendirilmesi finansal piyasalarda manipülasyon ve yanıltıcı işlem olarak kabul edilecek.

 

Polis havadan helikopterle uyardı: Evde kal AdanaAdana'da polis, corona virüs salgını için alınan önlemler kapsamında, helikopterlerle vatandaşlara anons yaparak, "Kendi sağlığınız ve çevrenizdekilerin sağlığı için evinizde kalın. 65 yaş üstü ve 20 yaş altı vatandaşların sokağa çıkması yasaklanmıştır" uyarısında bulundu.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber