Geri Dön

Türkiye’den dünyaya kart saçıyor

Yerel bir firmayı satın alarak Türk bankalarına Türkiye’den de hizmet vermeye başlayan Austria Card, ABD, Gürcistan ve Azerbaycan pazarını buradan yönetmeye başladı.

Austria Card Türkiye Genel Müdürü Burak Bilge, Austria Card için Türkiye’nin bölge üssü olduğunu belirterek “Eski Soveytler Birliği’nden ayrılan CIS ülkelerine girmek istiyoruz. İran’a da yatırım yapacağız” dedi.
Türkiye’den yurtdışına çıkan ilk kart profesyoneli olan Bilge, 25 Türk bankasının kart basımını gerçekleştiren Austria Card’ın Türkiye Genel Müdürü.
Avusturya Merkez Bankası’nın iştiraki olarak 1985 yılında kurulan ve 2007 yılında Yunanlı Lykos Grubu’na satılan Austria Card 200 milyon kart basım kapasitesine sahip.
Avustria Card, dünyada 9, Avrupa’da 3, Türkiye’de kişiselleştirmede birinci ve gövde basımında da ilk 3’te yer alan bir üretici. Her türlü kıymetli evrak, kredi ve banka kartı, pasaport, ehliyet ve akıllı kart basabilen tesiste kart kişiselleştirmeleri de yapılıyor.
Türk bankalarının müşterilerinin kart kişiselleştirme işlemini yapan Austria Card, İkitelli’de faaliyet gösteriyor. Türk bankalarının yabancı olmadığı Austria Card, 20 yıldır Türk bankalarının kart basımını gerçekleştiriyor. Austria Card, 1.5 yıl önce Türkiye’de yaptığı bir satın almayla yerleşik bir üretici haline geldi.

Kimliklere de talip...
Kıta Avrupa’sının en önemli üreticilerinden biri olarak gösterilen Austria Card’ı özelleştirmeden alan Lykos Grup ise 120 yıllık bir matbaa. Biri Viyana biri Bükreş’te olmak üzere gövde basımı yapan şirket Viyana ve Bükreş başta olmak üzere, İstanbul, Atina ve Polonya’da kişiselleştirmede yapıyor.
Burak Bilge, Türkiye’de her gün ortalama 60 bin kartı kişiselleştirdiklerini belirterek, 2 bin metrekare alanda üretim yaptıklarını söyledi. Bilge, üniversite kartlarından ulaşım kartlarına akıllı sayaçlar için kullanılan kartlardan her türlü banka ve kredi kartına kadar çok geniş bir yelpazede hizmet verdiklerini belirterek Türkiye’deki yeni kimlik kartlarının basım süreciyle de ilgilendiklerini söyledi.

'Kişiye ödeme artar’

Austria Card’ın CEO’su Jochen Hense, amaçlarının bir numaraya olmak olduğunu söyledi. Hense, bu hedefe gerekirse satın almalarla ulaşacaklarını belirterek yeni pazarlara ulaşmak içinde çalıştıklarını söyledi. Önümüzdeki 10 yıllık gelecekte kartların giyilebilir teknolojiler artsa hayatımızda olacağını söyleyen Hense, “Yalnız fiziksel ödeme süreçlerinden ziyade wireless ortamlarda kişiden kişiye ödemeler artacak” dedi.

Koronavirüse yakalanan kuaför ve eski eşi 4 gün arayla hayatını kaybettiBursa’da kuaför Ferhunde Caner (65) ile boşanmalarına karşın birlikte yaşadığı Muharrem Karabulut (69), 4 gün arayla koronavirüsten yaşamını yitirdi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber