Geri Dön

Son dakika... Merkez Bankası BKM'ye "hakim ortak" olarak hissedar oldu

Son dakika haberine göre; Merkez Bankası, Bankalarası Kart Merkezi'ne (BKM) "hakim ortak" olarak hissedar olduğunu açıkladı.

Son dakika... Merkez Bankası BKM'ye "hakim ortak" olarak hissedar oldu

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), Bankalararası Kart Merkezi'ne hakim ortak olarak hissedar olduğunu duyurdu.

Merkez Bankasından yapılan açıklamada, TCMB'ye ödeme ve menkul kıymet mutabakat sistemlerinin kesintisiz işletimini sağlamak amacıyla sistemik öneme sahip kurulmuş veya kurulacak sistem işleticilerine hissedar olabilme yetkisi verildiği hatırlatıldı.

BKM'nin, Merkez Bankası'ndan aldığı izinler kapsamında faaliyet gösterdiği ve gerçekleştirdiği faaliyetler nedeniyle Türkiye'nin ödeme sistemleri açısından sistemik öneme sahip bir sistem işleticisi olarak değerlendirildiği belirtilen açıklamada, "TCMB, ödemeler altyapısına ve yenilikçi iş yapış yöntemlerine ilişkin önemli geliştirme alanları belirlemiştir. Bu doğrultuda yapılacak çalışmalar açısından BKM'nin, mevcut durumda üstlendiği ve temel olarak kartlı ödemeler alanına odaklanan rollerine ilave olarak önemli görevler üstlenmesi planlanmaktadır. Bu kapsamda TCMB, 6493 sayılı Kanun'un 8. maddesinin dördüncü fıkrası uyarınca BKM'ye hakim ortak olarak hissedar olmuştur." ifadelerine yer verildi.

Artvin'de rüzgar çatıları uçurdu, ahır ve samanlıklar hasar gördüArtvin'in Şavşat ilçesinde fırtına nedeniyle, bazı köylerdeki evlerin çatıları uçtu; hasar gören 28 ev, 12 ahır ve 24 samanlık da kullanılmaz hale geldi. Fırtınanın vurduğu bir başka şehir ise Ardahan oldu. Ardahan Valisi Mustafa Masatlı, dün etkili olan fırtınada 152 binanın hasar gördüğünü söyledi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber