EkonomiSon dakika: En düşük emekli maaşı için zam zirvesi!

Son dakika: En düşük emekli maaşı için zam zirvesi!

10.07.2024 - 14:37 | Son Güncellenme:

 En düşük emekli aylığının artırılması kapsamında yapılacak çalışma için Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, AK Parti Genel Başkanvekili Mustafa Elitaş ve AK Parti Grup Başkanvekili Abdullah Güler yarın bir araya gelecek.

10 bin TL emekli aylığı alanla ilişkin yeni gelişme yaşandı. Toplantı yarın 15.30’da yapılacağı bildirildi. 10 bin TL emekli aylığı alanlara ilişkin toplantıya Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, Hazine ve Maliye Balkanı Mehmet Şimşek, AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş ve AK Parti Grup Başkanı Abdullah Güler katılacak.

Haberin Devamı

TOPLANTI NE ZAMAN YAPILACAK?

CNN Türk Muhabiri Melike Görür canlı yayında şu ifadeleri kullandı: “Hazine ve Maliye Bakanlığı’nda ilk olarak çalışılıyor. Emekli maaşına zam gündemde. Yarın önemli bir toplantının yapılması bekleniyor. AK Parti Grup Başkanı Abdullah Güler, Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz ve Mustafa Elitaş’ın toplantıya katılacağı belirtiliyor. Akşam saatlerinde olması bekleniyor ancak yarın bu toplantının olmasına daha sıcak bakılıyor.

SEYYANEN ZAM MÜMKÜN MÜ?

Emekli maaşına ne kadar zam olacak? Edinilen bilgilere göre seyyanen zammın mümkün olmadığı söyleniyor. Herhangi bir çalışmadan çıkmış rakam olmadığı belirtiliyor AK Parti kaynakları tarafından.

Haberin Devamı

AK Parti Grup Başkanı Güler, milletvekillerini bilgilendirdi. Meclis’in gündemine gelecek kanun teklifleriyle ilgili bugün Plan ve Bütçe Komisyonu’nda tasarrufla ilgili kanun teklifinin görüşmeleri devam ediyor. Emekli maaşına zammın o kanun teklifine eklenmesi önergeyle gündemdeydi. Şu an için böyle bir beklentinin olmadığı belirtiliyor.

Önümüzde Genel Kurulu görüşmeleri var. Sonrasında vergi kanunu teklifi gelecek. Ne zaman bu önerinin kanun teklifi içerisinde geleceği merak ediliyor. Gözler yarın olması beklenen o görüşmeye çevrilmiş durumda."

GÖZLER EN DÜŞÜK EMEKLİ MAAŞINDA! DÜZENLEME NASIL OLACAK?

Peki en düşük emekli aylığının kaç lira olması bekleniyor? Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Yeminli Mali Müşavir Ahmet Kurtuluş şu ifadeleri kullandı: "En düşük emekli aylığına bir düzenleme bekliyoruz. Şu anda tüm emeklilere enflasyon farkı olarak yüzde 24.73 oranında zam yapıldı. Bu durum 8 bin TL’nin altında kök maaşı olanların herhangi bir zam almaması anlamına geliyor.

Bu durum 8 bin TL’nin altında olmamasına rağmen 10 bin TL’ye kadar olan kişilerin de düşük oranla emekli zammı alması anlamına geliyor. Kısa dönemde kök maaşla ilgili bir düzenleme beklemediğimiz için en düşük emekli aylığı tutarının yükseltileceği kanaatindeyiz.

Şu anda en düşük emekli maaşı 10 bin TL olarak ödenir ibaresi olduğundan maaşları 10 bin TL’nin altında kalan emekliler Hazine yardımıyla 10 bin TL emekli maaşı almaktadırlar. Bu 10 bin TL’nin 12 bin 500 TL ile 13 bin TL arasında belirlenebileceği kanaatindeyiz.”

Haberin Devamı

AK PARTİDEN EN DÜŞÜK EMEKLİ AYLIĞI AÇIKLAMASI

MYK toplantısı sonrası açıklama yapan AK PArti Sözcüsü Ömer Çelik, "Emekli konusunda çalışılıyor. Çalışma devam ediyor. Herhangi bir karar verilmedi. Bugün ve yarın devam edecek. Bir karar verilmediği için, bu zamana yetişir yetişmez diyemeyiz." açıklamasında bulunmuştu.