Geri Dön
EkonomiSanayi üretimi hız kesmiyor

Sanayi üretimi hız kesmiyor

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre, sanayi üretim endeksi şubatta aylık yüzde 0.1 ve yıllık yüzde 8.8 artış gösterdi. Arındırılmamış sanayi üretim endeksi de şubatta yıllık yüzde 5.7 artarak, arka arkaya yükselişini 7’nci aya taşıdı.

Sanayi üretimi hız kesmiyor

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, sanayi üretiminin şubatta geçen yılın aynı ayına göre yüzde 8.8, bir önceki aya göre yüzde 0.1 arttığını belirterek, “Aynı ayda, yıllık sanayi üretimini en çok artıran G-20 ülkelerinden birisi olduk” dedi.

Ekonomist görüşü...


Varank’ın paylaştığı bilgilere göre, Türkiye, sanayi üretiminde yıllık bazda elde ettiği yüzde 8.8’lik artış performansıyla G-20 ülkeleri arasında Çin’in ardından ikinci sıraya yerleşti.

Sanayi üretimi, G-20 ülkelerinden Güney Kore’de yıllık bazda yüzde 0,9 artarken, Japonya’da yüzde 2.6, Hindistan’da yüzde 3.6, ABD’de yüzde 4.2 ve Almanya’da yüzde 6.4 azaldı.

Sanayi üretim endeksi şubatta güçlü seyrini korurken, ekonomistler öncü veriler ışığında büyümenin ilk çeyrekte yüzde 5 ila 7 arasında gerçekleşebileceğini öngörüyor.

Ekonomist Haluk Bürümcekçi AA’ya, “Şubat gerçekleşmesiyle sanayi üretimi yılın ilk iki ayında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 6.6 yukarıda gerçekleşti. Bu çeyreğin son ayı olan mart için de öncü göstergeler toparlanmanın gücünü koruduğuna işaret etmekte” dedi.

Ciro endeksinde hızlı yükseliş

TÜİK, şubata ilişkin ciro endekslerini de açıkladı. Buna göre, mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış toplam ciro endeksi şubatta aylık bazda yüzde 1 arttı. Takvim etkisinden arındırılmış sanayi, inşaat, ticaret ve hizmet sektörleri toplam ciro endeksi şubatta geçen yılın aynı ayına kıyasla yüzde 30.4 yükseldi.

Sanayide takvim etkisinden arındırılmış ciro endeksi, şubatta yıllık bazda yüzde 37.7 artış kaydetti. Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış sanayi ciro endeksi de şubatta, bir önceki aya göre yüzde 0.5 azaldı.

İnşaat sektöründe takvim etkisinden arındırılmış ciro endeksi, şubatta geçen yılın aynı ayına göre yüzde 18.7 artış gösterdi. Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış inşaat ciro endeksinde bir önceki aya göre yüzde 5.6 yükseliş gerçekleşti.

Takvim etkisinden arındırılmış ticaret ciro endeksi, şubatta geçen yılın aynı ayına göre yüzde 32.8, mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış ticaret ciro endeksi bir önceki aya göre yüzde 1 arttı.

Hizmet sektöründe takvim etkisinden arındırılmış ciro endeksi, şubatta  yıllık bazda yüzde 11.3, mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış hizmet ciro endeksi önceki aya göre yüzde 3.5 arttı.

Beşiktaş Müzesi kapısına sıkışan köpeği, taraftarın dikkati kurtardıSüper Lig'in 42'nci haftasında Göztepe'yi deplasmanda 2-1 mağlup ederek şampiyon olan Beşiktaş'ta taraftarlar stadyum önünde kutlamalar yaptı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler