Geri Dön
Ekonomiİspanya’yı geçtik hedef 24 milyar $

İspanya’yı geçtik hedef 24 milyar $

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Türkiye’nin turizm tarihinde ilk kez İspanya’dan daha fazla turist ağırladığını belirterek, “Şu anda İspanya’da tek konu Türkiye. Turizm çevresinde, ‘Nasıl yapıyor bu adamlar bu işi?’ diye. Türkiye Avrupa’da ve diğer yakın destinasyonlarda güvenli turizm sertifikasını icat edip ilk uygulayan ve en iyi uygulayan ülke oldu” dedi.

İspanya’yı geçtik hedef 24 milyar $

BAHAR ATAKAN Ankara - Ersoy, bakanlığının 2022 yılı bütçesinin komisyon görüşmelerinde şunları söyledi:

“2020’de Avrupa’da büyük ölçekli turizm yapan turizm ülkeleri yüzde 80 daraldı, Türkiye 2020’de yüzde 68 daraldı. Bu yıl Yunanistan ve İspanya ortalama yüzde 20 - 30 bandında büyüyecek. Türkiye 80 - 100 bandında büyüyecek. Daha büyük bir büyüme oranı dünyada yok. Tarihinde ilk kez Türkiye İspanya’dan daha fazla turist aldı. Hala çok iyi gidiyor turizmimiz. 24 milyar doları da yıl sonunda yakalayacağız.”

Göbeklitepe reçetesi

Ersoy, “Göbeklitepe bizim Bakanlığımız döneminde dünya çapında bilinir hale geldi. Göbeklitepe’yi, Güney Anadolu’nun kurtuluş reçetelerinden biri olarak görüyoruz. 11 tane daha Göbeklitepe’ye benzer yerleşim yeri bulduk” diye konuştu. 

 

İspanya’yı geçtik hedef 24 milyar $

KUŞADASI REKORU ERKEN KIRDI

Türkiye’nin en önemli turizm merkezlerinden biri olan Kuşadası’na 2022 yılında gelmek üzere 650 kruvaziyer gemisi ile 750 bin turist rezervasyon yaptırdı.

EKONOMİ SERVİSİ - Gün doğumunda limana yanaşan gemiler, gün batımıyla kentten ayrılıyor. Günün bir bölümünde Efes Antik Kenti ve Meryem Ana Evi’ni ziyaret eden binlerce turist, daha sonra kent merkezinde alışveriş yapıyor.

Global Ports Holding Doğu Akdeniz Limanları Bölge Direktörü ve Ege Port Genel Müdürü Aziz Güngör, “Kuşadası’na 650 gemiyle 750 bin yolcu rezervasyonu var. Bu, Kuşadası’nın gelmiş geçmiş kruvaziyer tarihindeki en yüksek yolcu sayısı” dedi. Güngör, şunları söyledi:

“1 Ekim’den itibaren yoğun bir gemi talebi başladı. Şu ana kadar 17 gemi seferimiz oldu. Yıl sonuna kadar 13 gemi daha gelecek. Geç de olsa bizi mutlu eden bir durum. Özellikle Kuşadası ekonomisine önemli katkı sağlıyor. Normalde kasım ve aralık ayları daha sakin geçer. Daha az sayıda geminin geldiği aylardır ama bu yoğun talep gecikmiş olmakla birlikte aslında Kuşadası, yılın bu son üç ayını çok yoğun gemi trafiğiyle geçiriyor.”

‘Bayram havası var’

Güngör, “Kruvaziyerler esnaf için can suyu. Çarşıda bir bayram havası var. Herkes çok mutlu” dedi.

İlçede esnaflık yapan Zeki Çalışır, “Bizim ekmek kapımız kruvaziyer limanı, Kuşadası’nın çok önemli bir ticaret kaynağı” derken, esnaf Murat Taşın da, “Gemi varsa Kuşadası vardır. Gemi yoksa yoktur. Bundan sonra iyi olacak inşallah” diye konuştu.

Yer: İstanbul! Buz dolu çukurda feci son
Kar yağışı ne zaman bitecek? Meteoroloji uyardı: Büyük tehlike!
Aşısız adama şok! Hastanenin kararı tartışma yarattı
Erdoğan yakında tamamlanacağını söyledi! 3-4 aya yasal düzenleme
'Dahi' lakaplı ünlü modacının sonu! Ölüm nedeni...
Evlat acısıyla sarsılan Ebru Şallı: Yorumlar çok acımasız!
İstanbul'da vahşet! Annesini boynunu keserek öldürdü
Otogar uyanıkları! Yasağı fırsata çevirdiler
Araç alacaklara kötü haber! Zam sinyali
Şebnem hemşirenin sır ölümü! Dikkat çeken çıplak ayak detay
Galatasaray'dan bomba golcü hamlesi! Eski Fenerbahçeli...
Arabayla uçmaya hazır olun! Onaylandı
Merhum futbolcuyu anlattı! 'Baba eğer yarın oynarsam...'
Hande Erçel-Kerem Bürsin aşkı bitti!
Tartışılan İmamoğlu fotoğrafı! Vatandaşlar isyan etti

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler