Geri Dön
EkonomiPatron olmak için AB desteği

Patron olmak için AB desteği

AB destekli 32 milyon euro bütçeli programla Türkiye’deki Suriyeliler girişimci yapılacak. Projeden Türkler de yararlanacak

Patron olmak için AB desteği

Mithat Yurdakul - Türkiye’de barınan ve devlet yardımlarından yararlanan Suriyeliler, Avrupa Birliği desteğiyle girişimcilik ekosistemine dahil olacak.

“Sürdürülebilir Sosyo - Ekonomik Entegrasyon İçin Girişimcilik Kapasitelerinin İyileştirilmesi” (ENHANCER) adı verilen proje kapsamında, 3 yeni hibe programı açıklandı. “Göçün yerel topluluklara sağladığı faydayı maksimum hale getirmeyi” amaçlayan ENHANCER projesiyle, Suriyelilere ve Türk vatandaşlarına istihdam sağlanması da hedefleniyor. Toplam 32 milyon euro bütçeye sahip proje ile Suriyeliler için yerel girişimciliklerin desteklenmesi, Suriyelilerin Türkiye’nin girişimcilik faaliyetlerinden yararlanmasını hedefleniyor.

Tekstilden gıdaya

Projeden, yüzde 60 oranında Suriyelilerin, yüzde oranında 40 Türklerin yararlanması önögörülüyor. Toplam 17 milyon euro’nun doğrudan AB fonlarından geleceği projede ayakkabıcılık, tekstil, gıda gibi sektörler destek kapsamında olacak.

İstanbul, Şanlıurfa, Gaziantep, Adana, Mersin, Bursa, İzmir, Ankara, Konya, Kayseri ve Hatay’da AB destekli faaliyet yürütülecek projenin 32.6 milyon euro’luk bütçesinin 17.1 milyon euro’su girişimcilere ve yerel kurumlara ayrılacak. Hibenin büyük bir kısmı, Suriyelilere ve Türk vatandaşlarına istihdam sağlanması amacıyla KOBİ ve kooperatiflere verilecek.

250 bin euro’ya kadar hibe almak mümkün

Projede ‘Ortak Kullanım Tesisleri Hibe Programı’ ile geçici koruma sağlanan Suriyelilerin ve ev sahibi toplulukların etkileşimde bulunabilecekleri girişimcilik merkezleri oluşturmak hedefleniyor. Ankara, Adana, Bursa, Hatay, İstanbul, İzmir, Kayseri, Konya ve Mersin’de, 4 milyon 150 bin euro bütçeli program kapsamında, başvuru sahipleri, 75 bin ile 250 bin euro aralığında hibe başvurusunda bulunabilecek.

Bir diğer hibe programı girişimcilerine verilen hizmetlerin kalitesini artırmayı hedefliyor. Ankara, Adana, Bursa, Gaziantep, Hatay, İstanbul, İzmir, Kayseri, Konya, Mersin ve Şanlıurfa’ya yönelik program için 10 bin ile 30 bin euro aralığında hibe var. ‘İstihdam Yaratma Odaklı KOBİ Hibe Programı’yla da 75 KOBİ’ye 20 bin ile 55 bin euro arası hibe desteği verilmesi planlanıyor. İstanbul, İzmir, Bursa, Konya, Mersin ve Kayseri’deki KOBİ’lere verilecek hibeyle yeni istihdam yaratılması öngörülüyor.

 

altın fiyatları masaüstüaltın fiyatları mobil
Selçuk Bayraktar gençlerin çağrısına sessiz kalmadı: ''Konum atın geliyorum''Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı (T3 Vakfı) Mütevelli Heyeti Başkanı ve TEKNOFEST Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Bayraktar, Kocaeli'nin Gebze ilçesinde TEKNOFEST kapsamında TÜBİTAK, Bilişim Vadisi ve HAVELSAN iş birliğiyle bu yıl 4'üncüsü düzenlenen Robotaksi Binek Otonom Araç Yarışması'nda öğrencilerin yaptığı araçları inceledi.
bu haberleri kaçırma

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler