Geri Dön
EkonomiSon dakika: Piyasaların beklediği haber! Fed faiz kararını açıkladı

Son dakika: Piyasaların beklediği haber! Fed faiz kararını açıkladı

Gelen son dakika haberine göre piyasaların beklediği haber geldi ve Fed faiz kararını açıkladı. Yılın ilk toplantısında Fed faizleri değiştirmedi. Toplantıda alınan karara göre; Fed, politika faizini yüzde 0-0,25 aralığında sabit bıraktı.

Son dakika: Piyasaların beklediği haber! Fed faiz kararını açıkladı

Fed piyasa beklentilerine paralel olarak politika faizini yüzde 0-0,25 aralığında sabit tuttu. Ekonomistlerin beklentisi politika faizinin sabit tutulacağı yönündeydi.

Karar metninde faiz artışlarının yakında başlayacağı belirtilirken, bilançonun küçültülmesine yönelik operasyonun da sıkılaşmanın ardından geleceği ifade edildi.

Metinde yüzde 2'yi aşan enflasyon ve güçlü istihdam piyasasıyla birlikte Federal Açık Piyasa Komitesi'nin faizleri yakında artırmaya başlamasının uygun olacağını öngördüğü belirtildi. Karar metninde varlık alım operasyonunun da Mart ayı başında tamamlanacağı duyuruldu.

Karar oybirliği ile alındı. Ülkede son gelen veriler enflasyonun geçici olduğu yönündeki söylemin değişmesine yol açmıştı.

Fed Başkanı Powell iki hafta önceki konuşmasında enflasyonu dizginlemek için gerekeni yapacaklarını belirtmiş, ancak “Şu an bulunduğumuz yerden normale giden uzun bir yol var” ifadelerini kullanmıştı.