Geri Dön

Malavi, IMF'den 9 milyon dolar borç alacak

Afrika'nın en fakir ülkeleri arasında olan Malavi, yeni tip corona virüs (covid-19) ile mücadele kapsamında Uluslararası Para Fonundan (IMF) 9 milyon dolar borç almayı kabul etti.

Malavi, IMF'den 9 milyon dolar borç alacak

 

IMF Müdür Yardımcısı Tao Zhang, yaptığı yazılı açıklamada, "Kovid-19 salgını Malavi'de ciddi bir etkiye sahip ve acil bir ödeme dengesine ihtiyaç var." ifadelerini kullandı.

Malavi hükümetinin Kovid-19'un etkisini kırmak için yeterince çaba gösterdiğine dikkati çeken Zhang, "Malavi'de ekonomiyi canlandırmak ve halkı desteklemek için sağlık, sosyal yardım ve tarım, kalkınma dahil farklı alanlarda adım atılıyor." dedi.

Devlet Başkanı Peter Mutharika, virüse karşı alınan önlemlerden etkilenen ailelere aylık 35 bin Malavi kvaçası (47 dolar) ödeme yapılacağını duyurmuştu.

Yaklaşık 19 milyon insanın yaşadığı Malavi'de 41 kişide Kovid-19 tespit edilirken üç kişi de virüs nedeniyle hayatını kaybetti.

Çamlıca TEM Otoyolu'nda denetimKoronavirüs salgını tedbirleri kapsamında ilan edilen hafta içi sokağa çıkma kısıtlamasının başlamasının ardından Çamlıca TEM Otoyolu'nda denetim yapıldı. Durdurulan araç sürücülerinden izin belgesi olmayanlara cezai işlem uygulandı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber