Geri Dön
EkonomiMayıs ayı enflasyon rakamları (oranları) ne zaman, hangi tarihte açıklanacak?

Mayıs ayı enflasyon rakamları (oranları) ne zaman, hangi tarihte açıklanacak?

Haziran ayına kısa bir süre kaldı. Haziran ayında mayıs ayı enflasyon rakamları açıklanacak. Enflasyonun yükselip yükselmediği merak edilirken "Enflasyon rakamları (oranları) ne zaman, hangi tarihte açıklanacak?"sorusu art arda geliyor.

Mayıs ayı enflasyon rakamları (oranları) ne zaman, hangi tarihte açıklanacak?

Enflasyon oranları uzun süredir artıyor. Alım gücü azalırken her ay enflasyon rakamları merak ediliyor. Vatandaşlar net tarihi öğrenmek için "Enflasyon rakamları (oranları) ne zaman, hangi tarihte açıklanacak?" diye soruyor.

ENFLASYON RAKAMLARI NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

TÜİK enflasyon rakamlarını her ayın 3'ünde paylaşıyor. Mayıs ayı enflasyon rakamları 3 Haziran Cuma günü açıklanacak.

MERKEZ BANKASI BEKLENTİ ANKETİ YAYIMLANDI

2022 yılı Mayıs ayı Piyasa Katılımcıları Anketi, reel sektör ve finansal sektör temsilcileri ile profesyonellerden oluşan 48 katılımcı tarafından yanıtlanmış ve sonuçlar katılımcıların yanıtları toplulaştırılarak değerlendirildi.

Cari yıl sonu döviz kuru beklentisi bir önceki anket döneminde 16,85 TL iken, Mayıs ayı anket döneminde 17,57 TL oldu.

Buna göre, katılımcıların cari yıl sonu tüketici enflasyonu (TÜFE) beklentisi bir önceki anket döneminde yüzde 46,44 iken, Mayıs ayı anket döneminde yüzde 57,92 oldu. 12 ay sonrası TÜFE beklentisi bir önceki anket döneminde yüzde 28,41 iken, Mayıs ayı anket döneminde yüzde 33,28 oldu. 24 ay sonrası TÜFE beklentisi ise aynı anket dönemlerinde sırasıyla yüzde 17,68 ve yüzde 19,54 olarak gerçekleşti.