Geri Dön
EkonomiSon dakika: Merkez Bankası'ndan dövize müdahale

Son dakika: Merkez Bankası'ndan dövize müdahale

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) "Döviz kurlarında görülen sağlıksız fiyat oluşumları nedeniyle piyasaya satım yönünde doğrudan müdahale edilmektedir" açıklamasını yaptı.

TCMB, Ocak 2014'ten bu yana ilk kez döviz piyasasına doğrudan müdahale etmekte olduğunu bildirdi.

İlk açıklamasında "Döviz kurlarında görülen sağlıksız fiyat oluşumları nedeniyle piyasaya satım yönünde doğrudan müdahale edilmektedir." ifadelerini kullanan Merkez Bankası, ikinci açıklamasında "Döviz kurlarında görülen sağlıksız fiyat oluşumları nedeniyle Borsa İstanbul A.Ş. Vadeli İşlemler ve Opsiyon Piyasası nezdinde işlem yapılmaya başlanmıştır" sözlerine yer verdi.

Merkez Bankası'ndan daha önceden yapılan açıklamalarda 'Merkez, elindeki tüm araçları kullanır' vurgusu yapılmıştı. Merkez Bankası tarafından döviz kurlarına ilişkin piyasanın anbean takip edildiği de vurgulanmıştı.

CNN Türk canlı yayınında Merkez Bankası'nın piyasaya müdahalesini değerlendiren Prof. Dr. Sefer Şener, şu ifadeleri kullandı:

'PİYASALAR AÇISINDAN OLUMLU BİR DURUM'

"Son dönemdeki kurlarla ilgili yüksek bir oynaklık var. Sayın Cumhurbaşkanı da belirtti. Piyasalardaki bu volatilite ekonomik temellere dayalı değil, biraz daha spekülatif. Açıklamadan sonra müdahale edildiğini görüyoruz. Bu olay Merkez Bankası'nın yetkisinde olan bir durum. 2018 yılından sonra Merkez Bankası bunu çok sıklıkla uygulamadı. Yüksek oynaklıklar Merkez Bankası'nı yeniden elindeki araçları kullanmaya itti. Bu beklenen bir durumdu. Belli bir yapının oluşması, beklenti, bu doneler ışığında Merkez Bankası duruma müdahil olmuş oldu. Bunun şöyle bir özelliği var piyasalar açısından, bundan sonra kurların yüksek oynaklığı açısından Merkez Bankası'nın müdahalesi gelecektir. Bu piyasalar açısından olumlu bir durum.

'KURDAKİ OYNAKLIĞI AZALTIR'

Kurdaki yüksek oynaklık akşam vakitlerinde gerçekleşiyor ve ertesi güne yansıyor. Merkez Bankası'nın bunları göz önüne alacağını anlıyoruz. Bu müdahaleler önümüzdeki dönemde kurdaki oynaklığı azaltır diye düşünüyorum. Gördüğüm kadarıyla buradaki amaç volatiliteyi engellemek. Piyasaların öngörülebilirliği açısından Merkez Bankası müdahale etmeli, oranı iyi ayarlamalı. Merkezin ince hesaplarla müdahaleyi ayarlaması gerekiyor. Merkez Bankası burada bir baraj belirleyecektir. Merkez Bankası'nın satım yönünde müdahalesi gevşemeyi de beraberinde getirecektir."

İsmail Demir sosyal medyadan açıkladı! İlk kez imzalandı
Kentten çıkış yok! Görülmemiş yoğunluk
İstanbul'da otobüs şarampole yuvarlandı! Ölü ve yaralılar var
Sahilde şoke eden an! Yol aniden çöktü
Karlı kış günlerinin kabusu! Korunmanın iki yolu var
9 bin 750 liralık öğrenci evi! 'Giren-çıkan belli değil' dedi, şikayet etti
Kilosu 16 bin lira! 'Çok pahalı değil' açıklaması
Geri sayım başladı! Seyahat süresi 35 dakikadan 7 dakikaya düşüyor
AFP Türkiye'den geçti! Dünya bu kareleri konuşuyor
Kızını takip etti, gerçeği öğrendi! 'Aruzhan' dövmesi...
Sivasspor-Fenerbahçe maçında hakem Ulusoy'dan büyük hata!
Takıntılı hayranıyla başı dertte! 'Ev adresimi değiştirdim'
Burak'ın olaylı gecesi! Yaptığı hareket damga vurdu
15 yıl yanağında fark etmedi! Tesadüfen görüldü, operasyon başladı
İkiz bebek bekleyen Seray Sever'den karnı burnunda yeni poz!

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler