Geri Dön
Ekonomi'Döviz kurları dengeye kavuştu'

'Döviz kurları dengeye kavuştu'

'Döviz kurları dengeye kavuştu'

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, 2022'nin, yeni ekonomik modelin tamamen uygulanabilir olduğu bir yıl olacağını belirterek, "Ortodoks politikaları bir tarafa koyduk. Artık heterodoks politikalar var. Döviz üzerindeki köpük, kısa bir süre içerisinde terse çevrildi. Serbest piyasa koşulları altında döviz kurları dengeye kavuştu. Kur korumalı TL mevduat hesabı her gün güncelleniyor. Dün itibarıyla 91.5 milyar liraya ulaşan bir hacme geldik" dedi.

‘Rahat olun’

Nebati, MÜSİAD toplantısında yaptığı konuşmada, 2022'nin, tarihi rekorların kırıldığı, yeni ekonomik modelin tamamen uygulanabilir olduğu, Türkiye'nin kazanımlarının en yüksek olduğu yıllardan birisi olacağını belirterek, "Ortodoks politikaları bir tarafa koyduk. Artık heterodoks politikalar var. Bu dönem, herkesin kazandığı, ülke paylaşımlarının en müreffeh toplum seviyesinde gerçekleştirildiği ve önünü gören, hesabını kitabını yapan bir dönem olacak. Rahat olun" dedi. İhracata dayalı politikaların devam edeceğini anlatan Nebati, "Yeter ki üret, ihracat kapasitesini, istihdam kapasiteni artır. Biz seni sırtımızda taşıyacağız" diye konuştu.

91.5 milyar TL

Yeni Türkiye modelinin ortaya konulduğu 20 Aralık 2021'in bir milat olduğunu anlatan Nebati, "20 Aralık öncesinde oluşturulmuş karamsar tablo ve döviz üzerindeki köpük, kısa bir süre içerisinde terse çevrildi. Kur korumalı mevduat ürününü benimseyen bir sonuç almış olduk. Serbest piyasa koşulları altında döviz kurları dengeye kavuştu. Kur korumalı TL mevduat hesabı her gün güncelleniyor. Dün itibarıyla 91.5 milyar liraya ulaşan bir hacme geldik" şeklinde konuştu.

Enflasyon travması

Nebati, ilk etapta finansal istikrarı güçlendirici adımlar attıklarını belirterek, “Kur artık tartışılır olmaktan çıktı. Üzerimizde aralık ayının yüksek enflasyonu kambur olarak duruyor. Sadece Türkiye’de enflasyon varmış gibi algılamak ve ona göre plan yapmak da doğru değil. Bugün dünyanın birçok ülkesi enflasyon ile karşı karşıya. Bizim gibi tarihinde enflasyonu yaşamamış, unutmuş toplumlarda çok ciddi bir şekilde travma yaşanıyor” ifadesini kullandı.

Nebati, “Çok açık bir şekilde dünyadan ithal ettiğimiz, özellikle enerji fiyatları ile ithal ettiğimiz enflasyonla mücadele edeceğiz. Emtia fiyatlarındaki yüksek fiyatlarla mücadele edeceğiz. Taşıma maliyetlerindeki yüksek fiyatlarla mücadele edeceğiz” şeklinde konuştu.