Geri Dön
EkonomiIMF: Çin ekonomisi ikinci çeyrekte normale dönecek

IMF: Çin ekonomisi ikinci çeyrekte normale dönecek

Uluslararası Para Fonu (IMF) Başkanı Kristalina Georgieva, Çin ekonomisinin 2020 yılının “ikinci çeyreğinde normale dönmesini” beklediğini söyledi.

IMF: Çin ekonomisi ikinci çeyrekte normale dönecek

Suudi Arabistan’ın başkenti Riyad’da düzenlenen “G20 Maliye Bakanları ve Merkez Bankası Başkanları Toplantıları”nda bir konuşma yapan IMF Başkanı Kristalina Georgieva, Çinli yetkililerin yeni koronavirüsü salgınının ekonomi üzerindeki olumsuz etkisini hafifletmek için çalıştıklarını belirterek “Mevcut durum senaryomuzda açıklanan politikalar uygulandı ve Çin ekonomisi ikinci çeyrekte normale dönecek” dedi.

Salgının yarattığı olumsuz tablonun dünya ekonomisi üzerindeki etkisinin nispeten küçük ve kısa ömürlü olacağını belirten Georgieva, virüsün Çin’in bu yılki ekonomik büyümesini ocak ayı görünümüne göre 0,4 puan düşerek yüzde 5,6’ya düşeceğini küresel büyüme üzerindeki etkisinin de daha az olacağını söyledi.

IMF’nin salgınla mücadele için destek vermeye hazır olduğunu belirten Georgieva, daha korkunç senaryolardan kaçınmak için küresel iş birliği çağrısı yaparak zayıf sağlık sistemi olan ülkeler için potansiyel risk konusunda da uyardı.

Milli Eğitim Bakanı değiştiCumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan imzasıyla Resmi Gazete'de yayımlanan karara göre, Milli Eğitim Bakanlığına Bakan Yardımcısı Mahmut Özer atandı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler