Ekonomi Altın fiyatlarındaki sert yükselişin nedeni belli oldu! 4 Finans Uzmanı merak edilenleri cevapladı

Altın fiyatlarındaki sert yükselişin nedeni belli oldu! 4 Finans Uzmanı merak edilenleri cevapladı

25.01.2023 - 07:26 | Son Güncellenme:

Geçtiğimiz hafta rekor üstüne rekor kıran altın fiyatları yeni haftada gösterdiği fiyat hareketleri ile dikkat çekiyor. Yatırımcıların gözü kulağı 1 Şubat tarihinde. Peki gram altın 1200 lira seviyesini ne zaman aşar? 4 Finans Uzmanı merak edilen soruları cevapladı.

Altın fiyatlarındaki sert yükselişin nedeni belli oldu 4 Finans Uzmanı merak edilenleri cevapladı

ABD’de geçen hafta çarşamba günü yayınlanan veriler perakende satışların bir yılın en büyük düşüşünü yaşadığını, üretici fiyatlarının yavaşladığını gösterirken olası bir resesyona işaret etti ve ABD Merkez Bankası’nın (Fed) daha az şahin davranabileceği görüşünü destekledi.

Haberin Devamı

Ons altın 1942 dolar ile 9 ayın zirvesine çıkarken, gram altın 1174 lira ile tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı. Yatırımcıların gözü kulağı 1 Şubat tarihinde. Peki gram altın 1200 lira seviyesini ne zaman aşar? 4 Finans Uzmanı merak edilen soruları cevapladı.

ALTIN FİYATLARI 2023 YILINDA YENİ REKORLAR SERGİLİYOR. PİYASADAKİ YÜKSELİŞİN SEBEBİ NE?

BLG Finansal Danışmanlık Kurucu Ortağı Belgin Maviş milliyet.com.tr'ye yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı: "Altın fiyatlarındaki yükselişin başlıca etkisi dolar endeksinin 102 seviyesinin altına inmesi ve 101 seviyesinin de altına çekilebileceğinin sinyalini üretmesidir. Burada tabi euro/dolar paritesindeki toparlanma ve dolar/yen paritesindeki aşağı yönlü hareketin ivme kazanması etkili diyebiliriz. 2023 yılı için altın borsaya bir alternatif yatırım aracı olarak dikkat çekiyor.

Haberin Devamı

GRAM ALTIN 1200 LİRAYI NE ZAMAN AŞAR?

1200 lira seviyesini aşması dolar endeksinin 101’in altına sarkma süreci ile hızlanacaktır. 101’in altına doğru sarkmalarda her an gram altında 1200 lira seviyesini görmek mümkün.

1 ŞUBAT’TA FED FAİZ KARARI PİYASALARI NASIL ETKİLER?

Fed faiz kararı sürpriz olmaz ve piyasanın fiyatladığı 50 yerine 25 baz puan faiz artışı şeklinde geçekleşirse piyasada dinamikler değişmez. 50 baz puan faiz artışı yaparsa o zaman durum biraz karışır. ABD’deki coşku yerini satışa bırakır.

ALTIN YATIRIMCILARINA TAVSİYENİZ NEDİR? HANGİ SEVİYELERDEN ALTIN ALMAK MANTIKLI?

Altın daha çok uzun vadeli bir yatırım aracı olduğu için hemen hemen her kademeden alışlar gerçekleşebilir. Burada fiziki altın tarafında tercihlerini kullanmaları doğru olabilir. Saklama anlamında sıkıntı olur diyorlarsa hisse senedi biçiminde Darphane’nin çıkarmış olduğu ve ‘Altın S’ kodu ile alabilecekler altın sertifikaları da alternatif bir yatırım aracı olarak karşımızda olacaktır.”

Ata Yatırım Yurtiçi Piyasalar Direktörü Şükrü Cem Kaya açıklamasında şu ifadeleri kullandı: "Altın 2022 deki düşüş trendini bitirerek teknik olarak yükseliş trendine girdi. Ons altın ile birlikte gram altın da mevcut ortamda güvenli liman olarak tercih edilmeye başladı. Borsa İstanbul'da 2022 getirilerini korumak isteyen yatırımcılar gram altın tarafında da pozisyon alıyor. 2023 deki seçim ve seçim sonrası belirsizliklere, jeopolitik riskler de eklenince bu talebin devam etmesi beklenebilir. Gram altın hem dolar/TL ye karşı koruma sağlarken Ons altındaki yükselen trende de eşlik ediyor. 1180 direnç seviyesinin geçilmesi halinde 1200 seviyesi gündeme gelecektir. Dolar TL deki herhangi bir yukarı yönlü atak ya da Ons altında ki trendin devamına bağlı 1200 seviyesini geçmesi beklenebilir. ABD de Şubat faiz karar 25 baz puan ile fiyatlanmış görülüyor."

Haberin Devamı

ALTIN FİYATLARI 2023 YILINDA YENİ REKORLAR SERGİLİYOR. PİYASADAKİ YÜKSELİŞİN SEBEBİ NE?

Ekonomist Hikmet Baydar ise açıklamasında şu ifadeleri kullandı: “Faiz enstrümanında reel getiri sağlanmadığı için para emtiaya gidiyor. Para altın, gayrimenkul gibi ürünlere gidiyor. Altın arzı kısıtlı olan ürünlerden olduğu ve değer kaybetmediği için merkez bankaları bile altın biriktirirken bu değer kazanımlarını görmek normaldir.

Haberin Devamı

Ons altında 2 bin dolarlar beklenirken, en ufak bir harekette insanlar altına saldırıyor. Bu bir sürü psikolojisidir. Ben bu sürecin bir süre daha devam edeceğini düşünüyorum.

Önümüzdeki süreç içerisinde faizler ve enflasyon arasındaki marj daralana kadar da altının prim yapma eğilimini sürdüreceğini düşünüyorum.

GRAM ALTIN 1200 LİRAYI NE ZAMAN AŞAR?

1200 lirayı aşma ihtimali yüksektir. Şu anda yurt dışında altına önemli bir talep var, yurt içinde de bir talep söz konusu. Bu ikisini bir araya getirdiğimizde altının daha yukarılara gitme ihtimali oldukça yüksektir. Bahar aylarında düğün mevsimi gelince altında alımlar artar. Özellikle sarrafiyede bile ciddi alım olduğunu görüyoruz. Üreticiler mal yetiştiremediklerini söylüyorlar.

1 ŞUBAT’TA FED FAİZ KARARI PİYASALARI NASIL ETKİLER?

25 baz puan artış bekleniyor. Fed, 25 baz puanlık bir artırım yaparsa piyasalarda dalgalanma olmaz, 50 baz puanlık bir artırımda piyasalarda geçici dalgalanma olabilir. Altın geçici olarak düşebilir. Ben Fed’den bir sürpriz beklemiyorum. 25 baz puan piyasa beklentileri dahilinde bir artış yapılacak.

Haberin Devamı

25 baz puan piyasa beklentilerini teyit edeceği için altında yönün yukarı devam etmesini sağlayabilir.

ALTIN YATIRIMCILARINA TAVSİYENİZ NEDİR? HANGİ SEVİYELERDEN ALTIN ALMAK MANTIKLI?

Yukarı trend içerisindeyken altında kısa vadeli satışı önermem. En azından ons altında 2 bin doları görene kadar beklemekte fayda var. Tüm dünya 2 bin doları konuşuyor. Teknik göstergeler yukarı, o yüzden hedefi beklemelerinde fayda var.

Gram altında 1200’lü seviyelerin denenme ihtimali yüksek. Satış konusunda yatırımcılar aceleci davranmamalıdır. Alacaklar için de piyasalardaki dalgalanmaları alım yönünde kullanmalarını tavsiye ederim.”

 ALTIN FİYATLARI 2023 YILINDA YENİ REKORLAR SERGİLİYOR. PİYASADAKİ YÜKSELİŞİN SEBEBİ NE?

Dinamik Yatırım Menkul Değerler Yönetim Kurulu Başkanı Ayşin Erdem ise açıklamasında şu ifadeleri kullandı: "Altın fiyatlarının Fed’e ilişkin iyimser beklentiler, ABD’de bilanço döneminde olan şirketlerden gelen olumlu mesajlar ve Çin’in açılmasından olumlu olarak etkilendiği görüşündeyiz.

GRAM ALTIN 1200 LİRAYI NE ZAMAN AŞAR?

Gram altının 1200 seviyesini aşabilmesi için globalde altın fiyatlarının 1932$ seviyesi üzerinde kalıcılık sağlaması gerektiğini düşünüyoruz.

1 ŞUBAT’TA FED FAİZ KARARI PİYASALARI NASIL ETKİLER?

Fed’in her zamanki enflasyon vurgusunu yapacağını düşünüyoruz. İstihdam piyasaların bir miktar gevşeme olsa da faiz artırım patikasında ekonomik aktiviteye zarar vermeyecek şekilde devam edeceği kanaatindeyiz. Bu durum zaten fiyatlanmakta olduğundan dolayı piyasalarda bir kar realizasyonu görebiliriz ancak güncel trendlerin devam edeceği görüşündeyiz.

ALTIN YATIRIMCILARINA TAVSİYENİZ NEDİR? HANGİ SEVİYELERDEN ALTIN ALMAK MANTIKLI?

Altın yatırımcılarından ziyade altın yatırımcısı olmayanların, her devrin yatırım aracı olan altını yatırım sepetine dahil etmeleri gerektiğini düşünüyoruz. Çin’in daha yeni açılmaya başladığı günlerde yükselen emtia fiyatlarının devam edeceği görüşündeyiz. Dolayısıyla altındaki geri çekilmeleri alım fırsatı olarak değerlendirilebileceği görüşündeyiz."