Geri Dön
EkonomiEnerji beşli reformla daha da hızlanacak

Enerji beşli reformla daha da hızlanacak

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın açıkladığı Ekonomik Reform Paketinde sektörle alakalı beş maddenin yer aldığını belirterek, bu reformların en kısa sürede hayata geçirileceğini söyledi. Dönmez, CNN Türk’e verdiği röportajda, “Değişim ve dönüşümlere hep birlikte şahitlik edeceğiz” dedi. Enerji alanında yapılacak reformlarla ilgili bilgi veren Dönmez şöyle konuştu:

Enerji beşli reformla daha da hızlanacak

“Bir tanesi madencilik, petrol ve doğal gaz arama üretim, yatırım ortamının iyileştirilmesi ve yatırım güvencesinin sağlandığı bir piyasa oluşturulması hedefi. Bunlarda sona geldik. Hem Maden Kanunu’nun yenilenmesiyle ilgili çalışmalar devam ediyor hem de petrol ve doğal gaz da içinde birtakım teşvikleri içerecek bir paket olacak. Yer altı kaynaklarının üretilmesinde birinci safha olan arama döneminin mümkün olduğu kadar hızlı ve mümkün olduğu kadar destekle yürümesi gerekiyor. Madencilik sektöründe geldiğimiz nokta geçmiş döneme göre oldukça sevindirici. Ama madencilikte gelişmiş ülkelere baktığımızda kat edeceğimiz epey bir mesafe var. Madencilik sektörümüzün büyüklüğü gayri safi milli hasıla içerisinde yüzde 1’ler civarında. Madenciliğin gelişmiş olduğu ülkelerde bu oranların yüzde 5’ler, hatta yüzde 10’lar civarında olduğunu görüyoruz. Belki yüzde 10’lara çok kısa süre içerisinde çıkma imkânımız yok ama önümüzdeki 5 yıl içerisinde bu payı birkaç kat artırabiliriz.”

Verimliliğe destek

Enerji Verimliliği Kanununda bir değişiklik yaparak enerji verimliliği uygulamalarına verilecek desteği artırmak istediklerini belirten Dönmez, “Şu anda sadece sanayi projelerine böyle bir destek söz konusu. Ancak ticari işletmelerden, hatta meskenlerden de bu tip talepler gelmeye başladı. Ticari işletmelerin ve konutların enerji verimliliğini artırmaya dönük projelerinin ucuz finansman kaynaklarıyla desteklenmesi için hem sektörle hem de sivil toplum kuruluşlarıyla bazı görüşmeler ve temaslarda bulunduk. Bunlarda da son noktaya geldik” dedi.

Depolama adımı

Elektrik enerjisinin depolanmasının da bir başka yeni konu olduğunu kaydeden Bakan Dönmez şu açıklamayı yaptı:

“Pilot olarak özellikle elektrik dağıtım şirketleri üzerinden bazı lokal semt ve mahallelerin elektriğinin depolanarak sisteme verilmesi konusunda bir adım atıyoruz. Bunun yanı sıra, elektrikli şarj altyapısı var. 2023 yılında kendi milli aracımızı trafikte görmeye başlayacağız. Planlama çalışmalarını büyük oranda tamamladık. Şimdi uygun yerlerde bu şarj altyapılarının yatırımlarının yapılması gerekiyor. Bunu da bu dönemde hayata geçirmeyi hedefliyoruz.”

Rekabetçi piyasa şartları

Doğal gaz piyasasını yeniden yapılandırarak serbest piyasa şartlarına uygun rekabetçi bir ortam oluşturmayı amaçladıklarını bildiren Dönmez şöyle devam etti:

“Bugün elektrik tarafında serbestleşme hemen hemen yüzde 80’ler mertebesinde. Kamunun yüzde 20’lik bir payı söz konusu. Elektrik dağıtım sektörü tamamen özel sektörün elinde. Gaz tarafında da gaz dağıtımı özel sektörün elinde. Gazı ithal ediyoruz. Şu anda üretimdeki payımız maalesef çok düşük.  Burada serbestleşmeyi öncelikle toptan piyasalarda yapmaya çalışacağız. Bunun için de BOTAŞ’ın yeniden yapılandırılması dâhil birtakım adımları bu dönemde atmayı hedefliyoruz. Bunlar doğrudan şu anda paketin içerisinde yer alan hedeflerimiz.”

 

Kuşadası Kadı Kalesi kazılarında insan iskeletleri bulunduAydın'ın Kuşadası ilçesindeki tarihi Kadı Kalesi Ören Yeri'nde bu yılki kazılarda 13. yüzyıldan kaldığı tahmin edilen, ikisi çocukken hayatını kaybetmiş 5 insana ait iskelet bulundu.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler