Ekonomi ‘Pazartesi Togg’u teslim alacağım’

‘Pazartesi Togg’u teslim alacağım’

30.03.2023 - 07:00 | Son Güncellenme:

Üretilecek ilk Togg’a talip olduğunu daha önce açıklayan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Pazartesi günü aracımızı teslim alacağız” dedi. Erdoğan, nisandan itibaren elektrikte tüm abone gruplarında yüzde 15 indirim olacağını da açıkladı.

‘Pazartesi Togg’u teslim alacağım’

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, asgari ücrete temmuz ayında zam yapılıp yapılmayacağına ilişkin, “Ara zam olur mu? Zamları zaten yaptık. Temmuz ayında yapılır” dedi. Erdoğan, nisan ayından itibaren elektrikte tüm abone gruplarında yüzde 15’lik; sanayicilerin kullandığı doğal gaz tarifesinde ise yüzde 20’lik indirime gidileceğini açıkladı. Türkiye’nin ilk yerli arabası Togg’un fabrika açılış töreninde, üretilecek ilk Togg’a talip olduğunu söylediğini de hatırlatan Erdoğan, “Pazartesi günü inşallah aracımızı teslim alacağım” diye konuştu.

Haberin Devamı

Erdoğan, AK Parti’nin grup toplantısında verdiği siyasi mesajların yanı sıra ekonomiyle ilgili açıklamalarda da bulundu. Erdoğan’ın açıklamaları şöyle:

TOGG’U PAZARTESİ TESLİM ALACAĞIM: Deprem bölgesini ayağa kaldıracak çalışmaları yaparken, yol haritamız olan Türkiye Yüzyılı vizyonumuzdan da asla geri adım atmayacağız. Pazartesi günü Togg yöneticileri misafirimiz olacak. En başından beri ‘yapamazsınız’ dedikleri, ‘fabrikası yok’ dedikleri, ‘fabrikasında üretim yok’ dedikleri velhasıl atmadık çamur bırakmadıkları Togg, 177 binin üzerinde ön sipariş aldı. Bu tablo, milletimizin lisansı, tasarımı ve üretimiyle gerçek anlamda ilk yerli otomobilimize samimiyetle sahip çıktığını gösteriyor. Fabrikanın açılış töreninde üretilecek ilk Togg’a talip olduğumuzu söylemiştim. Pazartesi günü inşallah aracımızı teslim alacağım.

Haberin Devamı

İKİ BAYRAM YAŞAYACAĞIZ: Önümüzdeki ay HÜRJET’ten Anadolu gemimize kadar pek çok önemli savunma sanayii projemizin sevincini milletimizle paylaşacağız. Arife günü Karadeniz gazının Filyos İşleme Tesisi’ne getirilmesi törenini yaparken, milletimize çok güzel müjdelerimiz de olacak. Böylece Enerji Bakanlığı’mızın azimli gayretiyle arama ve sondaj gemilerimizin geceli gündüzlü çalışmasıyla onbinlerce personelimizin emekleriyle iki bayramı bir arada yaşayacağız.

ELEKTRİKTE VE DOĞALGAZDA İNDİRİM: Elektrikte tüm abone gruplarında nisan ayından itibaren yüzde 15 indirime gidiyoruz, ikincisi sanayicilerimizin kullandığı ve konut aboneliğine göre oldukça yüksek kalan doğal gaz tarifesinde yine nisan ayından itibaren yüzde 20 indirim yapıyoruz. Yatırım, istihdam, üretim, ihracat ve cari fazlayla ülkemizi büyütme hedefimize katkı veren sanayicilerimizi desteklemek için ne gerekiyorsa yerine getirmeyi sürdüreceğiz.

AKKUYU 27 NİSAN’DA: Akkuyu’daki Nükleer Güç Santrali’mize 27 Nisan tarihinde yakıt yükleyerek resmen nükleer tesis statüsü kazandıracağız. Kamuya ve özel sektöre ait ocaklarda görev yapan 10 bin madencimiz, deprem bölgesinde canla başla çalışarak milletimizin gönlünü kazandı. Türkiye Taş Kömürü Kurumu’na bin yeni madenci alarak, hem madencilerimize olan şükranımızı ifade edeceğiz hem de üretimi artırarak ekonomimize katkı sağlayacağız.

Haberin Devamı

42 BİN KORUCU DA İSTİFADE EDECEK: Diğer alanlarda da önümüzdeki haftalarda atacağımız adımlar var. Mesela, Ankara-Sivas hızlı tren hattında seferlerin başlaması heyecanını Kırıkkaleli, Yozgatlı ve Sivaslı hemşehrilerimizle beraber yaşayacağız. Bunların dışında da tamamlanan pek çok projemizin açılışını yapacağız. Emekli maaşlarının alt sınırını 7 bin 500 liraya yükselten düzenlemeden önceki uygulamaya göre emekli oldukları için aylıkları düşük kalan yaklaşık 42 bin güvenlik korucumuzun da istifade etmesini sağlıyoruz.

‘Pazartesi Togg’u teslim alacağım’

‘Asgari ücrete temmuzda zam yapılır’

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, grup toplantısı sonrasında asgari ücrete zam yapılıp yapılmacağına ilişkin soruyu şöyle yanıtladı:

“Ara zam olur mu? Zamları zaten yaptık. Zamların hepsini yaptık. Bütün zamları falan hepsini açıkladık. Temmuz ayında yapılır.”

Togg’un ilk sahipleri belli oldu

Haberin Devamı

Türkiye’nin doğuştan elektrikli ilk akıllı cihazı Togg T10X için ön sipariş sahiplerini belirleyecek çekiliş dün noter huzurunda yapıldı.

Dijital çekiliş, Togg’un Youtube kanalından ve TRT Haber’den canlı yayınlandı. Ön sipariş sürecine katılan 177 bin 467 kişi arasından T10X almaya hak kazanan kişilerin listesinin Togg’un resmi internet sitesi üzerinden duyuruldu. Buna göre, 20 bin kişi, 2023’te teslim edilecek T10X için ön sipariş hakkı kazandı. Çekilişte şanslı 20 bin kullanıcının yanı sıra 20 bin kişilik yedek liste de belirlendi.