Geri Dön
Ekonomi‘Tarımsal emtialar enflasyonda etkili’

‘Tarımsal emtialar enflasyonda etkili’

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulu (PPK) Toplantı Özeti’nde, “Para politikası duruşu, enflasyon görünümüne yönelik yukarı yönlü riskler dikkate alınarak, temkinli bir yaklaşımla enflasyonun kalıcı olarak düşürülmesi ve fiyat istikrarı hedefine ulaşılması odağında belirlenecektir” ifadeleri kullanıldı.

‘Tarımsal emtialar enflasyonda etkili’

Para Politikası Kurulu’nun 6 Mayıs’taki toplantısına ilişkin özet yayımlandı. Özette, nisanda tüketici fiyatlarının yüzde 1.68, yıllık enflasyonun 0.95 puan artışla yüzde 17.14 olarak gerçekleştiği hatırlatıldı.

‘Oynaklık artacak’

Toplantı özetinde şöyle denildi:

“Nisan ayı ile birlikte yeniden yükseliş eğilimine giren uluslararası tarımsal emtia fiyatlarının gıda enflasyonu üzerinde etkili olmaya devam edeceği değerlendirilmektedir. Cari yıl sonu enflasyon beklentisi 0.69 puan artışla yüzde 13.81 seviyesinde oluşurken, gelecek 12 aya ilişkin beklenti 0.55 puan artışla yüzde 11.81’e, gelecek 24 ay beklentisi ise 0.44 puan artışla yüzde 9.99’a yükselmiştir. Kurul, küresel enflasyon baskılarının para politikalarında mevcut öngörülerden daha erken bir sıkılaşmaya neden olabileceğine işaret etmiş; küresel finansal piyasalarda veri duyarlılığının ve buna bağlı oynaklıkların artacağı bir döneme girildiği yönündeki görüşünü korumuştur. Yurt içi talep, uluslararası fiyatlar ve küresel risk iştahına ilişkin görünüm, ödemeler dengesine yönelik dış finansman ihtiyacı kaynaklı riskleri canlı tutmaktadır.”

Yılan, aracın jantında 22 kilometre mesafedeki ilçeye geldiErzurum'un Oltu ilçesinde gittiği 22 kilometre uzaklıktaki Esenyamaç köyü kırsalında ölçüm yaptıktan sonra geri dönen topoğraf Hafız Yıldız'ın hafif ticari aracının jantında gelen yılan paniğe neden oldu. Uzun uğraşlar sonucu güçlükle yakalanan yaklaşık 1 metrelik yılan, doğaya bırakıldı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler