Geri Dön
EkonomiBankacılık Kanunu TBMM’den geçti

Bankacılık Kanunu TBMM’den geçti

TBMM Genel Kurulu’nda kabul edilen Bankacılık Kanunu ile bankacılıkta manipülasyon ve internette izinsiz faaliyete caydırıcı ceza geldi. Banka masraflarında Merkez Bankası’na yetki veren yasa ile projelere dayalı fonlama sisteminin de dayanağı oluşturulacak.

Bankacılık Kanunu TBMM’den geçti

Yasaya göre, bankaların faiz dışındaki kredi, mevduat, dış ticaret, transfer, nakit yönetimi ve kredi kartı gibi tüm faaliyetlerinden her ne ad altında olursa olsun aldıkları ücret, masraf ve komisyonların belirlenmesine ilişkin yetkiler, Merkez Bankası’na verilecek. Merkez Bankası, azami akdi ve gecikme faiz oranlarını tespit etmeye yetkili olacak.

Yanıltıcı işlem

Finansal piyasalarda yapay arz, talep veya döviz kuru dahil fiyat oluşumunu sağlamak amaçlı işlem ve uygulamaların yapılması, internet ortamı dahil farklı araçlarla gerçeğe aykırı veya yanıltıcı bilgilerin yayılması, tasarruf sahiplerinin gerçeğe aykırı veya yanıltıcı şekilde yönlendirilmesi finansal piyasalarda manipülasyon ve yanıltıcı işlem olarak kabul edilecek.

 

Bakan Kurum, yangının etkili olduğu Manavgat'ın Kalemler Mahallesi'nde incelemede bulunduÇevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Manavgat ilçesindeki orman yangınında çok sayıda evin zarar gördüğü Kalemler Mahallesi'nde incelemede bulundu.Kurum, mahallede evleri, ahırları, otomobilleri yanan, büyükbaş ve küçükbaş hayvanları telef olan vatandaşlara geçmiş olsun dileğinde bulundu.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler