Ekonomi Suudi Prens karar değiştirdi! Twitter'a çarpıldı

Suudi Prens karar değiştirdi! Twitter'a çarpıldı

21.05.2022 - 14:15 | Son Güncellenme:

Elon Musk'ın Twitter'ın tümünü almak için yaptığı teklife şirketin hissedarı Suudi Prens Talal karşı çıkmıştı. Musk'ın Twitter satışını askıya almasıyla bitlikte Suudi Prens de karar değiştirdi ve ilginç bir işlem yaptığı ortaya çıktı. İşte detaylar...

Suudi Prens karar değiştirdi Twittera çarpıldı

Elon Musk’ın sosyal medya platformu Twitter’ı 44 milyar dolar bedelle satın alımını askıya aldığını duyurmasının ardından hisselerinin düşmesiyle Suudi kraliyetinin şirket hisselerinden satın aldığı ve ilginç bir işlem yaptığı ortaya çıktı.

Haberin Devamı

Elon Musk'a 44 milyar dolarlık Twitter devralımı için 7,1 milyar dolarlık finansman sağlayan A-List yatırımcılarından biri olan Suudi Arabistanlı Twitter yatırımcısı Prens El Velid Bin Talal, 13 Mayıs Cuma günü hisse başına 40.70 ila 40.76 dolar arasında işlem görürken toplam 20 milyon dolarlık 490 bin Twitter hissesi satın aldı.

ABD’de menkul kıymetler ve borsaları denetleyen Securities and Exchange Commission (SEC) tarafından yayımlanan dosyada, Prens’in hisse toplamasının Elon Musk’ın Twitter satın alımının askıya aldığını açıklamasının ardından hisselerin 45,08 dolardan 40,72 dolara düşerek yüzde 9,7 değer kaybettiği güne denk geldiği belirtildi.

Elon Musk’ın satın almak üzere müzakereleri sürdüğü Twitter’ın hisselerinde yaşanan hareketli günlerde Suudi kraliyetinden Prens El Velid Bin Talal’ın 490 bin hisse satın aldığı, üç gün sonra yüzde 8,5 zararla sattığı ortaya çıktı.

Haberin Devamı

1,7 MİLYON DOLAR ZARAR ETTİ

Yayımlanan SEC dosyasında, yıllar sonra ilk kez Twitter hissesi aldığı ortaya çıkan Prens El Velid Bin Talal’ın 40,72 dolardan aldığı hisseleri daha sonra 18 Mayıs’ta yüzde 8,5 zararla 37,27 dolardan elden çıkardığı ve 1,7 milyon dolar zarar ettiği belirtildi.

SUUDİ PRENS SATIŞA KARŞI ÇIKMIŞTI

Suudi kraliyeti tarafından yönetilen Kingdom Holding Company, son hissesini beş yıldan fazla bir süre önce satın almak üzere yaklaşık 34,9 milyon Twitter hissesine sahip durumda bulunuyor.

Elon Musk'ın Twitter'ın tümünü almak için yaptığı 43 milyar dolarlık teklife şirketin hissedarı Suudi Prens Talal karşı çıkmıştı. Musk’ın atağıyla birçok şirket de sosyal medya devini almak için harekete geçti.

'GERÇEK DEĞERİNİ VER'

El Velid bin Talal (67) Twitter'da şu açıklamayı yapmıştı: "Elon Musk tarafından önerilen teklif, yükselme beklentileri göz önüne alındığında, Twitter'ın gerçek değerini yansıtmıyor. Twitter'ın en büyük ve uzun vadeli hissedarlarından biri olan Kingdom Holding (Prensin şirketi) ve ben teklifi reddediyoruz."

Musk ise Twitter'da bu paylaşıma şöyle yanıt vermişti:"İlginç! İzin verirseniz sadece iki soru soracağım. Kingdom şirketi doğrudan ve dolaylı olarak Twitter'ın ne kadarına sahip? Suudi Arabistan Krallığı'nın gazetecilerin ifade özgürlüğü konusundaki görüşleri neler?" Bin Talal, 2015'te Kingdom Holding'in Twitter'daki hissesini yüzde 5.7'ye çıkardığını gösteren bir tweet paylaştı ancak şirketin ne kadarına sahip olduğu belli değil.