Geri Dön
EkonomiEkonomi Koordinasyon Kurulu (EKK) toplantısı sonrası 'büyüme' vurgusu

Ekonomi Koordinasyon Kurulu (EKK) toplantısı sonrası 'büyüme' vurgusu

Ekonomi Koordinasyon Kurulu (EKK) toplantısı sona erdi. Ekonomi Koordinasyon Kurulu'ndan yapılan açıklama, "2021 yılı reel Gayrisafi Yurt İçi Hasıla büyümesinin yüzde 10’un üzerinde gerçekleşeceği beklenmektedir. Türkiye ekonomi modeli çerçevesinde alınan kararların hızla ve etkin bir şekilde uygulanmaya devam edilmesinin önemi üzerinde duruldu." ifadeleri kullanıldı.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay başkanlığında gerçekleştirilen Ekonomi Koordinasyon Kurulu 4'üncü Toplantısı sona erdi. Toplantının ardından yazılı açıklama yapıldı. Toplantıda, son dönemde dünyadaki ve Türkiye ekonomisindeki gelişmeler ile enflasyon ve belirleyicilerinin değerlendirildiği, geçen ay detayları kamuoyuyla paylaşılan 'Türkiye Ekonomi Modeli' çerçevesinde alınan kararlara ilişkin gelişmelerin istişare edildiğine dikkat çekilerek şöyle denildi:

"Son dönemde genel anlamda dünyadaki ve Türkiye ekonomisindeki gelişmeler detaylı bir şekilde ele alınmıştır. Bu kapsamda, 2021 yılı ilk üç çeyreğinde Türkiye ekonomisinin iç ve dış talebin pozitif katkı sağladığı güçlü bir büyüme eğilimi gösterdiği değerlendirilmiştir. 2021 yılının son çeyreğine ilişkin olarak açıklanan göstergelerin büyüme eğiliminin devam ettiğine işaret ettiği gözlenmiştir. Bu suretle, 2021 yılı reel Gayri Safi Yurtiçi Hasıla (GSYH) büyümesinin yüzde 10’un üzerinde gerçekleşeceği beklenmektedir. Toplantıda, ayrıca, küresel emtia fiyatları ve küresel enflasyondaki yüksek seyir ile gelişmiş ülkelerin para politikalarındaki gelişmelerin ülkemiz ekonomisine etkileri de değerlendirilmiştir."

'KUR GEÇİŞKENLİĞİNİN ETKİLERİ DEĞERLENDİRİLDİ'

Toplantıda, enflasyon ve belirleyicilerinin değerlendirildiğine de vurgu yapılarak, "2021 yılında maliyet yönlü baskıların fiyatlar genel seviyesi üzerinde belirleyici olduğu, diğer yandan kur geçişkenliğinin etkileri değerlendirilmiştir. 2022 yılında bu çerçevedeki baskıların azaltılmasına yönelik tedbirler ele alınmıştır. Türkiye Ekonomi Modeli çerçevesinde 20 Aralık 2021’den bu yana alınan kararlara ilişkin gelişmeler ele alınmış, ilerleme durumları değerlendirilmiş ve ekonomide son dönemde yaşanan gelişmeler ışığında kısa-orta ve uzun vadede atılması gereken adımlar Kurul üyeleriyle istişare edilmiştir. Toplantıda, 2022 yılında dengeli bir büyüme eğilimi yanında enflasyon görünümünde bir iyileşme sağlanması için Türkiye Ekonomi Modeli çerçevesinde alınan kararların hızla ve etkin bir şekilde uygulanmaya devam edilmesinin ve sonuçlarının takip edilmesinin önemi üzerinde durulmuştur" denildi.

Konuyla ilgili son gelişmeleri CNN Türk muhabiri Arda Erdoğan katardı. Arda Erdoğan şu bilgileri aktardı: "Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay Başkanlığında Ekonomi Koordinasyon Kurulu toplandı. Yazılı bir açıklama yer aldı. 2021 yılının son çeyreğine ilişkin olarak açıklanan göstergelerde büyüme eğilimini devam ettiği işaret edilmişti. Reel GSYH büyümesinin yüzde 10'un üzerinde artması bekleniyor.

2021 yılında maliyet yönlü baskıların fiyatlar genel seviyesinde belirleyici olduğu ifade edildi. Türkiye ekonomi modeli oldukça önemli 20 Aralık’taki Kabine toplantısının ardından ele alındı. Kısa ve orta vadeli atılması gereken adımlar kurul adına istişare edildi. Enflasyon görünümünde bir iyileşme sağlanması için hızla ve etkili bir şekilde uygulanmasının devam edilmesi üzerinde duruldu. Genel ekonomiye ilişkin veriler ele alındı. Enflasyonla ilişkin atılacak adımların devam ettirilmesi kararlaştırıldı."