Geri Dön
EkonomiÜreticiler hasada başladı! Kilosu 30 liradan Almanya'ya satılıyor

Üreticiler hasada başladı! Kilosu 30 liradan Almanya'ya satılıyor

Antalya’nın Aksu ilçesinde sadece birkaç üreticinin serasında hasadına başlandı. Kilosu 30 liradan Almanya'ya satılıyor.

Antalya'nın Aksu ilçesinde üreticiler Almanya'dan talep gören ürünün hasadına başladı.

Aksu ilçesi Fettahlı Mahallesi’nde 3 dekar alanda acur üretimi yapan ve ilk hasatta dekardan 100 kilogram ürün elde ettiklerini belirten üretici Himmet Döner, “Hasat yeni başladı. İlk hasatta dekardan 100 kilogram ürün alıyoruz. Daha sonra dekar başına 200- 300 kilogram kadar ürün alabileceğiz. Temmuz ayına kadar hasadımız devam eder” dedi.

Üreticiler hasada başladı Kilosu 30 liradan Almanyaya satılıyor

“FETTAHLI KÖYÜNDE ÜRETİLİYOR ALMANYA’YA GİDİYOR”

Ürünlerini ihracat firmalarına verdiklerini kaydeden üretici Himmet Döner, “Yurt içi satışlarımız var ama ağırlıklı olarak yurt dışına gidiyor. Almanya’ya gidiyor. Acurun ihracat satış fiyatları 25-30 TL civarında. Biz acuru köyümüzde üretiyoruz, Almanya’ya gönderiyoruz” şeklinde konuştu.

“YERLİ TOHUMDAN ÜRETİM”

Tohum firmalarına da seslenen üretici Himmet Döner, “Bu tohumlar yerli tohum. Hibrit tohum olsa verim çok daha yüksek olur. Geliştirilmiş tohum olursa çok daha verim alabiliriz. Benim bildiğim kadarıyla acurda hibrit tohum yok. Tohum firmalarına sesleniyorum bu ürünün tohumunu geliştirirlerse çok iyi olur. Biz de daha kaliteli daha verimli ürün alırız. Çok daha fazla ihraç ederiz. Daha çok satış yaparız” dedi.