Geri Dön
EkonomiMerkez Bankası için kanun teklifi geldi

Merkez Bankası için kanun teklifi geldi

CHP, Merkez Bankası’nın Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın “ilgili kuruluşu” olmaktan çıkarılması, Merkez Bankası Başkanı’nın görev süresinin 5 yıla çıkarılması ve görevden alınmasının güçleştirilmesi için kanun teklifi hazırladı.

Merkez Bankası için kanun teklifi geldi

ANKARA Milliyet - Teklifin gerekçesinde, Merkez Bankası’nın, 2001 krizinden çıkılmasında önemli bir işlev görmesini sağlayan hukuki statüyü yeniden kazanması, para politikasını; ülke ve dünya ekonomisinin gerçeklerine göre bağımsız şekilde oluşturan, uygulayan ve hesabını veren bir yapıya kavuşturulmasının amaçlandığı belirtildi.

Teklifin getirdiği düzenlemeye göre Merkez Bankası Başkanı, kendi yardımcılarını önerebilecek, 10 yıllık tecrübe koşulu getirilerek, yeterli tecrübesi, uzmanlığı ve liyakati olmayan isimlerin atanması önlenecek.

Teklife göre Merkez Bankası’nın, yeniden yıllık safi kârdan yüzde 20 ihtiyat akçesi ayrılabilmesine olanak sağlanacak ve birikmiş ihtiyat akçesinin Hazine’ye aktarılma zorunluluğu kaldırılacak.

 

İzmir Körfezi'nde mıknatıslı oltalara takılan atıklar şaşırttıİzmir Körfezi'nde bir grup amatör balıkçı, deniz dibindeki kirliliğe dikkat çekmek için oltalarının ucuna mıknatıs bağlayıp, denize attı. Oltalara takılan cep telefonu ve kaşık gibi birçok atık görenleri şaşırtırken, İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Enstitüsü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Doğan Yaşar, İnsanlar, körfezi çöplük gibi gördüğü için bu durum yaşanıyor. Körfez, pislikten doygunluğa ulaştı dedi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler