Geri Dön
EkonomiKüçük işletmeye alışverişle destek

Küçük işletmeye alışverişle destek

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ve Visa, koronavirüs salgını döneminde küçük işletmelerin faaliyetlerine devam etmelerini desteklemek üzere ‘Bir Alışverişle Çok Şey Fark Eder’ kampanyası başlattı.

Küçük işletmeye alışverişle destek

TOBB’dan yapılan açıklamaya göre, dünyada ve Türkiye’de küçük işletmeler, salgın sürecindeki koşullar altında faaliyetlerini sürdürmeye çalışırken, faaliyetlerini online ortama taşıma ve dijital ödeme kabul etme zorunluluğu ile karşı karşıya kaldı.

Visa tarafından gerçekleştirilen Avrupa’da KOBİ’ler araştırması, küçük işletmelerin yüzde 65’inin şirketlerinin geleceği konusunda endişelerini ortaya koydu. TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, KOBİ’lerin ülke ekonomisinin bel kemiği olduğunu, ekonomide salgından en çok küçük işletmelerin etkilendiğini bildirdi.
Hisarcıklıoğlu, küçük işletmelerin salgının başlangıcından bu yana kapalı kaldıklarını veya tam kapasiteyle çalışamadıklarını belirterek, “Kontrollü normalleşme dönemiyle ekonomide bir canlanma görüyoruz. Bu canlanmanın en önemli kaynağı ise tüketici harcamaları. Bu harcamaları doğru kanalize etmemiz halinde ekonomik toparlanmayı çok daha hızlı sağlayacağımıza inanıyorum. Bu kampanyayla tüketicilerin yaptıkları alışverişle küçük işletmelere destek olabileceklerini vurgulamak, yapılacak bir alışverişin küçük işletmeler nezdinde çok önemli olduğunu ifade etmek istiyoruz” dedi.

Visa Türkiye Genel Müdürü Merve Tezel de küçük işletmelerin ekonomik hayatı olduğu kadar, toplumsal hayatı da zenginleştirdiğinin altını çizdi.