Geri Dön
EkonomiSelçuk Bayraktar ülke ismi vererek açıkladı! Türkiye'den TEKNOFEST'i istediler

Selçuk Bayraktar ülke ismi vererek açıkladı! Türkiye'den TEKNOFEST'i istediler

TÜBİTAK tarafından düzenlenen 'Efficiency Challenge Elektrikli Araç Yarışları'nda bu yıl üniversite öğrencilerinin yanı sıra ilk defa lise öğrencileri de yarıştı. Öte yandan önemli açıklamalarda bulunan TEKNOFEST Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Bayraktar, "Dost ve kardeş ülkelerden TEKNOFEST için talep var. Bu ülkelerin başında Ukrayna, Azerbaycan ve Endonezya geliyor. Listede daha çok ülke var" dedi.

TEKNOFEST Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali kapsamında 4 yıldır gerçekleştirilen Teknoloji Yarışmaları binlerce gencin katılımıyla bu yıl 35 farklı kategoride düzenleniyor.

TEKNOFEST açıklamasına göre, elektrikli araçlardan insansız hava araçlarına, roketten otonom sistemlere, model uydudan su altı sistemlerine kadar teknolojinin her alanında düzenlenen yarışmalara katılan binlerce genç hayallerini gerçekleştirmek için yarışıyor.

Körfez Yarış Pisti'nde büyük bir heyecanla devam eden Uluslararası Efficiency Challenge Elektrikli Araç Yarışları ve bu yıl ilk kez düzenlenen Liseler Arası Efficiency Challenge Elektrikli Araç Yarışları'nda takımlar, dün ve bugün gerçekleştirilen final yarışları için mücadele etti.

TEKNOFEST Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali kapsamında, TÜBİTAK tarafından düzenlenen Efficiency Challenge Elektrikli Araç Yarışları'nda tasarımından teknik donanımına kadar gençler tarafından hazırlanan elektrikli araçlar çevre dostu olmak için yarıştı.

Roketler Tuz Gölü'nde ateşlenmek için hazır

Gençlerin hayallerini göklere taşıyan, uzay ve teknoloji alanında Türkiye'nin gelişimine katkı sağlayan Roket Yarışması heyecanı, Aksaray Tuz Gölü'nde devam ediyor. Yarışma kapsamında takımlar "lise", "orta irtifa", "yüksek irtifa" ve "zorlu görev" olmak üzere 4 farklı kategoride kıyasıya mücadele etmek için hazırlanıyor.

TEKNOFEST Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali kapsamında, ROKETSAN ve TÜBİTAK SAGE yürütücülüğünde bu yıl dördüncüsü düzenlenen Roket Yarışması'nda tasarımdan üretime, entegrasyondan atışa hazırlık sürecine kadar her aşamadan sorumlu olan gençler roketlerini şampiyonluk için ateşliyor. Geleceğe hazırlanan roketler ile her bir kategoride sınırları zorlayan yarışmalar, 12 Eylül’de Tuz Gölü'nde sona erecek.

Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı (T3 Vakfı) Mütevelli Heyeti Başkanı ve TEKNOFEST Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Bayraktar, bu yıl ilk defa düzenlenen Liseler Arası Efficiency Challenge Elektrikli Araç Yarışları kapsamında lise öğrencilerinin yaptığı araçları inceleyerek, öğrencilere başarı diledi.

Selçuk Bayraktar ülke ismi vererek açıkladı Türkiyeden TEKNOFESTi istediler

Yarışma için 81 ilden başvuruların yapıldığına değinen Bayraktar, zorlu yarış turlarının öğrencileri beklediğini kaydetti.

Bu yıl yapılan yarışların iddialı olduğunu söyleyen Selçuk Bayraktar, "TEKNOFEST her yıl bir rüzgar gibi bir mevsim gibi gelip tüm atmosferi değiştiriyor. 1 yıldır hazırlanıyordu gençlerimiz. İlk defa liseler yarışıyor. Onlar da ayrı bir renk katıyor. Bu yıl iddialı yarışmalardan bir tanesi. Burada elektrikli bir araç tasarlamanız gerekiyor. İşin içine girenler ne kadar zor ve teknik bir konu olduğunu yapanlar biliyor.

Dünyada en önemli dönüşüm elektrikli ve akıllı araçlar. Geleceğimiz ve ülkemizin elektrikli araçlarını tasarlayacaklar. Gençler bir yandan buna hazırlanmış oluyorlar. 35 alanda farklı yarışmamız var. 200 bin öğrenci başvuruyor. Bio teknolojiden, sağlık, yapay zeka, çevre teknolojilerinden elektrikli arabalardan İHA’lara kadar yarışma platformu TEKNOFEST" dedi.

Selçuk Bayraktar ülke ismi vererek açıkladı Türkiyeden TEKNOFESTi istediler

'EN BÜYÜK ÖDÜL TOPLUMUN YAPILANLARI GÖRMESİ'

Türkiye'nin en büyük ödüllü yarışması olduğunu belirten Bayraktar, "Ülkemiz sadece SİHA, İHA’lar da değil diğer tüm teknolojik alanlarda dünyada liderlik yapacak en ileri düzeyde teknolojik ürünler yaparak geliştirsin ve bayrağımızı yukarılara çeksin. Dünyada bakıyorsunuz bugün en dev teknoloji şirketlerinin bile hepsinin temelinde ufacık garaj girişimleri olduğunu görüyorsunuz.

Buradaki en büyük sermaye insan. Dev fabrikalar, dev araziler büyük sermaye değil. İnsanın fikri, donanımı, hayalleri en büyük değer yaşadığımız bilgi çağında. Genç yaşta insanların başarı şansı artıyor. 7 milyon liralık bu yarışmalarda malzeme ve teknik destek veriliyor. 5 milyon da yarışmaların ödülü var. Türkiye’nin en büyük ödüllü yarışması TEKNOFEST ama en büyük ödül o değil. Toplumun bu gençlerin yaptığı işleri görüp, 'Aferin evladım. Sen bu işlerin en iyisini yapacaksın ve ülkemizi en iyi yere getireceksin' demesi en büyük ödül" diye konuştu.

Selçuk Bayraktar ülke ismi vererek açıkladı Türkiyeden TEKNOFESTi istediler

'BU YIL LİSE KATEGORİSİNİ BAŞLATTIK'

TÜBİTAK Başkanı Hasan Mandal ise yarışmalara liselilerin isteği üzerine yeni bir kategori başlattıklarını söyleyerek, "Bu yıl 17'ncisini gerçekleştirdiğimiz alternatif araçlardaki heyecanımız devam ediyor. Bu yıl ilk kez lise kategorisinde gençlerimiz var. Lise kategorisini biz oluşturmadık. Kendileri bize gelip 'Neden üniversite öğrencilerine yönelik yapılıyor ve neden lise yaş grubunda olmasın?' demeleri üzerine haklı bulduk ve bu yıl lise kategorisini başlattık. Bu yıl 22 farklı ilimizden 36 aracımız lisede yarışıyor. 65 adet üniversite kategorisinde 30 farklı ilden toplamda 210 başvuru vardı ve 100’ün üzerinde takım yarış hakkını elde etti. Elektrikli araç yarışları bugün için bakıldığında artık zorunluluk. Ülkemizin geleceğinde bizim en önemli dönüştürücü gücümüz insan kaynağımız. Bu insan kaynağımız biz teknolojiyi kullanan değil teknolojiyi üreten, geliştiren en önemlisi tasarlayan bireyler olmak istediklerini söylüyorlar. Bu gençlerimiz takım halinde farklı üniversitelerden gelen gençler, milli teknolojiyi geliştiren ve neferi olmaya hazır olduklarını söylüyorlar. Bizler de onları destekliyoruz" dedi.

Selçuk Bayraktar ülke ismi vererek açıkladı Türkiyeden TEKNOFESTi istediler

BAKAN VARANK ETKİNLİĞE KATILACAK

Öte yandan bugün  Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, TEKNOFEST Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali kapsamında düzenlenen 17'nci TÜBİTAK Efficiency Challenge Elektrikli Araç Final Yarışları etkinliğine katılacak.

altın fiyatları masaüstüaltın fiyatları mobil
Taksiciler lodosta bile pazarlık yapıp müşteriyi almadıİstanbul Beyoğlu’nda lodosta yağmur altında kalan turistler durdurdukları taksi sürücülerinin taksimetre açmayıp pazarlık yapmaları sonucu taksiye alınmadı. Müşteri seçen taksiciler kameralara yansıdı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler