Ekonomi KIZILELMA gökyüzüyle erken buluştu! İşte 20 yıllık hayalin gerçeğe dönüşme hikayesi...

KIZILELMA gökyüzüyle erken buluştu! İşte 20 yıllık hayalin gerçeğe dönüşme hikayesi...

25.01.2023 - 08:04 | Son Güncellenme:

Türkiye'nin ilk muharip insansız savaş uçağı KIZILELMA, gökyüzüyle buluştu. Dünyada savaşın seyrini değiştiren Türk SİHA'larından sonra, Bayraktar 'KIZILEMA' ile savaş uçağı teknolojisinde tarih yazılacak. İşte 20 yıllık hayalin gerçeğe dönüşme hikayesi...

KIZILELMA gökyüzüyle erken buluştu İşte 20 yıllık hayalin gerçeğe dönüşme hikayesi...

20 yıllık bir hayal gerçek oldu. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ufkun ötesindeki hayal dediği "KIZILELMA", binlerce Türk gencinin emeğiyle gerçek oldu.

Haberin Devamı

Muharip İnsansız Uçak Sistemi yani MİUS projesi ilk kez 2021'de duyuruldu.

TRT Haber'in haberine göre, tüm Türkiye'yi heyecanlandıran tasarımlar, 20 Temmuz 2021'de paylaşıldı. 12 Mart 2022'ye gelindiğinde ise MİUS'a KIZILELMA ismi verildi. Çalışmalar hızlandı. Geçen yılki TEKNOFEST'te, ilk kez halka açık sergilendi.

KIZILELMA'nın ilk uçuşunu Cumhuriyetin yüzüncü yılında yapması planlanıyordu. Ancak fedakarca çalışan ekibin gayretleriyle gökyüzüyle buluşma tarihi öne çekildi.

20 Kasım 2022'de koşu testini tamamlayan KIZILELMA, 14 Aralık 2022'de teker kesti.

Haberin Devamı

 "OYUN KURUCU OLARAK BİZ VARIZ"

Selçuk Bayraktar, "Oyun kurucu olarak biz varız. Hürriyetin ifadesi KIZILELMA, yüz yıllardır pranga vurulmamış medeniyetin ifadesi KIZILELMA. Bu anlamda çok önemliydi bu uçuş" dedi.

Türkiye, insansız hava araçlarıyla yakaladığı dünya çapındaki başarıyı, yeni nesil insansız savaş uçağı KIZILELMA ile taçlandırdı.

Bir nevi, yeni nesil savaş uçağı teknolojisine kapı aralandı.

"F-16'NIN TAŞIDIĞI BOMBAYI TAŞIYACAK"

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "KIZILELMA'mızda şu anda var mı? Evet... Ve seri üretimini de başladıktan sonra bunlar F-16'nın taşıdığı bombayı taşıyacak" ifadelerini kullanmıştı.

KIZILELMA, 6 bin kilogram maksimum kalkış ağırlığı ile bin 500 kilogram faydalı yük taşıyabilecek.

Radarda düşük görünürlük ve yüksek manevra gibi kabiliyetleriyle öne çıkıyor.

5 SAAT HAVADA KALABİLİYOR

35 bin fit irtifaya çıkabilen KIZILELMA, 5 saat havada kalabiliyor. Türk gençlerinin imzasını taşıyan proje, milli füze sistemleri ve teknolojileriyle de destekleniyor.

Havadan havaya füze sistemleri Bozdoğan ve Gökdoğan ile, havadan karaya füze sistemleri Cirit, Bozok ve Som kullanılabilecek.

TCG Anadolu gibi kısa pistli gemilere de inip kalkabilecek.

Haberin Devamı

Yerli ve milli sistemlerle donatılan KIZILELMA'nın 2023'ün sonuna doğru seri üretilmesi hedefleniyor.

Yazarlar